Śledzie pod pierzynką - wigilijne bogactwo smaków skryte między burakami a majonezem
Śledź to ryba znana i lubiana już od średniowiecza. Transport śledzia do Polski ruszył pełną parą w XIII wieku. Królestwem śledzia jest Holandia - do dziś to właśnie Holendrzy produkują najlepsze okazy, znane jako matiasy. W PRL-u śledzia jadano pod różnymi postaciami; najczęściej był to śledź po japońsku. Poczesne miejsce wśród potraw wigilijnych zajęły śledź w śmietanie oraz śledź pod pierzynką, znany także jako szuba.
TUTAJ przeczytasz o różnych odmianach śledzia.
Śledzie pod pierzynką: co to jest?
Śledź pod pierzynką to sałatka warstwowa, w której skład wchodzą śledzie, warzywa i majonez. Często można spotkać odmianę tego dania z burakami. Wygląda świetnie i jest prosta w wykonaniu.
Śledzie pod pierzynką: jakiego śledzia wybrać?
Legenda kuchenna głosi, że najlepszy jest śledź o białym mięsie. To nieprawda! Kolor biały to pochodna moczenia w solance, a nie wyznacznik jakości. Szukaj śledzia o mięsie szarym, lekko różowym.
Śledzie pod pierzynką: wartości odżywcze
Śledzie zawierają selen, jod i potas, a także pełnowartościowe białko. Kwasy nasycone i nienasycone śledzi chronią prze miażdżycą, nadciśnieniem i chorobą niedokrwienną serca. Pomagają w regulowaniu ciśnienia krwi i przeciwdziałają odkładaniu się szkodliwego cholesterolu.
O burakach, częstym składniku śledzi pod pierzynką, można mówić wiele - to kopalnia właściwości prozdrowotnych. Biorą udział w profilaktyce nowotworów, osteoporozy, chorób wątroby, anemii, infekcji wirusowych, mają sporo kwasu foliowego, sodu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Przy kupowaniu buraków wybieraj te o ciemnej barwie i średnich rozmiarach.
Na buraki powinny uważać osoby z cukrzycą - te warzywa mają wysoki indeks glikemiczny (aż 64).
Sprawdź 4 proste sposoby na domowy majonez:
Śledzie pod pierzynką: kalorie
Stugramowa porcja śledzi pod pierzynką to około 160 kalorii. Należy pamiętać, że danie często zawiera majonez, który jest dość kaloryczny i nie służy osobom na diecie.
Śledzie pod pierzynką: przepis
Śledzie pod pierzynką - przepis podstawowy, bez buraków
Składniki:
- 1/2 kg płatów śledziowych
- 2-3 jajka
- 20 dag żółtego sera
- 1-2 cebule
- 1 ogórek konserwowy
- majonez
- jogurt naturalny
Sposób przygotowania:
Śledzie pokrój na kawałki. Jajka ugotuj na twardo i pokrój w kostkę. Cebulę drobno posiekaj, ogórek też. Zetrzyj na tarce żółty ser. Układaj warstwami w salaterce, polewając majonezem wymieszanym pół na pół z jogurtem. Udekoruj natką i zielonym groszkiem.
Przepis pochodzi z magazynu "Kuchnia".
Śledzie pod pierzynką - przepis na śledzie z burakami
Składniki:
- 5 solonych filetów śledziowych
- 1 duża cebula
- 4 ogórki konserwowe
- 3 ziemniaki
- 3 buraczki
- 3 jajka
- majonez (według uznania)
- pieprz
Sposób przygotowania:
Filety śledziowe zalej wodą i mocz około 2 godzin. Następnie odsącz z wody, zalej mlekiem i mocz jeszcze przez pół godziny. Odsączone filety pokrój w cienkie paseczki. Ziemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie. Buraki umyj i ugotuj w osobnym garnku, następnie ostudź i obierz. Ogórki obierz. Jajka ugotuj na twardo i obierz ze skorupki. Cebulę drobno posiekaj, trzy ogórki i ziemniaki pokrój w drobną kostkę. Buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach, a jaja na tarce o drobnych oczkach. W przezroczystym naczyniu ułóż następujące warstwy: śledzie, cebula, majonez, ogórki, ziemniaki, majonez, buraki, majonez. Poszczególne warstwy możesz posypać pieprzem. Wierzch sałatki posyp startymi jajkami i udekoruj pokrojonym w pałeczki ogórkiem kiszonym. Odstaw do lodówki na noc, aby smaki się przegryzły. Rada: najlepiej ułożyć sałatkę w przezroczystym i szerokim naczyniu - będzie ładnie wyglądała i przy nakładaniu niedużej porcji można będzie wziąć wszystkie składniki na raz. Grubość warstw majonezowych zależy od ciebie.
Przepis pochodzi z magazynu "Palce Lizać".
To także może cię zainteresować:
-
Naleśniki i racuchy budyniowe to hit. Tym razem na budyniach zróbcie murzynka
-
5 najważniejszych zasad korzystania ze zmywarki
-
Spleśniały sernik i surowy kurczak, które dobrze smakują? Szef kuchni tworzy niezwykle... nieapetyczne desery
-
Pierogi robi się nie tylko w Polsce. Jak wyglądają te z innych krajów? Sprawdź, czy znasz wszystkie
-
Gastronomia otworzy się po Wielkanocy? "Jest wstępna zgoda"
- Szagówki, tarcioki, szaraki czyli kluskowy atlas Polski
- Kobiety-rakiety polskiej gastronomii
- Jemy zdrowiej, a może przeciwnie? Co z gotowaniem i zakupami? Pandemia to masa zmian, ale... przywykliśmy
- Kampania promocyjna serków homogenizowanych OSM Piątnica
- Pizza z ananasem to profanacja? Jamie Oliver do swojej dodał winogrona. Fani w szoku