Czy trzeba myć nowe przybory kuchenne? Okazuje się, że niekoniecznie. Wyjaśnia ekspert

Wielu domowych kucharzy i kucharek z przyjemnością kupuje nowe przybory i gadżety kuchenne. Przed pierwszym użyciem niektórzy je myją, inni nie. Kto ma rację?

Dwie szkoły traktowania nowych przyborów

Gdy kupujemy nowe przybory kuchenne, w pierwszej kolejności pozbywamy się naklejek (więcej o tym, jak to łatwo zrobić: Jak szybko i dokładnie usunąć naklejki z nowych przedmiotów? Niezawodny trik Marthy Stewart). Później odbywa się jedna z dwóch czynności, która zależy od tego, do której grupy ludzi się zaliczamy. A są dwie. Ci, którzy je myją przed pierwszym użyciem twierdzą, że te przedmioty najprawdopodobniej były dotykane w sklepie przez dziesiątki osób, a niekiedy upadały na ziemię. Są więc brudne i należy je umyć zanim zacznie się z nich korzystać. Drugi obóz zaś wychodzi z założenia, że nie ma sensu - przecież są nowiuśkie i nie były używane. Zatem kto ma rację?

Myć czy nie myć?

Z odpowiedzią przyszedł portal the Kitchn. Autor artykułu porozmawiał z doktorem Benem Chapmanem - profesorem i specjalistą ds. bezpieczeństwa żywności na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej. Jak ekspert ustosunkował się do pytania, które trapi wiele osób? Okazuje się, że obie grupy mają rację. 

Jeśli ich nie umyjesz, ryzyko jest naprawdę bardzo niskie. Ale (podczas procesu produkcyjnego - przyp.red.) na przyborach mogą osiadać tworzywa sztuczne lub inne materiały, takie jak folia lub kurz z magazynu

- powiedział specjalista.

Kurz oraz folia, które osiadają na przykład wewnątrz patelni czy garnków, podczas przygotowywania potraw po prostu się przypalają. Sprawia to, że jedzenie ma nieprzyjemny, chemiczny posmak oraz zapach. Chapman dodał jednak, iż jest naprawdę nikła szansa, że do potrawy dostały się toksyczne substancje. 

Jak uniknąć przypalania się drobinek, które pojawiły się na przyborach podczas produkcji, przechowywania i transportu? Według specjalisty, wystarczy umyć naczynia i przybory wodą z delikatnym detergentem, po czym dokładnie spłukać. 

Jeśli zaś macie problem z doczyszczeniem garnków, których używacie już od jakiegoś czasu, sprawdźcie nasze wideo. Pokazujemy w nim triki na domycie naczyń ze stali nierdzewnej.

Zobacz wideo

Bakterie na przyborach

A co z bakteriami? Przecież wiele osób dotyka produktów na sklepowych półkach. Czy takie przybory są bezpieczne? 

Prawdopodobieństwo, że ktoś dotknie przedmiotu i pozostawi na nim bakterie czy norowirusy naprawdę nie powinno wzbudzać obaw

- odpowiedział Chapman. Dodał także, że jeśli jednak ktoś ma obawy co do higieniczności zakupionych naczyń czy przyborów, dla pewności można je umyć i zdezynfekować przed pierwszym użyciem. 

Warto też zwrócić uwagę na to, że podczas robienia zakupów często trzymamy wózek lub koszyk z zakupami. Na nich znajduje się sporo zarazków, które pozostają na naszych dłoniach. Dlatego należy pamiętać, by po zakupach i przed przygotowywaniem jedzenia zadbać przede wszystkim o czystość własnych rąk.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA