Ulubione dodatki do obiadu - doskonałe na zimę!

Marchewka z groszkiem, kapusta zasmażana, a może buraczki? W zimowej kuchni nie brak pysznych, warzywnych dodatków obiadowych. Zobacz, jak je przyrządzić i do czego będą pasować.
Marchewka z groszkiem Marchewka z groszkiem Fot. Shutterstock

Marchewka z groszkiem

Marchewkę z groszkiem w wersji ekspresowej możesz przygotować z mrożonki. Jeśli jednak masz ochotę przyrządzić danie od podstaw, wykorzystaj puszkę groszku konserwowego i 4-5 marchewek pokrojonych w drobną kostkę. Polecamy na przykład do kotletów mielonych.

Marchewka z groszkiem

1 opakowanie (450 g) mrożonej marchewki z groszkiem
2/3 szklanki esencjonalnego bulionu (drobiowego albo warzywnego lub wołowego)
2 czubate łyżeczki mąki
sól
pieprz

Zamrożoną marchewkę z groszkiem przesyp do garnka i zalej bulionem. Gotuj pod przykryciem, aż marchewka będzie miękka, ale nie będzie się rozpadać. Dopraw solą i pieprzem. Mąkę wymieszaj w 1/3 szklanki wody i dodaj do garnka, zamieszaj i gotuj jeszcze przez 2 minuty.

Autor: Paulina Kałka, Zuzanna Wiciejowska

Kapusta zasmażana Kapusta zasmażana Fot. Shutterstock

Kapusta zasmażana

Kapusta zasmażana będzie pysznym dodatkiem na przykład do pieczonych mięs (golonki, karkówki) jak i smażonej kiełbasy. Oprócz kapusty kiszonej podsmażać można także świeże kapusty białą i czerwoną.

Kapusta zasmażana

500 g kapusty kiszonej
1 duża cebula
200 g boczku
kminek
olej do smażenia
sól
pieprz

Cebulę pokrój w kostkę, zeszklij na oleju, dodaj pokrojony w kostkę boczek, a następnie dodaj odciśniętą i posiekaną kapustę. Dopraw kminkiem, solą i pieprzem. Duś do miękkości, delikatnie podlewając wodą, żeby kapusta się nie przypalała.

Autor: Paulina Kałka, Zuzanna Wiciejowska

Tradycyjne buraczki zasmażane

Buraczki zasmażane sprawdzą się na przykład jako dodatek do bitek lub zrazów wołowych, pieczonego udźca z indyka, czy duszonego królika.

Tradycyjne buraczki zasmażane

5 buraków
2 łyżeczki soku z cytryny
1 łyżka masła
1 łyżka mąki
sól
pieprz
cukier

Buraki dokładnie umyj, włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj do miękkości (około godziny). Po wystudzeniu obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Na patelni rozgrzej masło, dodaj mąkę i, mieszając, podgrzewaj na małym ogniu, aż powstała zasmażka będzie miała złocisty kolor. Wtedy dodaj buraczki, dopraw solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny.
Rada: Do startych na tarce buraków możesz dodać - także starte - kwaśne jabłko. Albo przyrządzając zasmażkę dodać posiekaną cebulę, podsmażając ją na maśle przed wsypaniem mąki. Na ogół albo dodaje się jabłko albo cebulę, ale możesz wzbogacić smak buraczków jednym i drugim naraz. Zamiast zasmażki możesz zagęścić buraczki łyżką śmietany wymieszaną z łyżeczką mąki.

Autor: Maria Szkop

Modro kapusta

Modrą kapustę w śląskim wydaniu tradycyjnie podaje się z roladą śląską i kluskami śląskimi. Jeśli zamiast boczku dodasz do niej kwaśne jabłka oraz rodzynki, będzie pasować także do pieczonej kaczki.

Modro kapusta

1 kg czerwonej kapusty
15 dag boczku wędzonego
1 średnia cebula
sól
cukier
pieprz
ocet do smaku

Kapustę poszatkować, ugotować w posolonej wodzie. Boczek pokroić w kostkę i usmażyć, a pokrojoną w kostkę cebulę zeszklić razem z boczkiem. Kapustę odcedzić, dodać boczek z cebulą. Przyprawić do smaku solą, cukrem, pieprzem, octem i wymieszać.

Źródło: Nowa Kuchnia Polska

Copyright © Agora SA