Piwo w papierowych butelkach? Carlsberg testuje opakowania przyjazne środowisku

Być może niedługo będziemy mogli wypić piwo z papierowych butelek. Carlsberg testuje wykorzystanie opakowań wykonanych z włókien drzewnych. Jak to ma wyglądać?

Carlsberg pozbywa się szklanych butelek

Choć w walce o zdrowe środowisko, większość ludzi skupia się na plastiku, firma Carlsberg postanowiła zmierzyć się ze szkłem. Jego produkcja bowiem dorzuca swoją cegiełkę do ogólnej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W jaki sposób chcą to zrobić? Poprzez wprowadzenie nowych butelek wyprodukowanych na bazie roślinnej.

Papierowe butelki do piwa

Carlsberg jest na etapie testowania dwóch rodzajów butelek przyjaznych środowisku -  Green Fibre Bottles (ang. butelek z zielonego włókna). Jak podaje Portal Spożywczy:

Nowe prototypy butelek są wykonane z włókien drzewnych pozyskanych z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Opakowania mają specjalną wewnętrzną powłokę, dzięki której butelki mogą być napełniane piwem i w pełni nadają się do recyklingu. Jeden z prototypów ma cienką powłokę wewnątrz z tworzywa sztucznego PET pozyskanego z recyclingu, a drugi w 100 proc. biodegradowalną powłokę z bioplastiku PEF (biodegradowalnego polimeru).

Butelki są na razie w fazie testów. Należy sprawdzić, czy ich użycie nie będzie wpływało negatywnie na jakość trunku, a także jakie maksymalne obciążenia (podczas transportu czy zmian temperatury) będą w stanie znieść.

A co do piwa? Utopence, czyli marynowane parówki. Zobaczcie, jak łatwo się je robi.

Firma współpracuje z Paboco - Paper Bottle Company, która zrzeszać ma także innych rynkowych gigantów. To między innymi The Coca-Cola Company, The Absolut Company czy L’Oréal. 

Nie tylko papierowe butelki dla środowiska

Carlsberg w imię swego motta "Warzymy dla lepszego dziś i jutra”, od kilku lat stara się wprowadzać do produkcji innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. To na przykład pozyskana z recyklingu folia termokurczliwa, ekologiczne farby do etykiet czy łączenie sześciopaków za pomocą biodegradowalnego kleju zamiast plastikowych otoczek.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (17)
Piwo w papierowych butelkach? Carlsberg testuje opakowania przyjazne środowisku
Zaloguj się
 • helwiusz

  Oceniono 6 razy 6

  Będziemy wiec masowo wycinać drzewa, żeby z wlókna drzewnego butelki jednorazowe do piwa strugać. W imię "ochrony środowiska"!

 • wasaty_janusz

  Oceniono 7 razy 5

  Carlsberg to siki weroniki a nie piwo

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 4 razy 4

  Co za nonens. Butelkę, której można użyć 100 razy, zastąpić śmieciem. Inaczej do tego należy podejść: główną wadą szkła jest ciężar. Główną wadą metalu jest reagowanie z zawartością. Główną wadą plastiku jest brak odporności na zarysowania. Wniosek: potrzebujemy czegoś, co będzie lekkie i odporne. Taki warunek spełni cienkościenne, ale zbrojone aluminiową siatką szkło. I to NIE w wymyślnym kształcie, a w kształcie cylindra. Branding? Nie ma problemu - wystarczy papierowa etykieta. Takie opakowanie można by myć z 1000 razy - nie rysowałoby się od wewnątrz, a ponadto byłoby lekkie i higieniczne. Idealne. Pod jednym warunkiem: że to się faktycznie da zrobić. Ale moim zdaniem warto spróbować.

 • zetpaw

  Oceniono 3 razy 3

  A mnie jest szkoda lasów .............

 • hellk

  Oceniono 4 razy 2

  Czy Carlsberg posiada w swej ofercie trunki w butelkach zwrotnych? Czy przejawia jakakolwiek inicjatywe w naklanianiu swoich klientow do ich odnoszenia?

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 4 razy 2

  Cała ta "ekologia" to pic na wodę na koszt naiwnych. Gdyby Carlsberg chciał być "ekologiczny", zamknąłby działalność natychmiast!!

 • fryderykus

  0

  Przemysł papierniczy....najbardziej uciążliwych dla środowiska wodnego a do tego wyreb lasu....czyli znów dxiuma leczona cholerą

 • tpdlagier

  0

  W Czechach. i chyba gdzieś w Polsce widziałem stoisko gdzie po piwo przychodzi się z własnym pojemnikiem. A gdyby tak wszelkie szampony albo płyny do mysia czegokolwiek sprzedawać do wielorazowych butelek z samoobsługowego dystrybutora?

 • martinez027

  0

  to Carlsberg zaczął robić piwo????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX