Do czego służy kolorowa końcówka w plastikowym korku od szampana? Zdradzamy sprytny trik

Nic nie symbolizuje uroczystego świętowania lepiej niż szampan. To smaczne, musujące wino wywodzące się z francuskiej Szampanii stale pojawia, gdy tylko trafi się okazja do wznoszenia toastu. Ale jak go zabezpieczyć, by nie stracił smaku i bąbelków, gdy nie zdołamy wypić całej butelki?

Zarówno amatorzy, jak i wytrawni imprezowicze, kojarzą charakterystyczny "wybuch", który słychać po otwarciu wina musującego (choć potocznie mówi się na nie "szampan", ta nazwa jest zastrzeżona dla win musujących, które są produkowane w rejonie Szampanii). Znajdujący się w środku płyn jest mocno gazowany, dlatego często po otwarciu szampan wylewa się intensywnie w formie piany. Ważnym czynnikiem jest też temperatura. Trunek najlepiej podawać schłodzony nie tylko ze względu na smak, lecz także na wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w butelce.

Plastikowy korek od szampana możesz dobrze wykorzystać

Szampan, jeśli przez długi czas pozostaje otwarty, traci cały gaz i przestaje musować. Staje się wtedy zwykle niezbyt smaczny.

Butelki oryginalnego szampana, a także win musujących z wyższej półki zamykane są naturalnym korkiem. Producenci jego odpowiedników, a także innych musujących alkoholi, stosują jednak często korek plastikowy. A jeśli macie już butelkę z takim właśnie korkiem, możecie ułatwić sobie przechowywanie i nalewanie trunku. W jaki sposób?

Należy odciąć dolną część korka, która zwykle znajduje się w szyjce butelki. Wystarczy niewielki fragment, by odsłonić otwór, który znajduje się wewnątrz (jak na poniższym filmie). Korek zacznie przypominać wtedy dużą plastikową śrubkę. Następnie umieszczany korek z powrotem w butelce.

Teraz, chcąc nalać szampana, nie musimy za każdym razem wyciągać i wciskać z powrotem korka. Zdejmujemy z niego jedynie kolorowy fragment. Swoim kształtem przypomina on czapeczkę.

 

Ze względu na środowisko starajcie się jednak - jeśli macie taką możliwość - unikać alkoholi z plastikowymi korkami. A jeśli już je kupicie - pamiętajcie o tym, by oddać je do recyklingu.

Jak otwierać szampana?

Istnieją różne sposoby otwierania szampana. Jednym z najbardziej ekstrawaganckich i popisowych jest zapewne odcinanie szyjki butelki dużym ostrzem, np. maczetą, co możemy często zobaczyć w filmikach na serwisie YouTube.

My sugerujemy może mniej widowiskowy, ale za to bezpieczniejszy sposób z użyciem ściereczki. Kawałek materiału przyda się do chwycenia korka, by nie odleciał i przypadkiem nie wyrządził szkód. Na samym początku należy usunąć folię i zabezpieczenie znajdujące się na butelce. Ważnym elementem, prócz trzymania korka, jest kręcenie butelką. Mamy w ten sposób największą kontrolę nad korkiem, dodatkowo owiniętym ściereczką. Po otwarciu rozlewamy szampana do kieliszków i można wznosić toast!

Więcej o:
Komentarze (46)
Do czego służy kolorowa końcówka w plastikowym korku od szampana? Zdradzamy sprytny trik
Zaloguj się
 • brytnej

  Oceniono 15 razy 11

  Tę kolorową końcówkę można wykorzystać jeszcze na kilka innych sposobów:
  - Możemy grać nią w pchełki
  - Jeśli zgubimy guzik, można wywiercić w niej cztery otwory i przyszyć
  - Jeżeli obcas za głośno stuka o podłogę, możemy wetknąć ją na obcas
  - Jeśli mamy dziurę w całym, możemy ją zatkać kolorową końcówką

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 9 razy 5

  "starajcie się jednak unikać alkoholi z plastikowymi korkami. A jeśli już je kupicie - pamiętajcie o tym, by oddać je do recyklingu"
  Nigdy nie oddaję alkoholu do recyklingu.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  Szampon z plastikowym korkiem? Biorem.

 • klm747

  Oceniono 11 razy 3

  porady mędrców syjonu

 • wolwolski

  Oceniono 11 razy 3

  Zmarnowałem minutę życia na czytanie wypocin tego arystokraty intelektu i jeszcze niesmak został. Niesmak gorszy niż po najgorszym spumante.

 • tijeras66

  Oceniono 2 razy 2

  Świetna rada, bardzo dobra rada... wuju. Clickbait.

 • lusjola

  Oceniono 1 raz 1

  O kolorowej końcówce nie wiedziałam i za to dzięki . Ale, ale szampana nauczyłam się otwierać w Rosji : 1. schłodzić 2. przechylić butelkę i delikatnie rozchylić metalowe obrzeże 3. zdjąć delikatnie metal 4. korek ostrożnie wyciągać z butelki . POWODZENIA.

 • jblinowski

  Oceniono 3 razy 1

  "Istnieją różne sposoby otwierania szampana." - Szampana (i inne wina musujące) należy otwierać tak, aby goście przy sąsiednim stoliku nie wiedzieli że pijemy szampana. Pomijam, to że zamiast kiepskich podróbek szampana wolę oryginalne prosecco.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX