Największy grzyb na świecie waży niemal 70 kg. Znaleziono go w Hiszpanii

Jesienią padają rekordy pod względem liczby i wielkości zebranych grzybów. Tym razem jeden z grzybiarzy natrafił na nie byle jaki okaz. Grzyb, którego znalazł Hiszpan, ważył niemal 70 kilogramów!

Rekordowe grzyby

Co roku grzybiarze z chęcią wyruszają na grzybobranie. Większość nastawia się po prostu na przyjemny spacer i bogate zbiory. Jednak przed niektórymi z nich jawią się prawdziwe okazy. Pisaliśmy już o panu Marcinie, który znalazł ponadkilogramowego prawdziwka oraz o ogromnej czasznicy zebranej przez pana Kamila. Tym razem rekord padł w Hiszpanii.

Sergio Martínez Valledor to szef kuchni i miłośnik mykologii. Gdy spacerował po lesie w poszukiwaniu inspiracji do swoich dań, natrafił na wyjątkowy okaz grzyba. Żółciak siarkowy - jak początkowo myślał o nim Sergio - był przytwierdzony do pnia drzewa i zajmował naprawdę sporo miejsca. Postanowił zabrać go do domu, ale nie było to łatwe. Z pomocą kolegów udało mu się oddzielić okaz od drzewa i zapakować do bagażnika. Grzyb był tak duży, że umieszczenie go w aucie wymagało położenia tylnych siedzeń.

Nowy rekord świata

Już sam rozmiar grzyba robił wrażenie, ale to jego waga wprawiła w osłupienie Sergio oraz jego znajomych mykologów. Okaz ważył bowiem 68,8 kilograma. To obecnie największy taki grzyb na świecie. Według serwisu León Noticias przebił poprzedni rekord zarejestrowany w Księdze rekordów Guinnessa o 23 kilogramy. 

Niektóre trujące grzyby są łudząco podobne do tych jadalnych. Poniższe wideo pokazuje, jak je rozróżnić.

Analiza grzyba wykazała, że wbrew temu, co twierdził Sergio, nie jest to żółciak siarkowy, a wachlarzowiec olbrzymi. Jego entuzjazm został tym samym ugaszony, ponieważ żółciak siarkowy, zwany też leśnym kurczakiem, po obróbce smakuje podobno jak kurczak, więc mężczyzna już zastanawiał się, co z niego przyrządzi. Mimo że wachlarzowiec to grzyb jadalny, do jedzenia nadają się jedynie młode owocniki. Postanowiono więc go zutylizować. 

Polska również miała swoją pozycję w Księdze rekordów Guinnessa

Także grzyb znaleziony w Polsce, a konkretnie w Piotrkowicach, został wyróżniony w słynnej księdze z rekordami. Szmaciak gałęzisty, zwany także siedzuniem sosnowym, znaleziono w 1977 roku. Ważył 15 kilogramów, a jego kapelusz miał aż metr średnicy.

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (15)
Największy grzyb na świecie waży niemal 70 kg. Znaleziono go w Hiszpanii
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 7 razy 5

  Rydzyk znaleziony w Toruniu waży więcej.

 • fafarafafafa

  Oceniono 7 razy 5

  To nie jest cały grzyb, a tylko jego owocnik. Największym znanym grzybem jest szacowana na ok. 605 ton opieńka z Oregonu.

 • mjs05

  Oceniono 5 razy 3

  Grzyb sobie rósł pewnie dziesiątki lat, nikomu nie przeszkadzał. Znalazł go pan któremu zamarzyły się kurczaki i grzyb pójdzie do utylizacji. Naprawdę wspaniale.

 • naczelnik_czerpak

  Oceniono 3 razy 3

  Mokry sen naszych rozdeptywaczy lasów

 • yoric

  Oceniono 2 razy 2

  Kapelusz szmaciaka ;). To chyba jakiś grzybiarz zostawił?

 • voyteko

  Oceniono 1 raz 1

  Grzyb? wyglada jak bardzo gesta zupa grzybowa...

 • jankespl

  Oceniono 5 razy 1

  w Toruniu pewien grzyb wazy ze 150kg! Ale jest smiertelnie trujacy i wszyscy boja sie go toknac...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX