Milionerzy: O to, żeby wszystko było halal, zadba... No właśnie, kto? Wyjaśniamy, czym jest halal

W ostatnim odcinku "Milionerów" padło pytanie odnośnie do rodzaju diety, choć jego treść zupełnie nie wskazywała na powiązania z kuchnią. Dla osób niewtajemniczonych halal może oznaczać wszystko. A co to właściwie jest?

W ostatnim odcinku "Milionerów" pojawiło się pytanie, które wzbudziło w uczestniku (i zapewne w publiczności) niemałą konsternację. Dotyczyło słowa "halal". Łukasz zaznaczył poprawną odpowiedź. A wy, którą obstawialiście? Oto treść pytania:

O to, żeby wszystko było halal, zadba:

a) muzułmanin

b) judaista

c) prawosławny

d) buddysta

Poprawna odpowiedź to punkt "a", czyli muzułmanin. Ale z czym związane jest to słowo? Śpieszymy z odpowiedzią.

Halal, czyli kanon rzeczy dozwolonych

Halal sam w sobie określa kanon tego, co można robić w świetle prawa islamskiego. Dotyczy to także muzułmańskiej diety. Bynajmniej nie chodzi o dietę odchudzającą czy wzmacniającą. To sposób żywienia o podłożu religijnym, który działa na zasadach podobnych do żydowskiej diety koszernej. Oznacza więc wszystko, co jest dozwolone w kwestii jedzenia - od rodzaju składników po sposób ich przygotowywania.

Jak jeść zgodnie z halal?

Dieta halal kategorycznie wyklucza jedzenie wieprzowiny, krwi i padliny. Zwierzęta, które są spożywane, muszą być ubite w konkretny sposób, zgodnie z rytuałem. Zakłada on między innymi, że zwierzę powinno być skierowane w stronę Mekki, czyli tak samo jak modlący się muzułmanie. Dodatkowo jedynie muzułmanin może dokonać uboju, a w trakcie ma wypowiadać religijną formułę. Popularną praktyką, choć nie we wszystkich środowiskach, jest dieta wegetariańska.

Muzułmanie nie mogą też pić alkoholu - ani w formie płynnej, ani jako dodatku do potraw czy ciast. To samo dotyczy innych produktów i dań, które mają w składzie zakazane składniki. To na przykład bulion z mięsa o niewiadomym pochodzeniu, smalec czy podpuszczka.

Wielu producentów szczególnie w krajach, gdzie muzułmanie stanowią znaczący odsetek społeczeństwa, oferuje produkty zgodne z halal. Dotyczy to również niektórych firm i restauracji w Polsce.

Muzułmanie mogą zjeść wieprzowinę... pod jednym warunkiem

Chociaż mięso wieprzowe jest numerem jeden na liście zakazanych produktów wśród muzułmanów, jest jeden wyjątek, który pozwala na jego zjedzenie. To zagrożenie życia, czyli sytuacja, w której danej osobie grozi śmierć głodowa, a nie ma możliwości dostać jedzenia zgodnego z halal.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA