Skąd się bierze szara otoczka na żółtku ugotowanego jajka? Wyjaśniamy

Sina otoczka na żółtku ugotowanego jajka wygląda nieestetycznie. Co można zrobić, żeby się nie pojawiła? Podpowiadamy.

Szara obwódka wokół żółtka? Nasz błąd

Ugotowaliśmy właśnie jajka, ostudziliśmy je, a po przekrojeniu okazuje się, że wokół żółtka z wierzchu widać szarą obwódkę. Też to znasz? Można tego uniknąć i to naprawdę prostsze, niż myślisz.

Ale podstawową kwestią w przypadku jajek jest ich świeżość. Jak upewnić się, że są świeże? Sprawdźcie nasze wideo:

Zobacz wideo Czy te jajka są świeże? Przetestuj je!

Dlaczego wokół żółtka pojawia się szara obwódka?

Wszystko przez zbyt długie gotowanie jajek. Jeśli sądzisz, że te na twardo powinno się gotować 10 minut, to właśnie w tym tkwi cały sęk. Przez zbyt długie gotowanie, wokół żółtka powstaje nieestetyczna obwódka. Unikniesz jej, gotując jajka krócej. Jak to robić, by uzyskać odpowiednią konsystencję żółtka?

Idealne jajko na twardo

Skąd się bierze szara otoczka na żółtku ugotowanego jajka?Skąd się bierze szara otoczka na żółtku ugotowanego jajka? Fot. iStock

Jajko włóż do garnka i zalej wodą tak, by je przykryła. Wsyp około pół łyżeczki soli. Zapobiegnie nadmiernemu wypływaniu białka, jeśli skorupka popęka. Ustaw garnek z jajkiem na średnim ogniu. Od momentu zagotowania wody, gotuj jajko jeszcze przez 7-8 minut (mniejsze trochę krócej, większe dłużej). Następnie zdejmij garnek z ognia, ostrożnie odlej wrzątek i zalej jajka zimną wodą, by je schłodzić i zatrzymać proces gotowania.

Jajko "na półtwardo"

Skąd się bierze szara otoczka na żółtku ugotowanego jajka?Skąd się bierze szara otoczka na żółtku ugotowanego jajka? Fot. iStock

Jeśli wolisz jajka, w których żółtko nie jest do końca ścięte, skróć nieco czas gotowania. 5-6 minut w zupełności wystarczy. Podobnie, jak w przypadku jajek na twardo, te mniejsze trzeba gotować krócej (małym wystarczą nawet 4 minuty).

Więcej o:
Copyright © Agora SA