Jak kupić dobry czosnek? Wbrew pozorom nie powinien intensywnie pachnieć [WYJAŚNIAMY]

Kiedy kupujemy owoce i warzywa, bardzo często je wąchamy. Ich zapach to przecież wyznacznik tego, czy będą smaczne. W przypadku czosnku ta zasada się jednak nie sprawdzi.
Zobacz wideo

Czy wy też podczas zakupów podnosicie do nosa owoce i warzywa, żeby sprawdzić, jak pachną? W wielu przypadkach ten sposób pozwala określić, czy produkt, który chcemy kupić, będzie smaczny.

Jak kupić najlepszy czosnek?

Jak podaje m.in. portal "Cooks Illustrated", czosnek to jedyny produkt z grupy warzyw i owoców, w przypadku którego silny zapach nie świadczy o jakości. Bardzo łatwo wytłumaczyć, dlaczego tak jest.

Substancja odpowiedzialna za mocny zapach czosnku to tak zwana alliina. Z tkanek rośliny uwalnia się dopiero wtedy, kiedy je uszkodzimy, na przykład przecinając lub zgniatając czosnek. Innymi słowy, jeśli główka czosnku mocno pachnie, oznacza to, że ktoś musiał obchodzić się z nią mało delikatnie.

Tymczasem czosnek, który został uszkodzony, najpewniej szybciej się wam zepsuje. Dlatego właśnie w sklepie sprawdzajcie, czy nie pachnie ZBYT mocno. Warto go również lekko nacisnąć palcem. Ząbki powinny być zwarte i jędrne. Jeśli są miękkie, czosnek jest pewnie zepsuty.

Czosnek - właściwości i wartości odżywcze

Nasze babcie miały racje, stosując czosnek jako naturalne remedium na przeziębienie i grypęNasze babcie miały racje, stosując czosnek jako naturalne remedium na przeziębienie i grypę Fot. Counselling /pixabay.com (CC0 Creative Commons)

Czosnek to jedna z roślin, której korzystny wpływ na nasze zdrowie został dobrze przebadany i udokumentowany (więcej na ten temat). Swoje najcenniejsze właściwości czosnek zawdzięcza pochodnym siarki - przede wszystkim alliinie.

Gdy rozdrabniamy czosnek, alliina przekształca się w allicynę, substancję o właściwościach antybiotycznych i antybakteryjnych. Wykorzystuje się ją również w preparatach przeciwgrzybiczych. Wspomaga też odkażanie dróg oddechowych.

Czosnek dostarczy nam również pewną ilość witamin i minerałów. Warto go jeść zwłaszcza dla zawartych w nich witamin - A, C i tych z grupy B - oraz takich składników mineralnych jak magnez, wapń, fosfor i potas.

Choć wspomaga naszą odporność, a przy tym nie jest zbyt kaloryczny (100 g czosnku to około 90 kcal), nie powinniśmy jeść go w hurtowych ilościach. Wysoka zawartość związków siarkowych nie jest bowiem zbyt korzystna dla naszej wątroby.

Więcej o:
Copyright © Agora SA