Folia aluminiowa - na pewno wiesz, jak jej dobrze używać? Sprawdź, która strona do czego

Folia aluminiowa, którą wykorzystujemy do pieczenia czy zawijania kanapek posiada błyszczącą i matową stronę. Tyle wiemy wszyscy. Każda z tych stron ma jednak konkretne przeznaczenie. Jakie konkretnie?

Folia aluminiowa - strona matowa a strona błyszcząca

Folia, jak na pewno wiecie, posiada dwie strony - jedna jest błyszcząca, a druga matowa. Większość osób nie zwraca uwagi na tę różnicę i zawija wszystkie produkty dowolnie, bez chwili namysłu. Podobnie postępujemy w czasie pieczenia, choć z jakichś powodów większość osób podświadomie układa ciasto na stronie matowej.

Rozróżnienie to jest bardzo istotne, ponieważ folia została zaprojektowana tak, żeby zatrzymywać ciepło, albo też je przepuszczać, w zależności od tego, z której jej strony korzystamy.

Zobacz wideo

Folia aluminiowa - która strona trzyma ciepło?

Jeśli chcemy, by umieszczone wewnątrz folii danie trzymało ciepło, powinniśmy zawinąć je błyszczącą stroną do wewnątrz. Strona błyszcząca zatrzymuje ciepło, a matowa je przepuszcza. Odwrotne ułożenie sprawiłoby więc, że potrawa odda ciepło do otoczenia, sama szybciej stygnąc.

Folia aluminiowa - która strona do pieczenia?

Folii możemy również używać do pieczenia. Pamiętajcie, że nie zaleca się stosowania jej w kuchence mikrofalowej, bo może ją to uszkodzić (więcej na ten temat: Nawet winogrono może zniszczyć mikrofalówkę. Tych produktów do niej nie wkładaj, jeśli nadal chcesz ją mieć).

Jeśli chcemy upiec jakąś potrawę w folii, jej lśniąca strona powinna być ułożona do wewnątrz, a matowa na zewnątrz produktu (np. ryby). Pozwala to na szybsze pieczenie dania, gdyż ciepło, które wniknie do produktu, utrzymuje się w nim, podgrzewając wszystko. Matowa strona sprawi, że ciepło dostanie się do potrawy, przenikając przez folię - nie będzie jednak miało ujścia, gdyż zablokuje je strona błyszcząca.

Folia aluminiowa - jaka strona dla zachowania świeżości?

Folia może służyć również do owijania w nią produktów spożywczych, których świeżość chcielibyśmy zachować na dłużej. Mimo że jedna strona ma za zadanie trzymać ciepło, a druga je przepuszczać, folia nadaje się również do przechowywania w niej żywności.

W takim wypadku istotne jest, żeby matowa strona znalazła się po stronie wewnętrznej, a błyszcząca po zewnętrznej. Produkt nie będzie się wtedy nagrzewał - będzie mógł „oddychać”, ale jednocześnie ciepło będzie się odbijało od błyszczącej strony, powstrzymując nagrzewanie i psucie. W ten sposób żywność dłużej zachowa świeżość, a gdy trzymamy ją w lodówce, będzie właściwie chłodzona. Gdy zaś na przykład wieziemy coś w wysokiej temperaturze, nie nagrzeje się i nie zepsuje zbyt szybko.

Łosoś pieczony w folii

Składniki:

  • 1.5 - 2 kg łososia
  • sól
  • masło do formy

Nadzienie:

  • po 1/3 szklanki posiekanego selera i cebuli
  • 1/2 szklanki drobno pokrojonych jabłek
  • 1 łyżka masła
  • 1 szklanka bułki tartej
  • 1 łyżka syropu klonowego
  • 1/2 łyżeczki suszonej bazylii
  • sól

Sposób przygotowania:

  1. Oczyszczoną rybę natrzyj solą z wierzchu i w środku, pozostaw na godzinę, a następnie opłucz i osusz.
  2. Przygotuj nadzienie: seler i cebulę podsmaż na maśle (3 minuty), dodaj jabłko i smaż jeszcze 2 minuty. Dodaj bułkę tartą, syrop klonowy, bazylię i sól, wymieszaj.
  3. Rybę wypełnij nadzieniem, zawiń w natłuszczoną folię, włóż do brytfanny i piecz godzinę w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C (nie przewracaj na drugą stronę).

Rada: Jabłko możesz zastąpić grzybami pokrojonymi w plasterki (najpierw trzeba je podsmażyć, a następnie dodać cebulę i seler).

Źródło przepisu: Magazyn Kuchnia

Więcej o: