Pasteryzacja to nic innego jak proces, który pozwala na szczelne zamknięcie przetworów wewnątrz słoików, bez dostępu powietrza. Dzięki temu jedzenie się nie psuje i można przechowywać je przez kilka miesięcy, a nawet lat.
Najczęściej wybieranym sposobem pasteryzacji jest ten na mokro, czyli w garnku z wodą. W dokładnie wyczyszczonych słoikach lub butelkach umieszczamy sok, dżem czy tarte buraczki, następnie je zakręcamy i wstawiamy do garnka, na którego dnie znajduje się ściereczka amortyzująca podskakujące naczynia. Do środka wlewamy wodę, doprowadzamy ją do wrzenia, po czym gotujemy słoiki przez 15-40 minut, w zależności od tego, jakie przetwory przyrządzamy. Po tym czasie odstawiamy przetwory do swobodnego ostygnięcia.
Można też pasteryzować przetwory nieco szybciej, ale ich trwałość może być nieco mniejsza niż przy poprzednim sposobie. Jeśli przygotowujecie soki lub dżemy, które od razu są gorące, warto je ostrożnie przełożyć do słoików czy butelek, zakręcić, po czym ustawić do góry dnem. Dobrze jest takie gorące przetwory okryć ręcznikiem, aby wolniej traciły ciepło. W ten sposób wieczko się dokładnie zassie do wewnątrz.
Podczas pasteryzowania najważniejsze, by:
Więcej o pasteryzacji możecie przeczytać w osobnym artykule: Pasteryzacja - na czym polega? Jak zapasteryzować słoiki?. A tymczasem zapraszamy do czerpania inspiracji z poniższych przepisów.
Składniki:
Krok po kroku:
Do słoików wraz z rzodkiewkami można włożyć inne dodatki, na przykład ząbki czosnku, gorczycę, liście laurowe, świeże liście winorośli lub porzeczki, baldachimy kopru albo kawałki papryczek chilli (z nimi należy jednak uważać, bo rzodkiewki same w sobie mają dosyć ostry smak).
W taki sam sposób można ukisić również różyczki kalafiora. Zapach nie będzie zbyt apetyczny, ale - uwierzcie nam - smak to zrekompensuje. Dodatkowo taka kiszonka to samo zdrowie.
Składniki:
Krok po kroku:
Składniki:
Krok po kroku:
Składniki:
Krok po kroku:
Składniki:
Składniki na zalewę:
Dodatkowo:
Sposób przygotowania:
Składniki:
Krok po kroku:
Na patelnię można też dodać miąższ z fig, wiśnie lub inne owoce. Chlust czerwonego wina również nada konfiturze wyjątkowego smaku.
Taka konfitura doskonale sprawdzi się jako dodatek do burgerów, pasztetów i kanapek, a także potraw typowo obiadowych, na przykład z pieczoną kaczką, z rybą lub białą kiełbasą. Świetnie też smakuje w duecie z serami, na przykład halloumi lub bursztynem.
Składniki:
*Ilość cukru możemy modyfikować samodzielnie. Warto wziąć pod uwagę, jak słodkie są owoce, z których korzystamy. Na początek można dodać cukru mniej i ewentualnie dosłodzić kompot przed rozlaniem do naczyń.
Krok po kroku: