Młode ziemniaki, rzodkiewka, szparagi, a do tego rukola i koperek - czy może być bardziej wiosennie? Dodatek miodu nada im nieco słodyczy, więc jeśli chcesz przed podaniem skrop je odrobiną soku z cytryny lub limonki albo odrobiną octu balsamicznego.
500 g młodych ziemniaków
2 pęczki rzodkiewki
pęczek zielonych szparagów
4 garście rukoli
4 gałązki koperku
Dodatki:
łyżka płynnego miodu
2 łyżki oleju rzepakowego lub z pestek winogron
sól
pieprz
Ziemniaki szorujemy, gotujemy 8-10 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy, studzimy (jeśli są duże, kroimy je na pół). Rzodkiewki czyścimy, kroimy na pół (mniejsze zostawiamy w całości). Szparagi myjemy i łamiemy na kawałki długości 4 cm. Ziemniaki układamy na blaszce, posypujemy solą i pieprzem, dodajemy miód i olej, mieszamy. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 st., pieczemy 30 minut. Na 10 minut przed końcem dodajemy rzodkiewki i szparagi. Przed podaniem mieszamy z rukolą i koperkiem.
Autor: Dominika Wójciak
5 jajek
6 młodych ziemniaków
garść liści szpinaku
mała cukinia
mały por
zielona fasolka szparagowa
ząbek czosnku
szczypior
ewentualnie brokuł
sól i pieprz
około pół szklanki mleka
ulubiona sałata
pomidor
czerwona cebula
oliwa
Wszystkie warzywa dokładnie umyć i oczyścić. Ziemniaki ugotować (najlepiej w mundurkach), tak aby były nieco twarde. Zostawić do ostygnięcia, obrać i pokroić w kostkę. Jeśli dodajemy brokuł to też najlepiej go chwilę podgotować, wcześniej dzieląc na różyczki. Por pokroić w piórka, czosnek w kosteczkę, a cukinię wraz ze skórką w kostkę. Na patelni rozgrzać oliwę i poddusić na niej czosnek z porem, a następnie wrzucić wszystkie wcześniej przygotowane warzywa. Doprawić do smaku solą i pieprzem, delikatnie całość wymieszać i dusić przez chwilę. Jajka wybić do miseczki, dokładnie połączyć z mlekiem i zalać warzywa. Przykryć pokrywką i smażyć do czasu, aż cała masa się zetnie. Należy smażyć na wolnym ogniu, aby nie przypalić spodu. Omlet podawać posypany szczypiorem. W międzyczasie przygotować sałatkę. Porwać liście sałaty, pokroić pomidora i cebulę. Doprawić solą, pieprzem, włożyć do miseczki i skropić oliwą.
Autor: Katarzyna Kozioł
Świetnym uzupełnieniem młodych ziemniaczków jest śmietana lub biały twaróg. Możecie spróbować ich również z dodatkiem ricotty.
24 młode średnie ziemniaki (najlepiej podłużne)
1 kg gruboziarnistej soli
2 dymki ze szczypiorem
250 g kwaskowej ricotty
łyżka śmietany 18 proc.
łyżeczka skórki startej z cytryny
sól
pieprz
1-2 łyżki masła
Ziemniaki szorujemy, suszymy. Lekko nakłuwamy w kilku miejscach, ale tylko z jednej strony. Układamy po 4 ziemniaki na kawałku papieru do pieczenia, nakłutą stroną do dołu, formujemy papiloty. Na blachę wysypujemy sól do wysokości 2 cm. Układamy papiloty. Wstawiamy do piekarnia rozgrzanego do 190 st., pieczemy około 30 minut - koniec noża wbity w ziemniaka powinien napotkać lekki opór (ziemniaki możemy też upiec bez soli). Dymki siekamy ze szczypiorem (potrzebujemy łyżki szczypioru). Mieszamy z ricottą, dodajemy śmietanę i skórkę z cytryny, łączymy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Ziemniaki studzimy. Lekko ścinamy podstawy (5 mm) i wierzchy (1 cm). Wydrążamy środki, np. końcówką podłużnej obieraczki do warzyw. Masło roztapiamy, smarujemy ziemniaki z wierzchu i wewnątrz. Układamy na blaszce, posypujemy solą. Pieczemy 8-10 minut w 200 st. Masę z ricotty wkładamy do rękawa cukierniczego, faszerujemy nią ziemniaki i podajemy.
Autor: Honorata Piwowarska
450 g młodych, małych ziemniaków
1 łyżka posiekanego koperku
sól
Sos aioli:
1 duże żółtko o temperaturze pokojowej
1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny
2 obrane duże ząbki czosnku
sól
pieprz
5 łyżek oliwy z pierwszego tłoczenia
5 łyżek oleju słonecznikowego
Przygotuj sos aioli: żółtko, ocet lub sok z cytryny, czosnek oraz sól i pieprz dokładnie zmiksuj. Nie przerywając miksowania, bardzo powoli dodawaj oliwę, a następnie olej słonecznikowy. Sos aioli powinien być gęsty i gładki.
Przełóż ziemniaki do dużego rondla z zimną, osoloną wodą i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz płomień i gotuj przez 7 minut, aż będą miękkie. Odlej i wrzuć do dużej miski. Kiedy ziemniaki są jeszcze ciepłe, polej je sosem aioli i delikatnie obtocz w sosie. Odstaw na 20 minut, aby ziemniaki zamarynowały się w sosie. Przełóż ziemniaki z aioli na ogrzany półmisek, posyp posiekanym koperkiem, posól i podawaj ciepłe.
Autor: Aneta Kosiba
Ta bardzo aromatyczna sałatka świetnie sprawdzi się jako dodatek do kiełbasy lub karkówki z grilla. Jeśli chcesz, dodaj jej ostrości na przykład za pomocą ostrej papryki lub marynowanego pieprzu.
6-8 młodych ziemniaków (średniej wielkości)
4-5 ogórków małosolnych
2 łyżki majonezu
1 łyżka kwaśnej śmietany (18 proc.) lub jogurtu naturalnego
2-3 łyżeczki musztardy francuskiej
sól i pieprz do smaku
pęczek szczypiorku
Ziemniaki obierz i ugotuj. Odstaw do ostudzenia. Kiedy ostygną, pokrój w grubą kostkę. Ogórki pokrój w grube plastry i dodaj do ziemniaków. Majonez wymieszaj z musztardą i śmietaną lub jogurtem. Sos dopraw solą i pieprzem i wlej do pokrojonych warzyw. Wszystko dobrze wymieszaj i odstaw do lodówki na minimum 2-3 godziny, aby smaki dobrze się "przegryzły". Szczypiorek poszatkuj i posyp sałatkę według uznania.
Autor: Ugotuj.to
ok. 500 g młodych ziemniaków
porządny chlust octu balsamicznego jak najlepszej jakości
oliwa extra virgin
trochę soku z cytryny
kopiasta łyżka świeżych listków rozmarynu
2 łyżeczki owoców fenkułu (kopru włoskiego)
trochę suszonych listków szałwii (opcjonalnie)
sól
pieprz
Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni. Dokładnie wyszorowane i osuszone ziemniaki przekładamy do miski. Wlewamy ocet balsamiczny, sok z cytryny i oliwę. Dodajemy przyprawy, koper włoski, roztarte listki szałwii i z grubsza posiekany rozmaryn. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki i przekładamy do naczynia do zapiekania. Wstawiamy do piekarnika na 60 minut lub nieco dłużej, w zależności od wielkości ziemniaków. Gdy wierzch ziemniaków zacznie się rumienić, przykrywamy naczynie folią aluminiową (na 15-20 minut przed końcem pieczenia).
Autor: Szymon Kubicki
Gwarantujemy, że od tego dania nie będzie ci się łatwo oderwać. Pikantne pesto z liści rzodkiewki świetnie pasuje do młodych ziemniaczków!
