To coś dla początkujących piekarzy. Ten chleb robi się w godzinę, a jest bardzo smaczny. Kolejny łatwy przepis - w formie wideo - znajdziecie na samym dole slajdu.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Oba rodzaje mąki, cukier, sodę i sól miksujemy z masłem przez 10 minut, aż składniki dokładnie się połączą. Wówczas dodajemy maślankę i miksujemy. Masę przekładamy do natłuszczonej formy, wierzch smarujemy rozmąconym jajkiem i oprószamy mąką razową. Pieczemy 35 minut w 200 st. C.
Przepis na podstawie www.goodfoodireland.ie; konsultacja: Artur Cyronek
Dodatku cukinii i ziemniaków wbrew pozorom nie czuć w chlebowym cieście. Nadają mu one jednak delikatności.
Składniki:
(na dwie formy keksowe o długości 24 cm)
Sposób przygotowania:
Mieszamy mąkę obu rodzajów w misce, pośrodku robimy dołek. Rozpuszczamy drożdże w mleku, wlewamy do dołka, posypujemy odrobiną mąki z brzegów dołka, przykrywamy i odstawiamy na pół godziny, aż drożdże zaczną pracować (spienią się). Do miski z mąką i drożdżami dodajemy pozostałe składniki, zagniatamy, a najlepiej wyrabiamy mikserem, bo ciasto jest ciężkie i klejące. Przykrywamy wilgotną ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie; odstawiamy w ciepłe miejsce, czekamy, aż podwoi objętość. Wyrośnięte ciasto szybko zagniatamy, napełniamy nim natłuszczone, oprószone mąką formy, przykrywamy i czekamy, aż znowu podrośnie - pół godziny powinno wystarczyć. Wierzchy chlebków oprószamy mąką. Pieczemy 10 minut w 220 st. C na najniższej półce piekarnika. Zmniejszamy temperaturę do 180 st. C i pieczemy jeszcze 35-40 minut. Gorące chlebki wyrzucamy z foremek i studzimy - najlepiej na kratce.
Nie dość, że ten chleb jest smaczny, to jeszcze pięknie się prezentuje. W sam raz do odrywania.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mieszamy 125 ml wody z drożdżami i cukrem. Odstawiamy na 5 minut, aż drożdże zaczną pracować. Dodajemy pozostałą wodę i połowę mąki, mieszamy. Wsypujemy pozostałą mąkę i sól, dodajemy masło i miksujemy lub mieszamy ręką, aby składniki się połączyły. Wyrabiamy, aż ciasto stanie się gładkie i elastyczne. Formujemy kulę, wkładamy ją do natłuszczonej miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Rozgrzewamy piekarnik do 200 st. C. Natłuszczamy tortownicę o średnicy 22 cm. Zbijamy ciasto i rozwałkowujemy na bardzo cienki prostokąt (długi na 60 cm). Smarujemy go pesto, zostawiając 1,5 cm czystego brzegu wzdłuż dłuższej strony. Łapiemy za drugi dłuższy brzeg (od strony z pesto) i ciasno zwijamy w rulon, który przecinamy wzdłuż na pół. Pasy układamy na krzyż jeden na drugim i delikatnie skręcamy (jak sznurek), pilnując, by rozcięcie zawsze było na wierzchu. Następnie zwijamy sznurek w ślimak i przenosimy do tortownicy. Przykrywamy ściereczką i czekamy, aż wyrośnie. Pieczemy 5-10 minut, zmniejszamy temperaturę do 175 st. C i pieczemy 20-30 minut.
Autor: Olga Badowska
Zobacz nasz przepis wideo na chlebek z zielonym pesto - proste DIY
Wolisz pieczywo w egzotycznym stylu? Te cienkie chlebki możesz podawać z pastami warzywnymi (np. hummusem), albo do warzywnego gulaszu.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Oba rodzaje mąki przesiewamy z drożdżami i solą. Dodajemy posiekaną szałwię (pokruszoną, jeżeli jest suszona) i łączymy składniki. Stale mieszając, powoli wlewamy oliwę i wodę. Zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie. W konsystencji powinno być też dość twarde. Formujemy kulę, lekko oprószamy mąką. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce, aby urosło. Rozwałkowujemy ciasto na placek grubości 1 cm. Układamy na blasze lekko posmarowanej oliwą. Znów przykrywamy i odstawiamy na 20 minut. Smarujemy placek oliwą, oprószamy solą morską. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 st. C. Pieczemy 30 min. Podajemy na ciepło, np. z pastą hummus.
Autor: Tessa Capponi-Borawska
A może coś na słodko? Ten chlebek bliższy jest smakiem ciastu marchewkowemu, wciąż bardzo popularnemu w naszym kraju.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rozgrzewamy piekarnik do 180 st. C, natłuszczamy keksówkę. Przesiewamy oba rodzaje mąki z proszkiem, solą i cynamonem. Jajka ucieramy z cukrem na puszystą masę, miksujemy ze skórką otartą z 1 pomarańczy oraz 50 ml soku, następnie z olejem z pestek dyni i jogurtem. Daktyle bardzo drobno siekamy lub miksujemy w malakserze. Łączymy z marchewką, a potem z mieszanką suchych składników. Dodajemy masę jajeczną i dokładnie mieszamy. Wlewamy do foremki i pieczemy 60-80 minut, aż brzegi ciasta zaczną odchodzić od boków formy. Chlebek będzie dość wilgotny, ale wykałaczka wbita w ciasto nie powinna po wyciągnięciu być oblepiona ciastem. Z drugiej pomarańczy ocieramy skórkę, obieramy ją i wykrawamy z niej fileciki. Skórkę mieszamy z jogurtem. Ostudzony chlebek kroimy na grube kromki, podajemy z kleksem jogurtu i cząstkami pomarańczy.
Autor: Olga Badowska
Nigdy nie przygotowywałeś zakwasu? To w gruncie rzeczy nie jest takie trudne, ale wymaga cierpliwości i systematyczności. Poniżej znajdziesz instrukcję przygotowania zakwasu, którego możesz użyć następnie w kolejnych przepisach.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Na 5 dni przed planowanym pieczeniem chleba przygotowujemy zakwas. Mieszamy 200 g mąki orkiszowej oraz 200 ml wody w szklanym naczyniu i pozostawiamy na 24 godziny w temperaturze pokojowej. Następnego dnia bierzemy 1/4 mikstury (10 dag), dodajemy 100 g mąki orkiszowej oraz 100 ml letniej wody i pozostawiamy na kolejne 24 godziny, również w temperaturze pokojowej. Powtarzamy te czynności przez 3 dni. Po tym czasie zakwas jest gotowy do użycia.
Robimy chleb. Mieszamy oba rodzaje mąki z solą, dodajemy cały zakwas, oliwę oraz wodę i wyrabiamy ciasto. Odkładamy 6 łyżek ciasta - to będzie zakwas do pieczenia kolejnego chleba; możemy go przechowywać w lodówce szczelnie zakryty przez 14 dni. Do reszty ciasta dodajemy ziarna i płatki owsiane, mieszamy i przekładamy do wysmarowanych olejem i obsypanych bułką tartą foremek. Odstawiamy do wyrośnięcia na 10-12 godzin - w temperaturze pokojowej pod przykryciem. Pieczemy godzinę w 200 st. C (z termoobiegiem w 180 st. C).
Lubisz chleby ze słodkimi dodatkami? Do ciasta możesz dodać nie tylko żurawinę, ale również rodzynki czy pokrojone w drobniejsze kawałki suszone śliwki lub morele.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Siemię lniane zalewamy wrzątkiem, studzimy. Następnie mieszamy (razem z wodą z moczenia) z kolejnymi ośmioma składnikami. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 3 godziny. Żurawiny grubo siekamy, dodajemy do ciasta razem z solą i płatkami owsianymi. Mieszamy około 10 minut, podsypując mąką, jeśli ciasto jest nadal zbyt wilgotne. Przekładamy masę do natłuszczonej miski, przykrywamy i odstawiamy na godzinę. Zagarniamy ciasto szpatułką (od ścianki miski do środka) 30 razy, odstawiamy na godzinę. Znów zagarniamy i zostawiamy jeszcze na godzinę. Dzielimy ciasto na pół, wkładamy do natłuszczonych keksówek, oprószamy mąką i odrobiną sezamu. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 1,5 godziny. Rozgrzewamy piekarnik do 230 st. C. Nacinamy chleb wzdłuż przez środek. Na dnie piekarnika ustawiamy płytkie naczynie z wrzącą wodą, stawiamy foremki z ciastem na środkowej kratce. Pieczemy 40-50 minut, aż skórka będzie chrupiąca i twarda. Wyłączamy piekarnik, uchylamy drzwiczki i zostawiamy chleby na 10 minut. Studzimy. *Dodaje się go do mąki, by wypieki lepiej rosły i miały lepszą konsystencję. Piekarze używają więc słodu, by uszlachetnić mąkę. Bez obaw, to żadna chemia. słód występuje naturalnie w ziarnach pszenicy i z nich jest pozyskiwany. Kupicie go w sklepach dla domowych piwowarów (najczęściej w płynie albo w proszku). Jeśli zależy wam na lepszej strukturze chleba, użyjcie słodu z aktywnymi enzymami amylazy, czyli diastatycznego. Smak poprawi słód niediastatyczny, ze zdeaktywowanymi enzymami. Ewentualnie można go pominąć w przepisie.
Autor: Olga Badowska
Zobacz prosty przepis na chlebek z cukinii:
Do chleba możesz również dodać ulubione nasiona i pestki (dyni, słonecznika, siemię lniane - mogą być wszystkie naraz, jak w poniższym przepisie).
Składniki:
Sposób przygotowania:
Zakwas mieszamy z mąką i wodą w dużej misce. Odkładamy 3 łyżki takiego ciasta do słoiczka, zakręcamy i wkładamy do lodówki. To zakwas na następne pieczenie. Do ciasta dodajemy pozostałe składniki, dokładnie wyrabiamy. Natłuszczamy trzy formy do chleba, wkładamy ciasto (powinno sięgać do 3/4 wysokości formy). Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10-12 godzin do wyrośnięcia. Przykrywamy każdy chlebek kawałkiem folii aluminiowej (aby ciasto nie przypaliło się nam z wierzchu) i pieczemy godzinę w 200 st. C. Zdejmujemy folię i dopiekamy przez 15 minut, aby chlebki się przyrumieniły. Upieczone chlebki wyjmujemy z form na ściereczki (spodem do góry) i przykrywamy ściereczkami. Studzimy.
*W proporcjach, jakie lubicie, np.: 1/2 kg pszennej zwykłej + 1/2 kg żytniej razowej + 1/2 kg pszennej razowej; 1 kg pszennej zwykłej + 1/2 kg żytniej razowej; 1/2 kg chlebowej orkiszowej + 1/2 kg pszennej zwykłej + 1/2 kg razowej (pszennej lub żytniej)
Nie martw się, jeśli za pierwszy razem nie wyjdzie ci zakwas albo chleb. Praktyka czyni mistrza.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Rozmnażamy zakwas po raz pierwszy. Jeśli mamy już zakwas w lodówce, odmierzamy z niego 24 g i odstawiamy tę porcję na godzinę, aby zakwas doszedł do temperatury pokojowej. Następnie rozrzedzamy wodą, łączymy z mąką i dokładnie mieszamy. Przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 8-12 godzin. Powinniśmy uzyskać mniej więcej 70 g zakwasu, który jeszcze raz rozmnażamy: łączymy go z wodą, następnie z mąką. Przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 8-12 godzin. Powinniśmy uzyskać 210 g zakwasu. Przygotowujemy ciasto właściwe. Mieszamy mąkę pszenną, zakwas, sól i wodę. Mieszamy lub powoli miksujemy na gładką masę. Wsypujemy mąkę chlebową i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na 10 minut. Zagarniamy ciasto szpatułką (od ścianki miski do środka) 30 razy, odstawiamy na 20 minut - powtarzamy tę czynność jeszcze dwukrotnie. Ciasto można też zagnieść ręką, lekko podsypując mąką, ale będzie mniej puszyste. Czystą miskę wykładamy ściereczką i oprószamy mąką, wkładamy ciasto, przykrywamy i odstawiamy na 2 godziny do wyrośnięcia. Rozgrzewamy piekarnik do 230 st. C razem z blaszką wyłożoną pergaminem. Następnie wyjmujemy blaszkę, oprószamy mąką i ostrożnie wyjmujemy chleb. Nacinamy w czterech miejscach, tak by na środku chleba powstał kwadrat (można też naciąć w mniejszą kratkę). Na dnie piekarnika ustawiamy płytkie naczynie z wrzącą wodą, wsuwamy blaszkę z ciastem. Pieczemy 25 minut i zmniejszamy temperaturę do 175 st. C. Jeśli chleb zrumieni się z jednej strony, przekręcamy blaszkę. Pieczemy jeszcze jakieś 30 minut. Studzimy.