Polscy naukowcy stworzyli baton energetyczny z dodatkiem... karpia

Batony energetyczne coraz śmielej panoszą się po sklepowych półkach. Do ich grona może niedługo dołączyć nowa wersja z dodatkiem... mięsa karpia. To propozycja polskich naukowców.

Batony energetyczne to przekąski często wybierane przez osoby aktywne. To łatwy i szybki sposób na dodanie siły i energii, szczególnie pomiędzy treningami. Świadomość Polaków w zakresie zbilansowanej diety i aktywnego trybu życia jest coraz większa. Dlatego też zespół naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie postanowił opracować taką przekąskę, która lepiej odpowie na potrzeby sportowców i osób aktywnych fizycznie, niż produkty, które możemy znaleźć w sklepach.

Batonik z... karpiem 

Wnikliwe analizy i badania prowadzone pod kierownictwem dr inż. Joanny Tkaczewskiej pozwoliły naukowcom stworzyć batonik energetyczny z dodatkiem mięsa karpia. Dlaczego akurat ta ryba stała się składnikiem przekąski?

Z uwagi na fakt, że mięso karpia jest doskonałym źródłem kwasów omega-3, wapnia, aminokwasów rozgałęzionych i antyoksydacyjnych bioaktywnych peptydów stało się jasne, że to może być element wsparcia dla ludzi aktywnych

– wyjaśniła dr inż. Tkaczewska, przytoczona przez Portal Spożywczy.

Poza mięsem karpia w składzie przekąski znajdują się także daktyle, orzechy, nasiona, oraz hydrolizat białkowy, również pochodzący z karpia. Zapewnia nie tylko wysoką wartość odżywczą, lecz także naturalne składniki. Dzięki temu będą mogli go jeść wszyscy, bez ograniczeń wiekowych.

Zobaczcie nasz przepis na domowe fit przekąski. Dodadzą energii, a dodatkowo są przepyszne.

Przekąska dla olimpijczyków

Skład batonika ma doskonale odpowiadać potrzebom sportowców. Obecnie prowadzone są badania kliniczne przy udziale ludzi wyczynowo uprawiających sport. Jeśli wyniki będą pozytywne, batonik z karpiem ma szansę stać się przekąską reprezentantów Polski na następnych Igrzyskach Olimpijskich. 

Zobacz również:

Więcej o:
Komentarze (3)
Polscy naukowcy stworzyli baton energetyczny z dodatkiem... karpia
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  0

  z tym karpiem który płACZE PRZED UKATRUPIENIEM ????

 • krl11

  0

  Jestem pełen podziwu dla osiągnięć polskich naukowców.

 • janbar22

  0

  Dla mnie to jest wiadomość dnia. Polski Król Karp w batonie jedzie na Olimpiadę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX