Jak długo gotować grzyby? Gotowanie grzybów krok po kroku

Zbieranie grzybów to czynność niezwykle przyjemna i odprężająca. Jednak po przyniesieniu ich do domu, należy coś z nim zrobić, aby grzybobranie było uznane za zaliczone. Suszyć czy gotować? A może marynować? Opcji jest sporo, a na razie przyjrzymy się bliżej gotowaniu. Jak długo gotować grzyby? O czym trzeba pamiętać?

Jak długo gotować grzyby? Jak długo gotować suszone grzyby?

Grzyby suszone to produkt, z którego możemy wykonać pyszną zupę, sos grzybowy lub wykorzystać je jako składnik farszu dodawanego do krokietów, pasztecików oraz wigilijnych pierogów. Odorbina suszonych borowików podkreśli także smak buliony warzywnego czy mięsnego. Zapas suszonych grzybów  jest nieoceniona w każdej kuchni.

Co zrobić z suszonymi grzybami? Jak długo trzeba je gotować? Oto kilka cennych porad:

 1. Suszone grzyby wymagają namoczenia w wodzie lub - po staropolsku - w lekko osolonym mleku, aby były aromatyczne i smakowały jak świeże. Czas moczenia to min. 4 godziny, spokojnie można je zostawić nawet na całą noc.
 2. Namoczone grzyby należy przełożyć do garnka, zalać wodą i gotować, aż będą miękkie, czyli ok. 1 godziny na małym ogniu. Chyba, że mamy do czynienia z drobnymi kawałeczkami, wtedy wystarczy nawet 30 minut. Podczas gotowania usuwamy powstałą pianę. Dodajemy sól na kilka minut przed zakończeniem gotowania.
 3. Ugotowane grzyby należy ostudzić i np. pokroić w paseczki w celu dodania ich do kapusty czy drobniej - jako uzupełnienie farszu do pierogów. Można też je zmielić w maszynce do mięsa. 

Pamiętaj! Wcześniejsze moczenie grzybów ma bardzo istotne znaczenie, jeśli bowiem pomińmy ten etap, gotowanie grzybów suszonych zajmie dużo więcej czasu, a - w efekcie - może się okazać, że miejscami pozostaną one twarde. Co więcej, im dłużej gotujemy grzyby, tym więcej ich smaku wypłukujemy - dlatego nie zostawiajmy ich na gazie na kilka godzin. 

Zobacz wideo Próbowaliście już?

Jak długo gotować grzyby? Zupy, sosy i inne dania z grzybami

Można przyjąć, że wszystkie grzyby powinniśmy gotować do miękkości, by były gotowe do spożycia a jednocześnie, nie straciły smaku i aromatu. Trzeba też pamiętać, że dojrzałego maślaka można gotować krócej niż młodego, twardego borowika. Można jednak przyjąć, że: 

 • kurki, rydze, borowiki gotujemy ok 40 min;
 • koźlarze ok 30 min;
 • maślaki, podgrzybki ok 15-20 min;
 • pieczarki ok 5-7 min. 

Co zrobić, by grzyby zachowały jak najwięcej smaku i aromatu? Sprawdzonym sposobem będzie delikatne ich podgotowanie (ok 10 min od zagotowania) a następnie duszenie ich na maśle. Pamietaj, by grzyby wrzucać zawsze do zimnej wody. 

Szukasz pomysłu na dania z grzybami? Nasze TOP3 to:

 1. Ravioli z borowikami i kozim serem 
 2. Kurki z wiśniami w porto
 3. Salceson z leśnych grzybów

Jak długo gotować grzyby? Czy gotowanie grzybów przed mrożeniem jest konieczne?

Po udanym grzybobraniu wracamy z zapasem owoców lasu i niejednokrotnie zastanawiamy się, co z nimi wszystkimi zrobić. Mrożenie tego rodzaju produktów, to bardzo dobre rozwiązanie na bezpieczne i zdrowe przechowywanie. Pozostaje tylko pytanie: czy gotowanie grzybów przed mrożeniem jest konieczne? Co do zasady koniecznym nie jest, są jednak zwolennicy poddawani grzybów - przed zamrożeniem - procesowi delikatnego podgrzania lub blanszowania. I tak, zdaniem koneserów grzybobrania:

 • proces delikatnego "podgotowania" grzybów jest przygotowaniem grzybów do mrożenia
 • grzyby twarde (borowiki, podgrzybki) należy gotować 15 min., miękkie (kurki, rydze, maślaki) natomiast 10 min. - przed ich zamrożeniem
 • grzyby po - tak zwanej - wstępnej obróbce są znacznie mniej ciężkostrawne i łagodniejsze dla układu pokarmowego
 • grzyby przed mrożeniem można także zblanszować - zanurzając je na kilka sekund w gorącej wodzie - ta metoda pozwoli nam pozbyć się wszelkich "intruzów" przed zamrożeniem naszych leśnych zbiorów

Zobacz też: Zupa kurkowa Magdy Gessler to hit. Ale jak oczyścić kurki? Podpowiadamy

Smażenie grzybów, czyli co warto wiedzieć

Smażone grzyby możemy podać w formie przystawki, dodając do aromatycznego sosu, dziczyzny czy risotto czy kładąc na chrupiącym toście. O czym należy pamiętać podczas smażenia grzybów?

 1. Do smażenia najlepiej nadają się pieczarki, grzyby orientalne, a także podgrzybki, borowiki, kurki oraz rydze.
 2. Przed smażeniem należy je dokładnie oczyścić za pomocą pędzelka i unikać mycia - zbyt intensywne mycie lub namaczanie spowoduje, że wchłoną wodę, co znacznie utrudni smażenie. Jeśli to konieczne, po umyciu, delikatnie osuszmy grzyby za pomocą papierowego ręcznika.
 3. Najlepiej smażyć grzyby układając je na patelni w odstępach - zbyt stłoczone bowiem, puszczą zbyt dożo soku i zamiast smażonych uzyskamy grzyby duszone.
 4. Doprawienie smażonych grzybów powinno nastąpić przed samym zakończeniem tego procesu - sól wzmaga puszczanie wody.
 5. Grzyby smażymy na maśle lub na oleju z dodatkiem masła.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.