Obierając ziemniaki na obiad przyzwyczailiśmy się, że pozostałości z tego procesu trafiają do kosza. Tak samo jest z obierkami z marchewek czy skórką z ogórka albo jabłka. Chyba, że ktoś ma zwierzęta, które chętnie "zutylizują" takie resztki. No i co zrobić z tą twardą końcówką parmezanu, która zalega w lodówce?
Okazuje się, że jest na nie kilka sposobów - wszystkie łatwe i pyszne. Poniżej prezentujemy cztery pomysły na to, co można wyczarować ze skórek i obierek według przepisów wypróbowanych przez dziennikarkę, zajmującą się tematyką jedzenia - Claire Lower:
Jabłkowe czipsy na słodko
Składniki: skórki z jabłek, nieco roztopionego masła, cukier, cynamon, szczypta soli (opcjonalnie)
Ich przygotowanie jest banalnie proste. Skórki z jabłek - najlepiej "grubo" obranych, czyli tak, żeby zostało na nich trochę samego owocu - smarujemy równomiernie roztopionym masłem. Najwygodniej jest to zrobić po prostu wrzucając wszystko do miski i mieszając rękami. Do tego wystarczy dosypać taką ilość cukru dowolnego rodzaju i cynamonu, by skórki były nimi równomiernie pokryte. Opcjonalnie można dodać też małą szczyptę soli do smaku.
Tak przygotowane obierki układamy na blasze wyłożonej papierem i pieczemy w nagrzanym do 200 °C piekarniku do momentu, aż zaczną brązowieć na brzegach. Po wyłożeniu ich na talerzu, można je jeszcze raz oprószyć cukrem i cynamonem.
Składniki: skórki z ogórka, serek wiejski/twarożek, sól i pieprz
Zamiast kłaść plasterki z ogórka na kanapkę, można uzyskać ten sam smak, krojąc drobno skórkę z tego warzywa (która została nam na przykład po robieniu mizerii) i mieszając ją z dowolnym serkiem czy twarożkiem oraz solą i pieprzem.
Jeśli mamy ochotę, możemy dodać do niej również inne dodatki - na przykład odrobinę musztardy, rukolę i plasterek szynki na wierzch.
Składniki: twarda skóra z parmezanu
Twardą skórę z parmezanu można dodawać do sosów, zup czy gulaszy. Ale można też zrobić z niej aromatyczne, jednoskładnikowe i superszybkie przegryzki. Jak? Krojąc ją na małe kosteczki (uważając, by nie zostało na nich za dużo sera - to nie zmieni ich smaku, ale kształt już tak). Następnie wystarczy umieścić je w odstępach na talerzu i włożyć do mikrofalówki na 30 sekund. Jeśli po tym czasie nie zmienią się w chrupiące "chmurki", kolejne pół minuty załatwi sprawę.
Składniki: obierki z ziemniaków i marchewek, olej/oliwa z oliwek, sól i pieprz
Claire zapewnia, że ten przepis jest tak dobry, że obiera wszystkie ziemniaki i marchew, jakie znajdzie w domu, byleby tylko móc znów zrobić czipsy. Sama dodaje też do nich tłuszcz z gęsi, bo po prostu go lubi, ale podkreśla, że jakikolwiek olej czy oliwa z oliwek sprawdzą się tak samo dobrze.
Tak, jak w przypadku skórki z jabłek i masła, i tutaj najlepiej sprawdzi się wrzucenie obierek do miski i ręczne przemieszanie je z wybranym tłuszczem. Do tego pieprz i sól do smaku, a następnie około 15 minut pieczenia w nagrzanym do 200 °C piekarniku - kiedy czipsy zaczną brązowieć na brzegach, znaczy, że są gotowe.
Ta przekąska może być jedzona solo albo jako posypka do zup i sałatek.
składniki: skórka z pomarańczy albo cytryny, cukier, woda, opcjonalnie czekolada
Można je jeść osobno - na przykład zamoczone w roztopionej czekoladzie, ale najlepiej smakują i wyglądają jako dodatek do słodkich wypieków i deserów.
W przypadku kandyzowanych skórek z cytrusów najwygodniej zrobić od razu większą ich ilość. Przykładowo na skórkę z pięciu pomarańczy będziemy potrzebować szklanki cukru i szklanki wody. Najpierw jednak owoce trzeba dokładnie umyć i wyparzyć. Następnym krokiem jest ich obranie tak, by białej części (albedo) było jak najmniej, bo jest gorzkie, i pokrojenie skórki w cienkie paseczki w albo kostkę.
Tak przygotowaną skórkę należy włożyć do rondelka, zalać wrzątkiem i gotować przez 15 minut. Po tym czasie trzeba ją odcedzić, zalać kolejną szklanką wody, dodać cukier i podgrzewać mieszając od czasu do czasu, aż cała woda wyparuje. Ostatnim krokiem jest wysuszenie paseczków albo kostki przez noc i gotowe.