Chcesz zacząć gotować zdrowiej? Znamy co najmniej 19 sposobów, które ci w tym pomogą

Chcecie gotować zdrowiej i lżej, ale wciąż nie wiecie, jak się za to zabrać? Zacznijcie od drobnych zmian. Oto 19 kroków, o których mogliście nie wiedzieć.
Olej do smażenia przelej do butelki ze spryskiwaczem Olej do smażenia przelej do butelki ze spryskiwaczem Fot. iStock

Olej do smażenia przelej do butelki ze spryskiwaczem

Dzięki temu, chcąc coś usmażyć, nie nalejesz na patelnię zbyt wiele tłuszczu. Butelki z atomizerem z powodzeniem kupisz m.in. w internecie. Szukaj tych przeznaczonych do kontaktu z żywnością (są oznaczone symbolem kieliszka i widelca).

Prostym sposobem na to, by smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu, jest także przecieranie patelni ręcznikiem papierowym, na który wcześniej wlewamy odrobinę oleju. Dzięki temu to, co chcemy usmażyć, nie przywrze do jej powierzchni, ale też nie będzie pływało w tłuszczu.

Do smażenia uzywaj tylko przeznaczonego do tego celu tłuszczu Do smażenia uzywaj tylko przeznaczonego do tego celu tłuszczu Fot. iStock

Do smażenia używaj tylko przeznaczonego do tego celu tłuszczu

Słyszałeś, że oliwa extra vergine jest najzdrowsza? Tak, ale do sałatki albo polania zupy czy upieczonych warzyw. Do smażenia nie warto jej używać, bo szybko zaczyna dymić, a to dla nas niezdrowe. Jeśli smażysz, smaż na oleju, który się do tego celu nadaje, np. rafinowanym oleju rzepakowym.

Używaj mniej bułki tartej Używaj mniej bułki tartej Fot. iStock

Używaj mniej bułki tartej

Klasyki kuchni polskiej są może i smaczne, ale bywają niezbyt zdrowe. Zwłaszcza te w panierce z bułki przesiąkniętej tłuszczem. Kotlety schabowe równie dobrze smakują i bez niej, podduszone w lekkim sosie. Zamiast bułki tartej do kotletów mielonych możesz dodać natomiast ugotowaną i zmiksowaną kaszę jaglaną.

Zastąp tłuszcz bulionem Zastąp tłuszcz bulionem Fot. iStock

Tłuszcz zastąp bulionem

Jeśli chcesz smażyć zdrowiej, zamiast oleju możesz również użyć bulionu. Wystarczą mniej więcej dwie łyżki na średniej wielkości patelnię.

Smaż na papierze do pieczenia Smaż na papierze do pieczenia Fot. iStock

Smaż na papierze do pieczenia

Chcesz smażyć bez tłuszczu? Mięso lub rybę możesz posypać przyprawami i owinąć papierem do pieczenia (można je nieco skropić wodą). Wystarczy, że w takiej paczuszce położysz je na rozgrzanej patelni i usmażysz tak, jak zwykle. Będzie pyszne!

Zamiast śmietany użyj gęstego jogurtu lub lekkiego kremowego serka Zamiast śmietany użyj gęstego jogurtu lub lekkiego kremowego serka Fot. iStock

Zamiast śmietany użyj gęstego jogurtu lub lekkiego kremowego serka

Świetnie sprawdzą się i do zupy, i do sałatek czy mizerii. Pamiętaj tylko, by nie dodawać zimnego jogurtu do gorącej zupy, ponieważ w takich warunkach się po prostu zwarzy. Najbezpieczniej dodać je już do talerza z zupą.

Słódź naturalnie Słódź naturalnie Fot. iStock

Słódź naturalnie

Przepadasz za słodkimi daniami i deserami? Zamiast słodzić je białym cukrem, wypróbuj naturalne słodziki. Owsiankę albo ciastka z powodzeniem posłodzisz na przykład rozgniecionymi bananami czy daktylami. W sklepach dostępne są także naturalne słodziki, jak ksylitol (cukier brzozowy), erytrol czy stewia.

Mniej soli, wiecej przypraw Mniej soli, wiecej przypraw Fot. iStock

Mniej soli, wiecej przypraw

Nadmiar soli w diecie sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i chorobom serca. Według specjalistów powinniśmy jeść mniej więcej łyżeczkę soli na dobę, jednak jedząc przesolone wędliny i wysoko przetworzoną żywność często przekraczamy tę dawkę.

Jeśli wydaje ci się, że jesz soli zbyt wiele, możesz spróbować sięgnąć po zioła i przyprawy. Jako zamienniki dla soli poleca się zwłaszcza estragon, tymianek i lubczyk. Dodaj smaku daniom z pomocą czosnku, cebuli, imbiru, chili czy soku z cytrusów. Choć na początku może ci być trudno przyzwyczaić się do zmienionego smaku, po kilku dniach z pewnością do niego przywykniesz.

Unikaj rozgotowywania warzyw Unikaj rozgotowywania warzyw Fot. iStock

Unikaj rozgotowywania warzyw

Gdy gotujesz warzywa zbyt długo, "ucieka" z nich większość cennych substancji odżywczych. Zamiast tego staraj się gotować do tego momentu, by wciąż były jędrne i zachowały kolor. Pamiętaj, by do warzyw, które zawierają witaminy A (żółte, pomarańczowe i czerwone) oraz E i K (zielone i liściaste) dodać zawsze nieco tłuszczu. Składniki te się w nim rozpuszczają i w takiej formie są łatwiej przyswajalne.

Zmiast smażyć - duś, piecz, gotuj na parze Zmiast smażyć - duś, piecz, gotuj na parze Fot. iStock

Zamiast smażyć - duś, piecz, gotuj na parze

Powiedzmy sobie szczerze - smażenie to nie jest najzdrowsza metoda przyrządzania dań. Zamiast tego lepiej oszczędzić sobie nadmiaru tłuszczu. W dzisiejszych czasach wybór metod i sprzętów jest na tyle duży, że z pewnością znajdziecie zdrową metodę dla siebie.

Nie zagęszczaj sosów mąką Nie zagęszczaj sosów mąką Fot. iStock

Nie zagęszczaj sosów mąką

Zamiast mąki możesz po prostu porządnie sos odparować (posól go na samym końcu, gdy już uzyska odpowiednią konsystencję, inaczej może się okazać zbyt słony). By sos stał się gęstszy, możesz również wmiksować do niego ugotowanego na miękko, kleistego ziemniaka.

Tortilla z indykiem Tortilla z indykiem Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Unikaj półproduktów

Wiele półproduktów, które kupujesz - np. przyprawa do zupy czy do piernika albo gotowe tortille, z powodzeniem i bez większego trudu możesz przygotować samodzielnie. W ten sposób unikniesz dodatkowych ilości soli i cukru, a także innych zbędnych substancji, które często się w nich znajdują (emulgatorów, wzmacniaczy smaku), a następnie lądują w tym, co jesz.

Smażone dania odsączaj z tłuszczu Smażone dania odsączaj z tłuszczu Fot. iStock

Smażone dania odsączaj z tłuszczu

Po usmażeniu dań (lub deserów), warto odłożyć je na jakiś czas na papierowy ręcznik. Dzięki temu odsączysz z nich nadmiar tłuszczu, który wchłonęły w trakcie smażenia.

Makaron gotuj al dente Makaron gotuj al dente Fot. iStock

Makaron gotuj al dente

W naszym kraju od lat pokutuje przekonanie, że makaron tuczy. Owszem, ale jedzony w dużych ilościach i rozgotowany. By był nie tylko smaczny, lecz także zdrowy, wystarczy, że będziesz się trzymać trzech prostych zasad:

  1. Jeśli makaron ma być daniem głównym, na 1 osobę serwuj mniej więcej 100-120 g makaronu (waga dla makaronu suchego). Do zupy wystarczy 50 g.
  2. Makaron gotuj al dente - ma być jędrny, stawiać lekki opór zębom w trakcie gryzienia.
  3. Na koniec pamiętaj, że tuczą zazwyczaj zbyt tłuste dodatki do makaronu.

Zobacz także: Odgrzewany makaron jest zdrowszy i mniej tuczący od świeżo ugotowanego. Naukowcy potwierdzają

Upieczone, nie spalone Upieczone, nie spalone Fot. iStock

Upieczone, nie spalone

Staraj się unikać nadmiernego przypalania mięsa. To ważne zwłaszcza w sezonie grillowym. Pomijając już fakt, że przesmażone mięso jest suche i niesmaczne, spalenizna na jego powierzchni oznacza, że wytworzyły się w nim związki rakotwórcze, a samo jej odkrojenie niczego nie zmieni.

Postaw na garnki i patelnie z nieprzywieralną powierzchnią Postaw na garnki i patelnie z nieprzywieralną powierzchnią Fot. iStock

Postaw na garnki i patelnie z nieprzywieralną powierzchnią

Postaw na garnki i patelnie z nieprzywieralną powierzchnią. Dzięki nim będziesz mógł ograniczyć ilość tłuszczu, jakiego używasz do smażenia.

Poza sezonem sięgaj po mrożonki Poza sezonem sięgaj po mrożonki Fot. iStock

Poza sezonem sięgaj po mrożonki

Mrożone owoce i warzywa to doskonały sposób na to, by dostarczyć sobie wartości odżywczych w okresie, w którym trudno o te świeże (np. zimą i na przednówku). Pamiętaj, że są zbierane w szczycie sezonu (bo wtedy są po prostu najtańsze) - a więc w momencie, w którym są i najsmaczniejsze, i najzdrowsze.

Zamiast białej mąki, użyj mąki pełnoziarnistej Zamiast białej mąki, użyj mąki pełnoziarnistej Fot. iStock

Zamiast białej mąki, użyj mąki pełnoziarnistej

Zamiast białej mąki, używaj mąki pełnoziarnistej. Obecnie można kupić ją nawet w dyskontach. Jeśli za nią nie przepadasz, możesz wymieszać ją pół na pół z mąką pszenną.

Zdrowszy domowy popcorn Zdrowszy domowy popcorn Fot. iStock

Zdrowszy domowy popcorn

Domowego popcornu wcale nie musisz smażyć na patelni. Wystarczy, że wrzucisz ziarenka do papierowej torebki (przeznaczonej do smażenia - można je kupić w marketach) i 'upieczesz' w mikrofalówce.

Jak to się robi? Torebkę uformuj tak, by miała "denko". Nasyp do niej około 2 łyżek suchych ziaren kukurydzy (ewentualnie możesz dodać nieco masła). Wlot torebki zagnij dwa razy, a samą torebkę ustaw w mikrofalówce (ma w niej stać). Ustaw moc mikrofalówki na mniej więcej 700-800 i czas na 2 minuty. Kiedy pękanie popcornu stanie się coraz rzadsze, wyłącz mikrofalówkę i wyciągnij torebkę - ostrożnie, jest gorąca! Popcorn przesyp do miski i przypraw według uznania (np. solą, ziołami).

Copyright © Agora SA