Przed robieniem szarlotki powstrzymuje was to, że nie potraficie zagnieść ciasta? Właśnie skończyły wam się wymówki. Oto przepis na szarlotkę sypaną, bez żadnego zagniatania. Sami zobaczcie, jakie to proste.
8 dużych jabłek
1 łyżka cynamonu
2 szklanki mąki
2 szklanki kaszy manny
2 szklanki cukru
200g masła
Dodatkowo:
1 łyżka masła do wysmarowania tortownicy
2 łyżki kaszy manny do posypania tortownicy
Jabłka obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Starte jabłka wymieszaj z cynamonem. W osobnej misce wymieszaj mąkę, kaszę mannę oraz cukier.
Tortownicę wysmaruj masłem i wysyp kaszą manną. Na spód tortownicy nasyp dwie szklanki wymieszanych suchych składników. Następnie wyłóż połowę jabłek i rozprowadź je równomiernie po całej tortownicy. Na jabłka nasyp kolejne dwie szklanki suchych składników, nałóż resztę jabłek i następnie resztę suchych składników. Zimne masło pokrój w drobną kostkę i rozłóż równomiernie na wierzchu ciasta.
Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C i piecz około 50 minut. Jeśli wierzch zbyt mocno się zrumieni, przykryj ciasto folią aluminiową na czas dalszego pieczenia.
Jeśli chcecie, by ciasto na szarlotkę było bardzo kruche, połowę zwykłej mąki pszennej zastąpcie krupczatką. Jeśli nie chcecie, żeby spód ciasta nasiąkł od soku z jabłek, przed nałożeniem farszu posypcie go bułką tartą lub pokruszonymi biszkoptami.
(na tortownicę o średnicy 24 cm)
Ciasto:
250-300 g mąki pszennej np. szymanowskiej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
100-120 g dobrego masła
1 żółtko
1 łyżka soku z cytryny i trochę startej skórki cytrynowej
1/2 opakowania (czyli ok. 5 g) cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
3-4 łyżki cukru pudru
3 łyżki (ew. nieco więcej) dobrej kwaśnej śmietany 22 proc.
szczypta soli
Jabłka:
około 1 kg kwaśnych, soczystych jabłek dowolnej odmiany, obranych, bez gniazd nasiennych, startych na grubej tarce albo poszatkowanych na tarce do mizerii
1/2 łyżeczki cynamonu
sok z cytryny
cukier puder do smaku, ew., jak ktoś lubi, trochę rodzynek
Oraz:
garść tartej bułki, a jeszcze lepiej startych albo drobno pokruszonych biszkoptów
Robimy ciasto: mieszamy mąkę z proszkiem i solą, dodajemy kawałki bardzo zimnego masła, szybko wyrabiamy kruszonkę. Dodajemy żółtko, sok i skórkę z cytryny, oba rodzaje cukru oraz śmietanę - tyle, aby ciasto dało się zagnieść w kulę. Tę kulę kroimy na pół, jedną część wkładamy do lodówki co najmniej na godzinę (lub na noc). Drugą część zamrażamy. Kiedy pierwsza część ciasta odleży swoje w lodówce, wyjmujemy ją i wylepiamy tortownicę wyłożoną kawałkiem pergaminu, formując lekko podwyższony brzeg. Przygotowany spód gęsto nakłuwamy widelcem i pieczemy 15 minut w 180 st. C na złoty kolor. Potem równomiernie posypujemy okruchami biszkoptów lub bułką tartą.
Przygotowujemy masę jabłkową: starte jabłka przyprawiamy cynamonem, sokiem z cytryny i cukrem (nie jest to konieczne - zależy, czy odpowiada nam kwaśny smak jabłek, czy wolimy, aby ciasto było słodkie), ewentualnie dodajemy rodzynki. Masę kładziemy na podpieczonym spodzie - okruszki są po to, aby sok z jabłek nie rozmoczył nam ciasta - i wyrównujemy powierzchnię. Następnie wyjmujemy zamrożoną porcję ciasta i ścieramy ją na grubej tarce wprost na jabłka - starte ciasto ma zupełnie przykryć warstwę owoców. Koniec przygotowań - szarlotka wędruje do piekarnika na godzinę. Po wyjęciu można posypać ją cukrem pudrem. Nadaje się do jedzenia od razu po wyjęciu z pieca, jest pyszna na gorąco!
* Uwaga: ponieważ chłodzenie ciasta długo trwa, a jest konieczne (inaczej szarlotka nie będzie krucha), najlepiej po prostu podwoić albo potroić ilość składników i zrobić ciasto na zapas, podzielić je na porcje i zamrozić. Kiedy przyjdzie wam ochota na kolejną szarlotkę, będzie jak znalazł.
Autor: Anna Wrońska (przepis pochodzi z magazynu 'Kuchnia')
Szarlotka królewska była bardzo popularna w latach 80-tych i 90-tych. Obecnie znów coraz chętniej sięgamy po ulubiony przepis sprzed lat. Wbrew pozorom nie tak trudno ją zrobić, a za to na stole prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Doskonała na specjalne okazje.
Składniki na biszkopt:
5 jajek (białka i żółtka osobno)
160 g cukru
100 g mąki tortowej
35 g mąki ziemniaczanej
szczypta soli
Składniki na warstwę jabłkową:
1,5 l prażonych jabłek
2 galaretki o smaku cytrynowym
Składniki na warstwę śmietanową:
500 ml śmietanki 30 proc.
2 łyżki cukru pudru
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (10g)
1 łyżka żelatyny
5 łyżek gorącej wody
Dodatkowo:
100g gorzkiej czekolady
Przygotuj biszkopt: białka umieść w dużej misce. Dodaj szczyptę soli i ubij białka na sztywną pianę. Kiedy piana będzie już sztywna, zacznij stopniowo dodawać cukier, za każdym razem dokładnie miksując. Nie przerywając miksowania dodaj żółtka i wymieszaj na jednolitą masę. Do miski z masą jajeczną przesiej oba rodzaje mąki i zmiksuj na najniższych obrotach do połączenia składników.
Przelej ciasto do tortownicy o średnicy 26 cm wyłożonej papierem do pieczenia i wyrównaj wierzch. Wstaw ciasto do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C i piecz około 30-35 minut, aż biszkopt się zrumieni. Upieczony biszkopt odstaw do ostygnięcia.
W międzyczasie przygotuj warstwę jabłkową: prażone jabłka umieść w garnuszku i podgrzej na średnim ogniu. Gdy jabłka będą już gorące, wsyp do nich galaretki cytrynowe i wymieszaj energicznie, aż proszek całkowicie się rozpuści. Przełóż masę jabłkową do tortownicy z ostudzonym biszkoptem i wstaw do lodówki do stężenia.
Przygotuj warstwę śmietanową: mocno schłodzoną śmietankę ubij na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodając oba rodzaje cukru.
Żelatynę zalej 5 łyżkami gorącej wody i dokładnie wymieszaj, aż wszystkie kryształki się rozpuszczą. Jeśli żelatyna nie będzie chciała się rozpuścić, podgrzej ją dodatkowo w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce, uważając jednak, aby żelatyna się nie zagotowała.
Rozpuszczoną żelatynę dokładnie wymieszaj z dwiema łyżkami bitej śmietany. Dodaj kolejne dwie łyżki bitej śmietany, ponownie dokładnie wymieszaj, i tak zahartowaną żelatynę dodaj do miski z bitą śmietaną. Wymieszaj do otrzymania jednolitej masy.
Przełóż masę śmietanową na schłodzone ciasto i wyrównaj wierzch. Gorzką czekoladę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i posyp nią wierzch ciasta. Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki na co najmniej 4 godziny, aby stężało.
Farsz szarlotki można wzbogacać wieloma składnikami. Sprawdzą się tu nie tylko bakalie, jak migdały czy rodzynki. Świetnie smakuje również szarlotka z nadzieniem z dodatkiem wiśni, malin czy rabarbaru (uprzednio krótko podduszonego).
Ciasto:
30 dag mąki
150 dag cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 jajko
1 saszetka cukru wanilinowego
12 dag masła
1 żółtko
Nadzienie:
80 dag jabłek
sok wyciśnięty z 1 cytryny
3 łyżki cukru
5 dag płatków migdałowych
3 dag posiekanych orzechów laskowych
1 łyżeczka cynamonu
Jabłka obieramy i kroimy na małe kawałki. Gotujemy na wolnym ogniu z sokiem z cytryny i 1 łyżką cukru przez ok. 10 minut. Dodajemy migdały, orzechy, cynamon i resztę cukru. Mieszamy i odstawiamy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy sól, jajko, cukier, cukier waniliowy oraz masło pokrojone na małe kawałki. Wyrabiamy wszystko, aż powstanie gładkie jednolite ciasto, odstawiamy na 30 minut w chłodne miejsce. Ciasto dzielimy na dwie części i rozwałkowujemy. Pierwszym kawałkiem wykładamy dno i brzegi tortownicy. Układamy na nim farsz i przykrywamy drugą częścią ciasta, dokładnie zlepiając brzegi. Powierzchnię ciasta smarujemy roztrzepanym żółtkiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 200 st. C na 45 minut. Wyjmujemy ciasto z piekarnika, a gdy wystygnie, wydobywamy je delikatnie z formy i podajemy.
