Składniki:
Sposób przygotowania:
Przygotowujemy gęś. Tuszkę myjemy i osuszamy. Środek nacieramy dolą z majerankiem, a skórkę pieprzem. Marchewki obieramy i kroimy w plasterki, a cebulę w piórka. Układamy je w brytfannie wysmarowanej oliwą. Całość podlewamy szklanką wody, a na środku kładziemy gęś. Wkładamy ją do piekarnika nagrzanego do 170 stopni Celsjusza i pieczemy do 3 godzin, w zależności od wagi tuszki. Raz na jakiś czas podlewamy wodą.
Przygotowujemy kapustę: Warzywo szatkujemy (pozbywamy się przy tym stwardniałych części), a cebulę drobno siekamy. Na oliwie smażymy cebulę, a gdy się zeszkli, dodajemy kapustę. Całość podlewamy octem i niepełną szklanką wody. Mieszamy. Dodajemy anyż i goździki oraz cukier, sól i pieprz. Kapustę dusimy pod przykryciem na małym ogniu przez godzinę.
Pół godziny przed końcem pieczenia wyjmujemy gęś i smarujemy ją wodą z solą. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza i ponownie wstawiamy do środka gęś.
Gotową gęś rozdzielamy na kawałki i układamy na talerzach wraz z warzywami z pieczenia oraz kapustą. Całość ozdabiamy kawałkami pomarańczy.
Zobacz także:
Składniki:
Sos
Sposób przygotowania:
Przygotowujemy gęś: Tuszkę oczyszczamy i osuszamy. Nacieramy solą i pieprzem z obu stron.
Przygotowujemy nadzienie: Cebulę, marchew i boczek kroimy w kostkę. Mięso smażymy na głębokiej patelni, a gdy pojawi się tłuszcz, wkładamy marchewkę, a potem cebulę. Całość smażymy przez kilka minut. Dosypujemy kaszę, mieszamy. Po chwili wlewamy trzy szklanki wody. Przykrywamy patelnię i dusimy jej zawartość na wolnym ogniu, aż kasza wchłonie płyn. Gotowe nadzienie odstawiamy do ostudzenia.
Po tym czasie do środka dodajemy wątróbkę, namoczone i rozdrobnione grzyby, pietruszkę i rozkłócone jajko. Mieszamy. Całość doprawiamy solą i pieprzem oraz dodajemy ziele angielskie i liść laurowy.
Nadziewamy gęś: Tuszkę "zamykamy" od strony szyi za pomocą wykałaczek i grubego sznurka. Od strony kupra nadziewamy ją farszem, spinamy wykałaczkami i zawiązujemy. Wkładamy do brytfanny lub gęsiarki, a następnie do piekarnika nagrzanego do 240 stopni Celsjusza. Pieczemy przez 20 minut, aż zacznie się rumienić. Następnie tuszkę przykrywamy folią aluminiową, a temperaturę piekarnika obniżamy do 180 stopni Celsjusza. Pieczemy przez tyle czasu, ile kilogramów waży gęś, czyli 45-60 minut na kilogram (jednak stale monitorujemy stopień upieczenia). Gotową przekładamy na półmisek.
Przygotowujemy sos: Z brytfanny zbieramy tłuszcz na smalec i odstawiamy do lodówki na przyszłe użycia. Pozostałości zagęszczamy mąką i przelewamy na patelnię. Do brytfanny wlewamy także odrobinę wina, by "wyczyścić" pozostałości, po czym zlewamy płyn na patelnię. Dolewamy resztę wina i podgrzewamy, aż sos zgęstnieje.
Gęś dzielimy na porcje. Podajemy z sosem i modrą kapustą.
* do tej potrawy najlepiej użyć kwaśnych wiśni - o tej porze najlepiej kupić mrożone. Jeśli macie wiśnie pasteryzowane, skorzystajcie z nich tylko, jeśli nie są bardzo słodkie.
Na zapiekane puree:
Gęsina: udka obsmażamy z obu stron na złoto. Imbir obieramy ze skórki i kroimy na małe kawałki. Suszone śliwki kroimy w paseczki. Czerwone wino mieszamy z cynamonem oraz płynnym miodem. Mięso wkładamy do dużego garnka, zalewamy czerwonym winem i dodajemy imbir, śliwki, wiśnie oraz żurawinę. Dodajemy także gałązki świeżego rozmarynu lub przyprawiamy suszonym. Całość dusimy pod przykryciem przez około 2 godziny, aż mięso będzie miękkie i soczyste.
Puree ziemniaczane: ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości. Przeciskamy je przez praskę lub tłuczemy, dodajemy masło i śmietanę oraz przyprawy. Wszystko dokładnie mieszamy i umieszczamy w naczyniu żaroodpornym. Po wierzchu posypujemy parmezanem, pieczemy przez kilka minut w temperaturze 200 st. C (najlepiej z włączoną funkcją grillowania, ale nie jest o konieczne). Podajemy na gorąco razem z duszonymi udkami.
Do pieczenia mięsa:
Marynata:
Gruszki:
Buraki i glazura:
Marynujemy gęś: w moździerzu rozcieramy kolendrę, goździki oraz przyprawę do piernika. Skórę na piersi nacinamy, a od strony mięsa nacieramy przyprawami i odstawiamy w chłodne miejsce na 24 godziny.
Przygotowujemy gruszki i buraki:
Owoce myjemy i przekrawamy na połówki, podsmażamy je na patelni i przekładamy do małego naczynia żaroodpornego. Pieczemy przez około pół godziny w naczyniu, potem dodajemy rozmaryn i pieczemy jeszcze przez 20 minut.
Buraki obieramy i gotujemy do miękkości, kroimy na kawałki lub w plasterki. Na rozgrzanej patelni karmelizujemy miód (rozgrzewamy go przez około 4 minuty). Następnie dodajemy goździki, skórkę z cytryny, wiśnie z sokiem, rozmaryn oraz ocet balsamiczny. Do takiego sosu dorzucamy buraki, mieszamy, aby były dokładnie nim pokryte i gotujemy, aż sos się zredukuje.
Przygotowujemy mięso: Gęś podsmażamy na patelni, aby wydobyć z niej jak najwięcej tłuszczu. Smażymy tylko po stronie skóry! Następnie zlewamy tłuszcz do miseczki, a na suchej patelni podsmażamy gęś od strony mięsa. Tak przygotowaną gęś przekładamy do naczynia żaroodpornego.
Na patelnię wlewamy czerwone wino i kompot, dodajemy miód, odrobinę przyprawy do piernika, ocet balsamiczny oraz rozmaryn. Wszystko gotujemy, a następnie przelewamy do naczynia z gęsią. Mięso smarujemy z każdej strony wytopionym tłuszczem - dzięki temu będzie soczystsze. Pierś dusimy przykrytą w naczyniu żaroodpornym w temperaturze 180*C z termoobiegiem przez około półtorej godziny.
Przygotowujemy sos: do garnka wlewamy sos, w którym dusiła się gęś. Wyjmujemy z niego rozmaryn i wszystko zagotowujemy. Następnie blendujemy i gotujemy jeszcze przez kilka minut. Potem przelewamy sos przez sitko do drugiego garnka, podgrzewamy ponownie i dodajemy zmrożone masło. Mieszamy, aby masło się rozpuściło i podgrzewamy.
Gęś serwujemy pokrojoną w grube plastry z gruszkami, burakami oraz sosem. Można do niej podać puree ziemniaczane, kopytka czy pieczone ziemniaki.