Magda Gessler podała przepis na barszcz czerwony. Jest tani i bardzo prosty do zrobienia

Wraz z początkiem grudnia weszliśmy w okres, gdy powoli zaczynamy przygotowywać się do świąt. Prócz planowania i wybierania prezentów, warto zastanowić się nad wigilijnymi potrawami. Ważne, by były smaczne i zdrowe. Słynna restauratorka, Magda Gessler, na łamach magazynu "Dobre rady" podała przepis na barszcz czerwony wigilijny, który zawsze trafia na jej stół.

Barszcz czerwony - must have na święta u Magdy Gessler

Przy okazji wywiadu, którego niedawno udzieliła Gessler, wyznała, że czas świąt to przede wszystkim okazja do bycia razem z rodziną i najbliższymi. To, czy na stole jest dwanaście klasycznych potraw, schodzi na dalszy plan. Restauratorka zdradziła, że jedno danie jest obowiązkowym punktem jej Wigilii - to barszcz czerwony. Magda Gessler podzieliła się przepisem na niego z czytelnikami "Dobrych Rad".

Jak zrobić barszcz czerwony? Przepis Magdy Gessler

Co znajduje się wśród składników wymienionych przez Magdę Gessler? Dwie cebule (najlepiej duże), osiem buraków. Do doprawienia trzy liście laurowe, cztery ząbki czosnku oraz cztery ziarna ziela angielskiego. Bardzo ważny składnik - ocet spirytusowy - około dwie lub trzy łyżki. Następnie dziesięć ziaren pieprzu, sześć jabłek antonówek oraz cukier i sól.

Jak wygląda proces przygotowania? Zaczynamy oczywiście od buraków. Należy je najpierw obrać i pokroić w plastry. Najlepiej będą nadawały się te warzywa, które po przekrojeniu mają bardzo ciemny kolor, niemal czarny. Następnie wkładamy pokrojone kawałki do garnka, najlepiej wysokiego, by móc zalać zimną wodą. Wody powinno być tyle, by przykrywała plastry na wysokość około dziesięciu centymetrów.

Barszcz czerwony na Wigilię nie może się obyć bez dodatku uszek. Sprawdź nasz przepis na uszka z grzybami do barszczu:

Zobacz wideo

Co zrobić, by barszcz czerwony nie stracił koloru?

Przechodzimy do gotowania na małym ogniu buraków z dodanymi całymi cebulami, liśćmi laurowymi oraz ziarnami pieprzu. Gdy całość się zagotuje, dodajemy ocet spirytusowy. Celem tego zabiegu jest zakwaszenie całego wywaru i zadbanie o to, by nie stracił swojego wyjątkowego koloru.

Gotujemy wszystkie dodane składniki na małym ogniu, aż buraki zrobią się miękkie. Następnie przelewamy barszcz do osobnego garnka i przyprawiamy czosnkiem, roztartym lub pokrojonym. Dodajemy według uznania sól i pieprz. Teraz czas na jabłka, obieramy je, a następnie skórki wrzucamy do wywaru. Najlepiej zostawić je na noc, by barszcz wchłonął aromat jabłek. Następnego dnia gotowy barszcz czerwony serwujemy podczas wigilijnej wieczerzy.

Zobacz również: Magda Gessler radzi, jak ugotować dobrą zupę. Podpowiada, żeby nie kupować włoszczyzny

Więcej o:
Copyright © Agora SA