Zapiekanka ziemniaczana to idealne rozwiązanie na sycący posiłek z tego, co akurat masz w lodówce. W wersji wegetariańskiej jest idealnym uzupełnieniem dania mięsnego, a z dodatkiem mięsa (lub niekoniecznie) może stanowić samodzielne danie. Z ziemniakami zapiekać można prawie wszystko - różne rodzaje mięsa, ryby, warzywa. Możesz z powodzeniem wykorzystać to, co zostało z obiadu z poprzedniego dnia.
1. Do zapiekanki ziemniaczanej wybieraj raczej ziemniaki sałatkowe - te mączyste mogą się rozpadać. Jeśli chcesz urozmaicić danie wybierz bataty (lub wymieszaj ze zwykłymi ziemniakami pół na pół) - danie będzie zdrowsze i bardziej kolorowe.
2. Do zapiekanki ziemniaczanej pasują lekkie sałatki oraz różnego rodzaju kiszonki
3. Do zapiekania warto wybrać naczynia żaroodporne, w których można danie serwować. W eleganckiej wersji, zapiekaj w małych foremkach - każdy dostanie porcję dla siebie.
Nie masz sosu Worcestershire? Możesz po prostu zrezygnować z jego dodatku lub dodać do dania nieco więcej pieprzu. Zamiast mięsa wołowo-wieprzowego, możesz również wykorzystać samą wieprzowinę.
Zapiekanka pasterska - potrzebne składniki:
1 kg ziemniaków
2 średnie cebule
4 łyżki oleju
1 kg mielonego mięsa (pół na pół wołowego i wieprzowego z szynki)
3 marchewki
1 pęczek zielonej pietruszki
2 łyżki sosu Worcestershire
6 łyżek przecieru pomidorowego
1 kopiasta łyżeczka tymianku
1 kopiasta łyżeczka słodkiej papryki
50 ml rosołu z kury (może być z kostki)
2 łyżki masła
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki myjemy i w łupinach wkładamy do garnka z zimną wodą. Stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 10 minut, odcedzamy i odstawiamy do wystygnięcia. Cebule obieramy i kroimy w kostkę, a następnie szklimy na rozgrzanym oleju i dodajemy mięso. Smażymy je tak długo, aż wypuści całą wodę. Wtedy dodajemy obraną i pokrojoną w kostkę marchewkę oraz posiekaną pietruszkę. Dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy sos Worcestershire, przecier pomidorowy, tymianek i paprykę w proszku. Doprawiamy solą i pieprzem, mieszamy. Wlewamy rosół z kury i gotujemy na małym ogniu około 50 minut, mieszając od czasu do czasu. Ziemniaki obieramy ze skórki i kroimy w talarki. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy mięso i przykrywamy je ziemniakami. Roztapiamy masło, polewamy nim ziemniaki i całość wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Pieczemy ok. 20 minut.
Autor: Tessa Capponi-Borawska
Czy kiedyś wyobrażałeś sobie, jak wyglądałby środek transportu dla klopsików? Każdy z nich miałby wygodne siedzenie z ziemniaków i byłby przykryty ciepłym sosem. Taka klopsikowa kuszetka. Ale nie musisz sobie tego wyobrażać. Po prostu zrób danie z naszego przepisu, a do klopsików zastosuj najlepszy środek transportu - widelec.
A cały przepis na zapiekankę z ziemniaków i klopsików jest tu>>
Prosta do wykonania, aromatyczna i pyszna. Zapiekanka ziemniaczana z jabłkiem i cebulą to świetny dodatek do pieczonych mięs.
Składniki:
15 dag masła
1 kg cebuli pokrojonej w piórka
2 łyżki posiekanego świeżego tymianku
4 łyżeczki soli
2/3 szklanki wody
2/3 szklanki wytrawnego białego wina
4 łyżeczki cukru
1,2 kg ziemniaków o zwięzłym miąższu pokrojonych w plasterki o grubości 5 mm
1 kg kwaskowatych jabłek pokrojonych w cząstki o grubości plasterków ziemniaków
masło do formy
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Żaroodporną formę nasmaruj masłem. W rondlu roztop 6 łyżek masła, włóż cebulę, dodaj tymianek i wsyp 2 łyżeczki soli. Smaż na małym ogniu 10 minut - cebula powinna się zeszklić. Potem zwiększ ogień, smaż dalej jeszcze jakieś 8 minut, aż cebula zacznie się rumienić. Zdejmij z ognia, dodaj pozostałe masło, wodę i wino oraz cukier. Wymieszaj i potrząśnij rondlem, aby składniki się połączyły. Zagotuj, odstaw do przestygnięcia, a potem wymieszaj z ziemniakami, jabłkami i resztą soli. Mieszaniną napełnij przygotowaną formę, wyrównaj powierzchnię. Przykryj pergaminem, a potem folią aluminiową (błyszczącą stroną do dołu). Piecz około 50-60 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Potem odkryj zapiekankę i piecz jeszcze 20 minut, aby wierzch ładnie się przyrumienił. Wyjmij z piekarnika, odstaw na kwadrans, a dopiero potem pokrój na porcje.
Nasi wideoodbiorcy piszą do nas rozpaczliwe listy, o tym, że pragną jeść pizzę na każdy posiłek w ciągu dnia. Ponieważ musimy dbać o waszą zrównoważoną i zbilansowaną dietę, wymyśliliśmy przepis na pizzę śniadaniową. Z dedykacją dla wszystkich naszych fanów.
A cały przepis na zapiekankę a la pizza na ziemniakach jest tu>>
Zapiekankę możesz również przykryć kruchym ciastem. W tym wydaniu jest nie tylko smaczna, ale też pięknie się prezentuje.
Składniki:
1 kg ziemniaków
1 pęczek natki
sól
pieprz
gałka muszkatołowa
4 dag masła
15 dag śmietany
1 żółtko
Na ciasto:
30 dag mąki
15 dag masła
1 całe jajo
Sposób przygotowania:
Robimy ciasto, zagniatając jego składniki, i odstawiamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie wylepiamy nim dno i brzegi wysokiego naczynia do zapiekania o średnicy 20 cm (brzegi ciasta powinny wychodzić znacznie poza rant naczynia), pozostawiając cienki pasek do wykonania warkocza. Obrane ziemniaki podgotowujemy przez ok. 15 min, studzimy i kroimy na cienkie plasterki. Układamy je warstwami na cieście, przesypując posiekaną pietruszką, solą, pieprzem oraz gałką i polewając rozpuszczonym masłem. Zalepiamy ciasto na górze. Z pozostałego ciasta splatamy warkocz i dekorujemy nim brzeg zapiekanki. Pośrodku robimy dziurę, w którą wsuwamy lejek z kartonu. Pieczemy przez godzinę w 180°C. Przed podaniem przez lejek wlewamy śmietanę.
Autor: Maria Szkop
Musaka to jedno z najsłynniejszych dań pochodzących ze słonecznej Grecji. Posmakuje nie tylko amatorom tradycyjnych potraw z różnych zakątków świata. Sprawdź, jak przygotować musakę i przywołać odrobinę greckiego słońca!
Przepis na musakę
Składniki:
2 spore bakłażany
400 g mielonego mięsa (jagnięcego, wołowego lub wołowo-wieprzowego)
3 średnie ziemniaki
duża cebula
4 ząbki czosnku
300 g świeżych pomidorów
twardy ser do starcia
przyprawy: oregano, tymianek, rozmaryn, sól i pieprz (po około półtorej łyżeczki)
oliwa do smażenia
Składniki na sos beszamelowy:
50 g masła
3 łyżki mąki
500 ml mleka
szczypta gałki muszkatołowej
sól
Jak zrobić musakę? Krok po kroku:
Bakłażany umyj i pokrój w plastry o grubości około 1 cm. Polej je wodą z sokiem z cytryny (aby nie sczerniały), posól i odłóż na pół godziny.
