Niedługo możemy zapłacić więcej za słodycze. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić podatek cukrowy

Planowany na 2022 roku podatek od cukru może uderzyć niemal wszystkich z nas po kieszeniach. Nie jest ważne, że przestaliśmy słodzić kawę lub herbatę. Cukier dodawany jest do wielu produktów, które jemy na co dzień. Jaki jest powód wprowadzenia nowego podatku?

Podatek od cukru - od kiedy droższe słodycze?

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia jemy coraz więcej cukru przetworzonego. Według danych na 2017 rok statystyczny Polak spożył około 11 kilogramów czystego cukru, a ponad 33 kilogramy w innej formie, np. gazowanych napojów. Jest to wzrost w stosunku do danych z 2012 roku aż o sześć kilogramów na głowę.

W Polsce rosną też problemy z nadwagą i otyłością, a to przekłada się na zachorowalność na cukrzycę. Nowy podatek miałby sprawić, że producenci podnieśliby ceny i tym samym zniechęcili do zakupu słodyczy.

- Podatek cukrowy chcielibyśmy wprowadzić do końca 2022 roku, aby ograniczyć złe nawyki żywieniowe społeczeństwa – zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Wiceszef resortu podkreślił prozdrowotny cel wprowadzenia nowej opłaty. – Podatek będzie wprowadzony jako narzędzie w walce z otyłością, a nie dodatkowe źródło finansowania budżetu – zaznaczył.

Będzie nowy podatek, sklepy zapłacą za korki? "Nie chcemy ryzyka wzrostu cen"

Zobacz wideo

Cukier - jak wpływa na nasze zdrowie?

Cukier kojarzy się z przybieraniem na wadze, ale wpływa na o wiele więcej aspektów naszego zdrowia. Szczególnie zagrożone jest serce, na którego pracę wpływać może glukoza. Brytyjscy naukowcy w raporcie opublikowany w British Journal of Medicine stwierdzili, że 75 procent osób przywożonych do szpitali z zawałem serca, to właśnie osoby cierpiące na cukrzycę.

Kolejnym poważnym skutkiem spożywania cukru jest jego wpływ na mózgu. Jak potwierdzają badania - glukoza wpływa na szybsze starzenie się mózgu. Następstwami są problemy z koncentracją, pamięcią czy podstawowymi funkcjami poznawczymi.

Ile cukru jeść dziennie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wystosowała apel, by zmniejszyć spożycie cukru do 10 procent dziennego zapotrzebowania energetycznego. To około 50 gramów - 12 łyżeczek cukru dziennie. Wtedy skutki dla naszego zdrowia mogłyby być mniej dotkliwe i łatwiejsze w zniwelowaniu.

Warto pomyśleć więc nad zdrowszymi przekąskami, które zaspokoją zapotrzebowanie na "coś słodkiego". Lub przygotować się i uwzględnić w swoim domowym budżecie większe kwoty na ekskluzywne przyjemności, jakimi z pewnością zaczną być słodycze, z powodu swojej wyższej ceny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA