Na początek klasyczny przepis, czyli cukinia w occie. No może nie do końca klasyczny, bo w zalewie oprócz tradycyjnych składników znalazła się również aromatyczna bazylia, która nada warzywu południowoeuropejskiego aromatu. Pamiętajcie, że najlepsze przetwory z cukinii wyjdą wam z młodych sztuk o cienkiej skórce i drobnych pestkach.
Składniki (na 2 słoje o pojemności 1 litra):
1 kg małych zielonych cukinii
1 kg małych żółtych cukinii
2 szklanki białego octu winnego
4 szklanki wody
6 ząbków czosnku
2 gałązki bazylii
2 duże gałązki kopru
sól
pieprz ziarnisty
oliwa
Sposób przygotowania:
Cukinie myjemy, odcinamy końce, kroimy wzdłuż na plastry. Zagotowujemy ocet z wodą, dodajemy sól i wrzucamy cukinie na 2 min. Odcedzamy. W wyparzonych słoikach układamy bardzo ściśle cukinie, dodajemy obrany czosnek, gałązki bazylii i kopru, wsypujemy kilka ziaren pieprzu, zalewamy oliwą do pełna. Po 3-4 dniach są dobre do jedzenia. Możemy je też pasteryzować ok. 10 min i przechować przez kilka miesięcy.
Pikle to nie tylko ogórki czy papryka. W takiej odsłonie cukinia także sprawdza się doskonale. Jak się za nią zabrać? Poniżej przepis.
Składniki:
8 cukinii w wersji mini
żółta papryka
2 białe cebule
1/4 szklanki soli
2 i 1/4 szklanki cukru
2 szklanki octu
2 łyżeczki gorczycy
łyżeczka kurkumy w proszku
garść świeżych ziół (pasuje tymianek; estragon; rozmaryn; oregano)
Sposób przygotowania:
Cukinię płuczemy i przecinamy wzdłuż na pół. Paprykę oczyszczamy i kroimy w paseczki. Cebule obieramy, płuczemy i kroimy w krążki. W dużym garnku o grubym dnie mieszamy cukinię, paprykę i cebulę. Warzywa posypujemy solą i odstawiamy na 2 godziny. W rondelku mieszamy cukier, ocet, gorczycę, kurkumę i zagotowujemy. Z warzyw odlewamy sok i zalewamy je gorącym octowym wywarem. Odstawiamy na 2 godziny, a po tym czasie zagotowujemy i gotujemy 5 min.
Warzywa wyjmujemy z marynaty i układamy w wysterylizowanych słoikach. Zalewamy gorącą marynatą i dodajemy zioła. Krawędzie słoików wycieramy papierowym ręcznikiem; słoiki zakręcamy. Na dnie dużego garnka kładziemy czystą ściereczkę, stawiamy na niej słoiki, zalewamy wodą (tak, aby gotująca się woda nie zalewała nakrętek). Gotujemy na małym ogniu 10 minut. Pyszna marynata na długie zimowe wieczory.
W trakcie gotowania cukinia rozpada się i nabiera kremowej konsystencji. Tę właściwość możecie wykorzystać, przygotowując cukiniowy ketchup. Jest pyszny i delikatny, na pewno zachwycicie nim bliskich i znajomych.
Składniki:
1,5 kg cukinii
pół kg cebuli
2 szklanki cukru białego
szklanka octu
400 g koncentratu pomidorowego
łyżeczka soli
łyżeczka curry
łyżeczka papryki
łyżeczka pieprzu
Sposób przygotowania:
Cukinię ścieramy na tarce o dużych oczkach. Dodajemy cebulę pokrojoną w kostkę, wsypujemy łyżkę soli i mieszamy. Warzywa przekładamy do garnka, razem ze wszystkimi sokami i ustawiamy na wolnym ogniu. Dodajemy cukier, mieszamy i gotujemy, aż warzywa zmiękną - ok 20 minut. Następnie wlewamy ocet i wsypujemy po łyżeczce pieprzu, curry i papryki, a potem dodajemy koncentrat pomidorowy. Mieszamy, a następnie blendujemy na gładką masę. Ketchup przechowujemy w słoiczkach.
Na poniższym wideo pokazujemy, jak się za to zabrać.
Podobnie jak dynie, również cukinie można przyrządzać na słodko. Wykorzystajcie korzenny syrop, który nada cukiniom oszałamiającego aromatu.
Składniki:
3 kg młodych cukinii
1,5 l wody
4 łyżeczki kwasku cytrynowego
1,5 kg cukru
3 małe laski cynamonu
3 łyżeczki goździków
Sposób przygotowania:
Cukinie myjemy i obcinamy ich twarde końcówki, przekrawamy je na połówki i wydrążamy gniazda nasienne. Kroimy cukinie w szerokie paski, wrzucamy do wielkiego garnka i zalewamy zimną wodą z rozpuszczonym w niej kwaskiem cytrynowym; odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej 2 godziny - a najlepiej na całą noc. Cukinie przekładamy do słoików, a wodę z ich moczenia zagotowujemy wraz z cukrem, cynamonem i goździkami. Wkładamy cukinie do słoików i zalewamy gorącą zaprawą. Słoiki zakręcamy, odwracamy do góry dnem i odstawiamy do wystygnięcia.
Skoro jesteśmy przy słodkościach... Wiecie, że z cukinii można też zrobić dżem? Ponieważ sama w sobie ma delikatny smak, trzeba dodać do niej coś, co nada jej nieco aromatu, np. wyrazistą cytrynę czy limonkę.
Składniki:
2,5 kg cukinii
pół kg cukru
2 galaretki cytrynowe
cytryna (sok i skórka)
Sposób przygotowania:
Cukinię myjemy i ścieramy na tarce lub kroimy w niewielką kostkę. Wkładamy do garnka i gotujemy do miękkości, raz na jakiś czas mieszając. Blendujemy na gładką masę. Następnie dodajemy cukier, galaretki oraz sok i skórkę startą z cytryny. Mieszamy. Gorącą masę przelewamy do wyparzonych słoików i ustawiamy do góry dnem.
Cukinie możecie również krótko zamarynować z ulubionymi dodatkami i podawać na przykład do mięs z grilla. Takie marynaty nie zawierają jednak za wiele octu, więc najlepiej nie trzymać ich w lodówce za długo. Powinny jednak wytrzymać około 3-4 dni.
Składniki:
40 dag młodych cukinii
150 ml octu balsamicznego
2 ząbki czosnku
3 łyżki soku z cytryny
6 łyżek oliwy
pęczek natki pietruszki
sól
Sposób przygotowania:
Cukinię kroimy w plasterki, solimy, odstawiamy na 15 min. Płuczemy zimną wodą i przez 4 min gotujemy w occie rozcieńczonym małą ilością wody. Wyjmujemy, osączamy. Czosnek rozcieramy, mieszamy z sokiem cytrynowym, oliwą, posiekaną natką i szczyptą soli. Zalewamy marynatą cukinię i odstawiamy na 2 godziny.