W tym czasie przygotuj pozostałe składniki: ziemniaki obierz i pokrój w plasterki, odstaw je do miseczki z wodą, by pozbyć się nadmiaru skrobi. Cebulę pokrój w drobną kostkę, czosnek wyciśnij w wyciskarce. Pomidory sparz, zdejmij z nich skórkę i również pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć cebulę i zeszklij. Następnie wyłóż mielone mięso, dodaj czosnek, dopraw rozmarynem, tymiankiem, oregano, solą i pieprzem, wymieszaj. Podsmaż, aż mięso lekko się zrumieni, dodaj posiekane pomidory i jeszcze raz wymieszaj. Jeśli pomidory są mało soczyste, możesz dolać trochę przecieru pomidorowego. Następnie patelnię zdejmij z ognia i odstaw na bok.
Na drugiej patelni (najlepiej grillowej) rozgrzej odrobinę oliwy z oliwek i dokładnie rozprowadź ją po powierzchni. Połóż plastry bakłażana (wcześniej opłukane i osuszone) i obsmaż je krótko z każdej strony. Patelnia powinna być dobrze nagrzana, a oliwy naprawdę niewiele - zależy nam na krótkim smażeniu oraz tym, żeby bakłażany nie 'wypiły' za dużo tłuszczu, a bardzo dobrze go chłoną. Pokrojone ziemniaki obsmaż w podobny sposób, jak bakłażana. Warzywa możesz też osuszyć z nadmiaru tłuszczu na kawałku papierowego ręcznika.
Przygotuj sos beszamelowy:
Rozpuść masło w rondelku (na małym ogniu). Wsyp mąkę i mieszaj, aż składniki połączą się całkowicie.
Cały czas mieszając, wolno dolej mleko.
Gotuj sos przez 3-4 minuty, cały czas mieszając i uważając, by się nie przypalił.
Dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem do smaku.
Przygotuj musakę:
Na dnie naczynia żaroodpornego wyłóż warstwę ziemniaków, następnie połóż nadzienie mięsne, a na nim bakłażany.
Wykładaj kolejne warstwy, tak, aby ostatnie były bakłażany.
Z wierzchu polej musakę sosem beszamelowym.
Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na pół godziny. 10 minut przed zakończeniem pieczenia posyp zapiekankę startym serem. Musaka grecka gotowa!
Autor: aleko
Wolisz rybę? Zapiekankę możesz również przygotować z dodatkiem łososia czy dorsza. Świetnie pasuje do niej szpinak czy groszek, ale także jarmuż lub suszone pomidory.
Składniki:
50 dag liści szpinaku
40 dag ziemniaków o zwięzłym miąższu
sól
pieprz
1 cebula
2 łyżki masła
1 mały pęczek koperku
2 żółtka
4 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany lub śmietany tortowej (36-proc.)
1 łyżka musztardy
masło do formy
1 filet z łososia o wadze 60 dag
Sposób przygotowania:
Szpinak grubo pokrój. Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce do mizerii. Gotuj 5 minut w osolonej wodzie, potem przełóż na sitko, zahartuj zimną wodą i osącz. Obierz cebulę, posiekaj ją i zeszklij. Dodaj szpinak, posól, popieprz, duś 2 minuty. Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Posiekaj koperek, wymieszaj z żółtkami, śmietaną i musztardą, przypraw do smaku solą i pieprzem. Nasmaruj masłem żaroodporną formę, na dnie rozłóż szpinak. Na szpinaku ułóż łososia oprószonego solą i pieprzem, przykryj go plasterkami ziemniaków, tak aby zachodziły na siebie jak łuska. Posmaruj sosem śmietanowo-koperkowym. Wstaw do piekarnika i piecz 30-35 minut na środkowym poziomie.
Warzywną zapiekankę możesz podać jako dodatek, jak również samodzielne danie, np. z ulubionym sosem. Sprawdzi się zarówno na obiad, jak i w roli sycącej kolacji.
Składniki:
1 kg ziemniaków
450 g groszku
cebula
marchewka
1/2 korzenia pietruszki
1/2 kwaśnego jabłka
2 liście laurowe
olej
ząbek czosnku
2 puszki fasoli odcedzone i opłukane
szklanka bulionu warzywnego
łyżka sosu sojowego
skórka otarta z 1 cytryny
1-2 łyżeczki soku z cytryny
1/2 łyżeczki lubczyku
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki młotkowanego lub grubo zmielonego pieprzu
170-200 ml mleka
sól i czarny pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie. W małym garnku gotujemy wodę z solą, wrzucamy groszek i gotujemy 3 minuty, następnie szybko przelewamy bardzo zimną wodą i odstawiamy na bok. Cebulkę kroimy w kostkę, marchew, pietruszkę i jabłko obieramy i kroimy w drobną kostkę, a czosnek siekamy. Na dnie garnka rozgrzewamy olej i dodajemy wszystkie pokrojone warzywa wraz z liściem laurowym, podsmażamy 5 minut. Po tym czasie dodajemy fasolę, bulion, sos sojowy, sok z cytryny oraz wszystkie zioła i dusimy bez przykrycia 10-12 minut. Rozgniatamy groszek i ziemniaki na niedbałe purée, następnie stopniowo dolewając mleko, rozgniatamy dalej. Kiedy purée będzie gładkie, doprawiamy solą i czarnym pieprzem. Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni. Na dnie dużego naczynia żaroodpornego rozsmarowujemy połowę ziemniaczano-groszkowego purée, na nie kładziemy fasolę z warzywami i przykrywamy pozostałym purée. Wsuwamy do gorącego piekarnika i zapiekamy 20-25 minut. Na koniec obsypujemy koperkiem i podajemy z chrzanem lub ćwikłą.
Autor: Marta Dymek
Jeśli lubisz kuchnię francuską ta zapiekanka powinna ci zasmakować. Świetnie pasuje do wołowiny.
Składniki:
1 kg ziemniaków
1 główka czosnku
garść suszonych prawdziwków
1-2 czerwone cebule
mleko
masło
garść startego sera gruyere
sól
pieprz
Sos:
200 g mrożonych prawdziwków lub 250 g świeżych pieczarek
200 ml czerwonego wina (najlepiej pinot noir)
masło
sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Czosnek zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w 160°C przez godzinę lub dłużej - ma być mięciutki. Prawdziwki wkładamy do gorącej wody na pół godziny. Odcedzamy przez wyłożone kilkoma warstwami ręczników papierowych sitko, zachowując płyn. Płuczemy grzyby w zimnej wodzie i tniemy na paseczki. Cebulę kroimy w talarki i podsmażamy w sklarowanym maśle na średnim ogniu, aż lekko zbrązowieje. Zmniejszamy ogień, podsmażamy przez 10 minut, mieszając niezbyt często. Zwiększamy ogień, podsmażamy 10 minut, bacząc, by cebuli nie przypalić. Dodajemy grzyby i, w razie potrzeby, trochę zachowanego po ich moczeniu płynu. Lekko solimy, podsmażamy 3-5 minut i zdejmujemy z ognia. Ziemniaki gotujemy i zagniatamy na purée z mlekiem i masłem - powinno być nieco rzadsze niż zwykłe. Wyjmujemy czosnek z łupin i dodajemy do ziemniaków, pieprzymy. Natłuszczoną formę wykładamy połową purée, kładziemy na nim grzyby i cebulę. Przykrywamy resztą purée. Posypujemy startym serem i obkładamy skrawkami masła. Zapiekamy w 210°C przez 20 minut lub dłużej, aż wierzch będzie rumiany.
Robimy sos. Grzyby kroimy na spore kawałki i smażymy w odrobinie sklarowanego masła na dużym ogniu przez kilka minut; lekko solimy. Gdy zaczną wypuszczać wodę, zmniejszamy ogień. Kiedy płyn wyparuje, solimy i pieprzymy, mieszamy, zwiększamy ogień, dodajemy wino i odparowujemy trochę więcej niż o połowę. Zapiekankę podajemy z sosem grzybowym. Dobrym dodatkiem są marchew i pietruszka upieczone wraz z boczkiem.
Autor: Tadeusz Pióro