Jak wygląda rydz i co można z niego przygotować? Oto mały poradnik rydzowy

Wrzesień to idealna pora, by rozejrzeć się w lesie za rydzami. To grzyby uwielbiane przez wszystkich grzybiarzy. Jak rozpoznać rydze i co z nich przygotować? Podpowiadamy.

Jak rozpoznać rydza?

Rydze to grzyby o wdzięcznym wyglądzie. Osiągają około 10 centymetrów wysokości, a ich kapelusze mogą mieć nawet 12 centymetrów średnicy. Zgodnie ze słowami piosenki Heleny Majdaniec, rydze są rude na całej swej powierzchni. Ich kapelusze są lekko wywinięte ku górze, a na wierzchu mają charakterystyczny prążkowany wzór. Spody kapeluszy pokrywają delikatne blaszki, które po uszkodzeniu zmieniają kolor na zielonkawy.

Rydze rosną najliczniej pomiędzy sierpniem a listopadem. Spotkać je można głównie w lasach iglastych, w szczególności na piaszczystych terenach. Rydze są wyjątkowo uwielbiane przez grzybiarzy, bo doskonale sprawdzają się w kuchni. To grzyby jadalne, choć najlepiej poddać je obróbce cieplnej, by uniknąć ewentualnych problemów żołądkowych. Najchętniej przyrządza się je w postaci marynowanej, gdyż dzięki obecności octu, ich smak zmienia się na lekko korzenny.

Jak zrobić rydze marynowane? Koniecznie zobaczcie poniższe wideo. Pokazujemy wam bardzo prosty przepis na marynowane rydze (choć świetnie sprawdzą się też inne rodzaje grzybów).

Zobacz wideo

Przepisy na rydze

Potrawy z rydzów to najczęściej rydze smażone, rydze na maśle lub rydze po cygańsku. Rzadziej dodaje się je do zupy czy suszy. A u nas na tapecie potrawka ryżowa z rydzami i rydze smażone z boczkiem i czosnkiem. Przygotujcie listę zakupów.

Potrawka z rydzami a la risotto

Potrawka z rydzami a la risottoPotrawka z rydzami a la risotto Fot. Shutterstock/martiapunts

Składniki:

  • 300 g rydzów
  • 200 g ryżu
  • 1 łyżka masła
  • 1 średniej wielkości cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • sól i świeżo zmielony czarny pieprz
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki

Sposób przygotowania:

  1. Rydze oczyszczamy i kroimy na mniejsze kawałki. Cebulę drobno siekamy, a czosnek kroimy w plasterki.
  2. Na głębokiej patelni rozgrzewamy masło, po czym wrzucamy cebulę. Gdy się zeszkli, dorzucamy czosnek, mieszamy i od razu dodajemy grzyby. Doprawiamy solą i pieprzem. Smażymy je do momentu, aż zmiękną, raz na jakiś czas je mieszamy.
  3. W międzyczasie ryż gotujemy o dwie minuty krócej niż zaleca to producent. Następnie dodajemy go do grzybów, mieszamy i całość gotujemy razem przez kilka minut.
  4. Potrawkę podajemy w głębokich talerzach i posypujemy natką.

Rydze smażone z boczkiem i czosnkiem

Rydze smażone z boczkiem i czosnkiemRydze smażone z boczkiem i czosnkiem Fot. Shutterstock/Archeophoto

Składniki:

  • 400 g rydzów (najlepiej o niewielkich kapeluszach)
  • 1 łyżka masła klarowanego (na przykład tego przygotowanego samodzielnie)
  • 3 ząbki czosnku
  • 100 g boczku (jeśli jest tłusty, można pominąć dodatek masła)
  • 1 niewielka czerwona cebula
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • sól i pieprz

Jak przyrządzić rydze smażone z boczkiem?

  1. Rydze oczyszczamy i pozostawiamy w całości, cebulę i czosnek drobno siekamy, a boczek kroimy w niewielką kosteczkę.
  2. Sporą patelnię rozgrzewamy bez dodatku tłuszczu. Wrzucamy na nią boczek i smażymy na średnim ogniu, aż się lekko przyrumieni. Następnie dodajemy cebulę, a gdy się zeszkli, wrzucamy czosnek.
  3. Całość mieszamy i od razu dokładamy rydze. Jeśli z boczku wytopiła się spora ilość tłuszczu, nie dodajemy masła, jeżeli jednak nie jest go zbyt wiele, warto dodać więcej tłuszczu.
  4. Rydze doprawiamy solą i pieprzem. Warto uważać z ilością soli, ponieważ boczek sam w sobie jest zwykle dość słony. Smażymy do momentu, aż grzyby zmiękną, ale dalej będą jędrne.
  5. Na sam koniec dodajemy natkę pietruszki i wykładamy potrawę na talerz.

Rydze z patelni z takiego przepisu można jeść zarówno solo, jak i z dodatkami. Świetnie sprawdzą się w towarzystwie grzanek z bagietki lub z makaronem. Można doprawić je także ostrą papryczką oraz odrobiną kminku, który sprawi, że danie będzie nieco lżejsze.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA