Sernik na zimno można zrobić zarówno z serków homogenizowanych, jak i z mascarpone czy twarogu. Ten ostatni trzeba jednak porządnie zmielić przynajmniej 2-3 razy, by masa była gładka i bez grudek.
Do związania sera używa się zazwyczaj żelatyny lub - w wersji wegetariańskiej - agaru. O ile ten ostatni można bez obaw zagotować, o tyle w przypadku żelatyny należy zachować ostrożność. Przegrzana może stracić swoje właściwości żelujące. Zanim dodamy ją do sernika, najpierw zalewamy ją odrobiną wody, a następnie powoli podgrzewamy na niewielkim ogniu, ciągle mieszając, aż do rozpuszczenia.
Łącząc rozpuszczoną żelatynę z masą serową, trzeba to robić sprawnie. Inaczej w serniku mogą się nam pojawić żelatynowe grudki. Najpierw dodajemy do niej 1-2 łyżki masy i porządnie mieszamy, a następnie przelewamy mieszaninę żelatynowo-serową do masy serowej i szybko miksujemy za pomocą miksera.
Jeśli nie macie żelatyny, nie przejmujcie się. Bez niej również da się przygotować ten deser, ale tylko z twarogu, który ma zwartą konsystencję lub - w wersji wegańskiej - np. z orzechów nerkowca lub kaszy jaglanej.
Na wierzch sernika można wylać mus owocowy lub galaretkę z owocami. Zanim to jednak zrobicie, musicie poczekać, aż masa serowa się zsiądzie - inaczej może się wymieszać z galaretką. Trzeba również sprawdzić, czy pomiędzy brzegiem foremki a masą serową nie została jakaś przerwa. Jeśli tak, galaretka może nam wpłynąć pod spód i sernik nie będzie wyglądał dobrze.
Ten przepis można śmiało wykorzystać jako przepis bazowy. W takim wypadku, zamiast dodawać do niego czekoladę, można pozostawić masę serową bez dodatków, a na wierzchu na przykład wyłożyć owoce i zalać je galaretką.
Składniki (na tortownicę o średnicy 24 cm):
Sposób przygotowania:
Autor: Paulina Kolondra
Pyszny sernik można zrobić również w wersji wegańskiej. Chrupiący i słodki spód powstanie ze zmiksowanych daktyli i migdałów, a masa "serowa" z namoczonych nerkowców. Wegański "sernik" można również przygotować z kaszy jaglanej.
Składniki:
Do dekoracji:
Sposób przygotowania:
Autor: Alicja Rokicka (https://wegannerd.blogspot.com/, przepis pochodzi z magazynu "Kuchnia")