Świąteczne hity z naszych domów - nie zawsze tradycyjne, ale... pierwsze znikają ze stołów!

Poprosiliśmy przedstawicieli zaprzyjaźnionych redakcji, żeby napisali nam coś o daniach, które najszybciej znikają u nich ze świątecznych stołów. Wbrew pozorom nie zawsze są to tradycyjne wigilijne czy bożonarodzeniowe przysmaki.
Kotlety rybne na słodko Kotlety rybne na słodko Fot. Shutterstock

Kotlety rybne na słodko u Kamili

- U mnie hitem jest niestandardowa potrawa - kotlety rybne na słodko - opowiada Kamila. - Nie są może bardzo słodkie, ale chodzi o to, że są z dodatkiem cukru. I to jest nasza rodzinna potrawa. Babci kiedyś wyszły przez przypadek i tak już robiła jeszcze zanim ja pojawiłam się na świecie. Są pyszne i bardzo kojarzą mi się ze świętami. U nas może nie być barszczu, ale kotlety muszą być - zapewnia.

Kotlety rybne na słodko

Składniki:

80 dkg morszczuka
4 cebule
4 jajka
bułka tarta
sól
pieprz
cukier
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

Rybę i cebule zmielić, wymieszać z jajkami, przyprawami i bułką tartą, aż masa będzie zwarta. Formować kotlety i smażyć na oleju do zrumienienia.

Zobacz nasz przepis wideo na kotlety rybne, które na pewno zasmakują nie tylko dzieciom:

Racuchy drożdżowe z jabłkami Racuchy drożdżowe z jabłkami Fot. Shutterstock

Racuchy drożdżowe z jabłkami - Sylwia

- W moim domu na wigilijnym stole muszą być racuchy z jabłkami - mówi Sylwia. - Są oczywiście też pierogi i karp i inne tradycyjne dania, ale na przykład dzieci najbardziej lubią te racuchy. Bez nich nie ma Wigilii. Zawsze były u mojej babci, a teraz robi je moja mama. Mają być postne, bo to wigilia, więc cukru jest w nich na pewno mniej i nie są posypane cukrem pudrem - opowiada.

Jak się okazuje, racuchy na wigilijnym stole to wcale nie taki rzadki widok. Inna z redakcyjnych koleżanek przyznała, że podaje się je na święta również w domu jej męża.

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Składniki:

0,5 kg mąki
1 łyżka cukru
1,5 szklanki ciepłego (ale nie gorącego!) mleka
pół kostki drożdży (50 g)
1 jajko
3-4 kwaśne jabłka
olej do smażenia

Sposób przygotowania:

W połowie szklanki ciepłego mleka rozpuść cukier. Dodaj drożdże i wymieszaj. Następnie dodawaj mąki, do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Odstaw do wyrośnięcia na około 20 minut w ciepłe miejsce. Następnie wymieszaj z pozostałymi składnikami (oprócz jabłek) i ponownie odstaw do wyrośnięcia na około 1-1,5 godziny. Gdy ciasto już wyrośnie, dodaj do niego obrane i pokrojone na niewielkie kawałki jabłka. Racuchy smaż na rozgrzanym oleju, aż zarumienią się z każdej strony. Po usmażeniu osączaj z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.

Eksperymentalne śledzie cioci Eksperymentalne śledzie cioci Fot. Shutterstock

Eksperymentalne śledzie cioci - Gosia

- Myślę, że w mojej rodzinie najbardziej czeka się na śledzie zrobione przez ciocię - opowiada Gosia. - Co roku robi kilka rodzajów i każde są zupełnie inne. Ciocia nie boi się niecodziennych połączeń smakowych (np. śledź z bananem). Na długo przed świętami szuka najlepszych przepisów i potem je modyfikuje.

- Zabawne jest to, że kiedy wszyscy komplementują eksperymenty cioci (bo poza odwagą ma też dobry smak), wujek dodaje od siebie (zupełnie na serio): "świetnie ci wyszły te śledzie w oleju" - śmieje się nasz koleżanka. - Bo ich również nie może zabraknąć na naszym stole.

Zobacz pomysłowe przepisy z dodatkiem śledzi:

Śledzie z cebulką w oleju Śledzie z cebulką w oleju Fot. Shutterstock

Śledzie z cebulką w oleju - Ania i Ola

- U mnie ze stołu również najszybciej znikają śledzie - mówi nam Ania. To najzwyklejsze śledzie w oleju z cebulką, bo u nas wszyscy kochają śledzie - z dziećmi włącznie.

- U mnie to również są śledzie, bo ja je uwielbiam - zdradza nam Ola. - Moje ukochane to klasyk - z cebulą w oleju. Trzeba kupić dobre, twarde śledzie ze sprawdzonego źródła. Następnie wsadzić je do lodówki, do miski z wodą i octem na cały dzień i noc. Wodę kilka razy wymieniamy. Cebulę można dać surową albo sparzyć. Jeśli sparzymy, cebula będzie mniej intensywna w smaku i mniej chrupiąca. Kroimy ją w kostkę. Śledzie kroimy w dość szerokie paski, kładziemy na nią cebulę i zalewamy olejem. Można dobrej jakości rzepakowym, można lnianym, najlepiej zimnotłoczonym, żeby było najzdrowiej.

Zobacz również prosty i efektowny przepis na śledzie w oleju i cebuli w wykonaniu szefowej kuchni Adrianny Marczewskiej:

Pierogi z kapustą i grzybami Pierogi z kapustą i grzybami Fot. Shutterstock

Pierogi z kapustą i grzybami - Kasia

- U nas koniecznie muszą być domowe pierogi z kapustą i grzybami - mówi z kolei Kasia. - Jeśli są gotowane - znikają w ułamku sekundy, jeśli z patelni - jeszcze szybciej. Całą resztą jesteśmy się w stanie kulturalnie delektować - śmieje się.

- W moim domu to również pierogi z kapustą i grzybami - opowiada Paula. - Perfekcyjne robiła moja babcia Lukrecja. Ciasto było idealnie cienkie, a farsz doskonale doprawiony, lekko pikantny, mocno grzybowy. Nasze ulubione to te z patelni i to one najszybciej znikają ze stołu. Cała reszta dań to tylko dodatki - żartuje.

Zobaczcie przepis na doskonałe pierogi z kapustą i grzybami według szefa kuchni Kuby Korczaka:

Pasztet taty Pasztet taty Fot. Shutterstock

Pasztet taty - Natalia

- U nas hitem jest pasztet według receptury taty, który podaje się podczas bożonarodzeniowego przyjęcia - tłumaczy Natalia. - Od taty jednak trudno zdobyć dokładny przepis, bo twierdzi, że wszystko robi "z głowy" i "na oko". Na pewno jest w nim mnóstwo rodzajów zmielonego mięsa. Chyba czasem wolałabym nie wiedzieć, co dokładnie - opowiada ze śmiechem. - Pasztet jest jednak pyszny i gdyby go zabrakło, to nie byłoby to samo.

Wypróbuj nasze przepisy na pasztet - także w wersjach bezmięsnych:

Sprawdź również nasze przepisy wideo na zaskakująco dobry pasztet z wątróbek i równie smakowity wegetariański:

Więcej o:
Copyright © Agora SA