Risotto - kulinarna rewelacja z Włoch. Jak się za nie zabrać?

Risotto to włoski przysmak, którego sława dawno przekroczyła granice jego ojczyzny. Wbrew pozorom nie jest wcale trudne w przygotowaniu ani czasochłonne. Powstało już wiele wersji potrawy, a zbiór przepisów stale się powiększa. Risotto z kurczakiem, z pieczarkami, czy z warzywami? Każdy znajdzie coś dla siebie.

Risotto - warto wiedzieć:

  • Risotto to danie pochodzące z północnych Włoch.
  • Bazą risotta jest ryż, który zawiera dużo węglowodanów złożonych, witamin i składników mineralnych. Nie każdy ryż nadaje się do przygotowania risotta - tu należy wybrać ten o dużych, owalnych ziarnach.
  • Risotto przypomina wschodni pilaw, jednak we włoskim daniu znajdziemy dodatek wina, które zabronione jest w kuchni arabskiej.

Risotto, czyli przysmak z północnych Włoch

Danie wywodzi się z północy Włoch i tam cieszy się największą popularnością. Tak jak pasta, risotto może być przyrządzane na wiele sposobów, z różnymi składnikami. Risotto z warzywami, z kurczakiem, a nawet na słodko! Z pewnością to nie koniec oryginalnych sposobów na przyrządzenie tego dania i w przyszłości doczekamy się jeszcze wielu nowych wersji.

Risotto mało komu nie smakuje, dlatego danie to jest dobrym kulinarnym uzupełnieniem spotkań i imprez. Co najważniejsze, jego przygotowanie nie zajmie nam dużo czasu!

Zobacz wideo

Skąd ryż w kuchni włoskiej?

Ryż to cenne źródło węglowodanów złożonych. Dodaje energii i zapewnia uczucie sytości na długo. W Azji dorósł aż do rangi symbolu życia. Zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Tak jak spaghetti nie istnieje bez makaronu, tak risotto wiąże się nierozerwalnie z ryżem. Jednak nie każda odmiana nadaje się do tego dania. W tym przypadku musimy postawić na ryż włoski o dużych, owalnych ziarnach.

Warto zauważyć, że ryż nie jest na ogół kojarzony z kuchnią włoską. W jaki więc sposób stał się podstawowym elementem jednej z najbardziej charakterystycznych dla tego kraju potraw?

Ryż pojawił się w X wieku na kontrolowanej przez Arabów Sycylii. Nie zdobył tam jednak dużej popularności. W ciągu kilku wieków zawędrował na północ Włoch i tam rozpoczęła się jego uprawa na szeroką skalę.

Risotto przypomina pilaw, który pojawił się we Włoszech dzięki wyprawom krzyżowym. Przepis na popularne na Bliskim Wschodzie danie przenieśli do Włoch bojownicy biorący udział w krucjatach. To zainspirowało Włochów do stworzenia własnej wersji dania - w przeciwieństwie do pilawu włoskie risotto zawiera wino, które jest składnikiem zakazanym w kuchni arabskiej.

Podstawowy przepis dla początkujących

Egzotyczna nazwa potrawy może kojarzyć się ze skomplikowaną procedurą przyrządzania. Nic bardziej mylnego. Podstawowe, klasyczne risotto jest bardzo łatwe w przygotowaniu.

Jeśli ktoś nie przyrządzał nigdy tej potrawy, najlepiej rozpocząć od najprostszej receptury. Dopiero po pierwszych próbach powinniśmy skorzystać z bardziej skomplikowanych przepisów z większą ilością składników.

Jak przyrządzić klasyczne risotto?

  1. W rozgrzanym na tłuszczu garnku lekko podsmażamy posiekaną cebulę.
  2. Dodajemy do niej ryż i mieszamy. Czekamy do momentu, aż stanie się lśniący.
  3. Dodajemy odpowiednią ilość wina (większa łyżka kuchenna) i podgrzewamy, ciągle mieszając. Czynność powtarzamy do momentu, aż ryż się ugotuje.
  4. Na koniec dodajemy wybrane przez nas składniki - nie powinno wśród nich zabraknąć sera.
  5. Po końcowym wymieszaniu wszystkich składników danie jest gotowe do podania.

Poznaj ciekawy przepis na Risotto

Jeśli mamy już za sobą pierwsze próby kulinarne z risotto, możemy skusić się na skorzystanie z bardziej rozbudowanych przepisów. Z pewnością w bogactwie receptur znajdziemy takie, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom kulinarnym. Oto nasze propozycje:

Więcej o:
Copyright © Agora SA