Autor: Tessa Capponi-Borawska (przepis pochodzi z magazynu 'Kuchnia')
Szarlotka z płatkami to lekkostrawny deser, który kryje w sobie pełne błonnika płatki owsiane. To ciasto jest tak łatwe w przygotowaniu, że może ci pomóc nawet dziecko.
3 jabłka
1/4 szklanki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka cynamonu
2 szklanki płatków owsianych
2 szklanki mąki pszennej
1 szklanka brązowego cukru
200 g rozpuszczonego masła
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki soli
Jabłka pokrój w półplasterki i wymieszaj z cukrem, mąką ziemniaczaną i cynamonem. W osobnej misce wymieszaj płatki owsiane z mąką pszenną, brązowym cukrem, sodą oczyszczoną, solą i rozpuszczonym masłem (masa powinna być grudkowata jak na kruszonkę). Formę o wymiarach 20 x 30 cm wyłóż papierem do pieczenia i wsyp na jej dno 2/3 ciasta. Rozprowadź ciasto po całej blaszce i dociśnij je do dna. Na cieście rozłóż pokrojone jabłka i rozsyp na nich pozostałą porcję ciasta (również lekko dociskając). Wstaw blaszkę do piekarnik nagrzanego do 175 stopni C i piecz około 30 minut, aż ciasto delikatnie się zrumieni. Przed pokrojeniem całkowicie ostudź ciasto.
Wiele osób łączy w szarlotce farsz jabłkowy z budyniowym. To świetny pomysł, bo doskonale się uzupełniają. Jeśli nie przepadacie za budyniem jaglanym, w tym przepisie możecie go również zastąpić zwykłym budyniem na bazie mleka.
1 i 1/2 kg jabłek
20 g masła
100 g cukru
laska wanilii
150 g płatków migdałowych
500 g budyniu jaglanego (z tego przepisu)
Ciasto:
200 g masła
340 g mąki
125 g cukru
3 duże jajka
30 g gorzkiego kakao
12 g proszku do pieczenia
Jabłka obieramy, ścieramy na tarce o małych oczkach. Masło topimy w rondlu, wkładamy jabłka, smażymy, mieszając, 2-3 minuty. Dodajemy cukier i miąższ wydrążony z laski wanilii. Dusimy, aż jabłka zaczną się rozpadać. Studzimy. Płatki migdałowe prażymy na suchej patelni, mieszamy z jabłkami. Składniki na ciasto zagniatamy. Dzielimy na porcje: 1/3 i 2/3. Mniejszy kawałek ciasta owijamy folią i wkładamy do zamrażarki. Blachę (np. wymiary 22 na 27 cm) wykładamy papierem do pieczenia, wylepiamy większym kawałkiem ciasta. Dno nakłuwamy widelcem. Wkładamy na 20 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 st. Na ciasto wykładamy masę jabłkową, a na nią budyń jaglany. Wyrównujemy. Wierzch posypujemy zmrożonym ciastem (możemy je zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub pokruszyć w palcach). Pieczemy jeszcze 30 minut. Szarlotkę dokładnie studzimy.
Autor: Honorata Piwowarska (przepis pochodzi z magazynu 'Kuchnia')
150 g mąki pszennej
100 g drobnego cukru
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (10 g)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki soli
1 cytryna (skórka do ciasta, a sok do lukru)
1 jajko
140 g miękkiego masła
3 małe jabłka
Składniki na lukier:
1/2 szklanki cukru pudru
4-6 łyżek soku z cytryny
Dodatkowo: masło i mąka do wysmarowania blachy
Mąkę, drobny cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia oraz sól umieść w dużej misce. Dodaj skórkę startą z jednej cytryny i dokładnie wymieszaj wszystkie suche składniki. Dodaj masło podzielone na małe kawałki i utrzyj mikserem do połączenia składników (na tym etapie ciasto będzie przypominać kruszonkę). Następnie dodaj jajko i jeszcze raz porządnie zmiksuj. Przełóż ciasto do tortownicy o średnicy 22 centymetrów, wysmarowanej masłem i wysypanej mąką. Oprószonymi mąką dłońmi rozprowadź ciasto po całej blaszce. Jabłka obierz ze skórki, przekrój na pół i wydrąż gniazda nasienne. Ponacinaj połówki jabłek, jak na wideo i powciskaj je w ciasto. Wstaw blaszkę z ciastem do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez około 45 minut, aż ciasto będzie rumiane, a jabłka miękkie. Po upieczeniu lekko ostudź placek z jabłkami i przy pomocy silikonowego pędzelka posmaruj go lukrem, przygotowanym z cukru pudru i soku z cytryny.