500 g młodych ziemniaków
pęczek zielonych szparagów
garść młodych listków rzodkiewki
Dodatki:
100 ml oliwy extra virgin
łyżeczka płatków chili
ząbek czosnku
4 łyżki prażonych płatków
migdałowych
2 łyżki płatków drożdżowych (lub parmezanu w wersji niewegańskiej)
sól
Ziemniaki szorujemy, gotujemy 8-10 minut w osolonej wodzie. Odcedzamy, studzimy. Kroimy na pół. Szparagi myjemy, odrywamy zdrewniałe końcówki. Ziemniaki i szparagi mieszamy z dwiema łyżkami oliwy, solą i płatkami chili. Układamy na rozgrzanym grillu lub patelni grillowej, pieczemy, aż się zrumienią. Listki rzodkiewki myjemy i miksujemy z czosnkiem, płatkami migdałowymi, płatkami drożdżowymi lub parmezanem i resztą oliwy. Pesto przyprawiamy solą. Podajemy do warzyw.
Autor: Dominika Wójciak
70 g chudego boczku
40 dag młodych ziemniaków
sok z 1 cytryny
1 gałązka świeżego tymianku
sól
Boczek drobno kroimy i podsmażamy na rumiano, odstawiamy. Ziemniaki myjemy i podgotowujemy przez 15 minut w osolonej wodzie. Półtwarde ziemniaki odcedzamy, mieszamy z sokiem z cytryny i podsmażonym boczkiem oraz posiekanym tymiankiem. Wstawiamy ziemniaki do gorącego piekarnika (180°C) na 20 minut.
Autor: Magazyn Kuchnia
Połączenie chrupiących orzechów i ugotowanych ziemniaków tworzy ciekawą sałatkę, która zaskoczy was nie tylko smakiem, ale również różnorodnymi fakturami. Świetnie pasują tu pietruszka i czosnek.
500 g drobnych młodych ziemniaków
4 łyżki posiekanych orzechów włoskich
cebula
garść liści natki pietruszki
3 ząbki czosnku
sól
pieprz
szczypta ostrej mielonej papryki
szczypta cukru
łyżka soku z cytryny
3-4 łyżki oliwy
łyżka natki pietruszki do dekoracji
Dokładnie umyte ziemniaki gotujemy w mundurkach, a po przestygnięciu obieramy i kroimy na połówki lub ćwiartki, mieszamy z siekanymi orzechami włoskimi, pokrojoną w pierścionki cebulą i natką pietruszki. Dodajemy zmiażdżony z solą lub przeciśnięty przez praskę czosnek, mieszamy, po czym przyprawiamy sałatkę do smaku solą, pieprzem, cukrem i papryką. Na końcu dokładnie mieszamy z sosem powstałym ze zmiksowania oliwy z sokiem z cytryny. Wstawiamy do lodówki. Przed podaniem dekorujemy sałatkę posiekaną natką.
1 kg młodych ziemniaków
1 duży brokuł
1 pęczek koperku
1/3 kostki masła
1 szklanka kwaśnej śmietany
Ziemniaki umyj i dokładnie oskrob. Pokrój w duże kawałki i ugotuj w osolonej wodzie. Młode ziemniaki gotują się 12 - 15 minut. Brokuł umyj i podziel na różyczki o średnicy około 4 cm. Ugotuj brokuły na parze. Trwa to z reguły około 10 minut. Ważne, aby ich nie rozgotować, powinny być jędrne.
Wymieszaj brokuły z ziemniakami, delikatnie, żeby ich nie uszkodzić. Możesz je jeszcze odrobinę posolić. Przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu, aby nie ostygły. Koperek opłucz i drobno posiekaj.
W rondelku rozgrzej masło, kiedy się spieni, wrzuć koperek, zamieszaj, wlej śmietanę, jeszcze raz zamieszaj i zdejmij garnek z ognia. Polej gorące ziemniaki i brokuły sosem.
Autor: Kinga Błaszczyk-Wójcicka