Jak długo można jeść resztki z obiadu - z lodówki i zamrożone? Krócej niż je większość z nas

Zrobiłeś za dużo jedzenia albo zostało ci go za wiele po rodzinnej imprezie? Większość na pewno schowasz do lodówki lub zamrażalnika. Ale czy wiesz, jak długo możesz je w nich przechowywać i później bezpiecznie jeść?

Dosyć precyzyjnie określa to w swoich zaleceniach USDA, czyli Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (odpowiednik naszego Ministerstwa Rolnictwa). Według umieszczonego na stronie instytucji poradnika resztki dań, które przechowujemy w lodówce, powinniśmy zjeść w przeciągu 3-4 dni. Po tym czasie mogą już nie nadawać się do jedzenia. Z kolei to, co uda nam się zamrozić, możemy przechowywać w zamrażalniku przez mniej więcej 3-4 miesiące.

Jak prawidłowo chłodzić i mrozić?

By szybko schłodzić jedzenie, nie trzymaj go w garnku, tylko przełóż do kilku mniejszych opakowańBy szybko schłodzić jedzenie, nie trzymaj go w garnku, tylko przełóż do kilku mniejszych opakowań Fot. Shutterstock

Już po około 2-3 godzinach od ugotowania w stygnącej potrawie mogą zacząć się rozwijać bakterie. By temu zapobiec, najlepiej jak najszybciej ją schłodzić i umieścić w lodówce lub zamrażalniku, gdzie zahamowany zostanie proces ich namnażania.

Jeśli jest zimno, zadanie mamy ułatwione, bo jedzenie możemy po prostu wystawić na zewnątrz, np. na balkon. Gdy jest ciepło, najłatwiej schłodzić jedzenie, dzieląc je na porcje i rozmieszczając je w oddzielnych pojemnikach. Kiedy będzie chłodne, umieszczamy je po prostu w lodówce lub zamrażalniku.

Do zamrażania najlepiej wykorzystać pojemniki lub inne opakowania (torebki foliowe czy aluminiowe tacki), które są do tego przeznaczone. O tym, że w danym opakowaniu można coś zamrozić, informuje nas symbol śnieżynki, który znajduje się zwykle w widocznym miejscu (np. na spodzie plastikowego pojemnika).

Jak przechowywać warzywa? Sprawdź, co możesz robić źle. Zobacz film:

Zobacz wideo

Jak bezpiecznie rozmrażać jedzenie?

Zamrożonych dań nie powinno się rozmrażać na kuchennym blacie. W takich warunkach również łatwiej o to, by namnożyły się w nich bakterie.

Najlepiej przełożyć je po prostu do lodówki (na kilka godzin lub całą noc), gdzie będzie się rozmrażało powoli. Drugi sposób, z którego możemy skorzystać na przykład w przypadku gulaszu czy bigosu, to po prostu wrzucenie zamrożonego jedzenia do garnka, podlanie odrobiną wody, przykrycie pokrywką i zagotowanie.

No i na koniec dwie ważne zasady. Po pierwsze, zamrożone jedzenie, które podgrzewasz w garnku, należy zawsze zagotować - tak na wszelki przypadek. Pobyt w zamrażalniku nie wszystkim bakteriom szkodzi tak samo. Po drugie, jedzenia, które raz rozmrozisz, nie wolno zamrażać ponownie. Takie działanie znów zwiększa ryzyko, że w twoim daniu nadmiernie namnożą się szkodliwe drobnoustroje.

Czytaj również:

Więcej o:
Copyright © Agora SA