W trakcie wakacyjnego wypoczynku powinniśmy dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Jeśli wypoczywamy aktywnie albo w czasie dużych upałów, picie samej wody może nie wystarczyć, bo wraz z potem tracimy wodę i elektrolity.
W takiej sytuacji sporo osób sięga po gotowe izotoniki. Ich skład nie zawsze jest jednak zachęcający. Zazwyczaj - oprócz składników niezbędnych - zawierają też takie dodatki jak: substancje konserwujące, stabilizatory, słodziki, barwniki, aromaty, a czasem także substancje przeciwpieniące (np. E 900, czyli polidimetylosiloksan - polimer z grupy silikonów).
Tymczasem napój izotoniczny, który doskonale nawadnia, można zrobić w domu. Do tego bardzo łatwo i tanio.
Głównym celem izotoników jest wyrównanie w organizmie poziomu wody i elektrolitów, których pozbyliśmy się przede wszystkim wraz z potem. Do sklepowych napojów izotonicznych dodawana jest zwykle również glukoza (źródło energii) oraz witaminy i minerały, które mają dodatkowo wspomóc działanie organizmu, np. witaminy z grupy B, a także potas, magnez czy wapń.
Bardzo ważny w składzie izotoników jest także sód - jeden z podstawowych składników osocza. To on bowiem odpowiada za utrzymywanie optymalnej objętości płynów w organizmie oraz ciśnienia tętniczego krwi. A znajdziecie go po prostu w... soli kuchennej.
Bazą dla izotoniku jest woda - w końcu zadaniem napoju jest nawodnienie. W domowych warunkach można zastąpić ją zieloną herbatą lub wodą kokosową. Jeśli lubicie napoje smakowe, część wody (nie więcej niż połowę) możecie również zastąpić stuprocentowym sokiem owocowym (zawartość fruktozy doda wam energii). Dla smaku do domowego napoju izotonicznego można dodać również sok wyciśnięty z owoców (np. cytrusów).
Drugim ważnym składnikiem domowego izotoniku jest sól kuchenna, za pomocą której uzupełnimy niedobory sodu. Na litr napoju wystarczy dodać 1-2 płaskie łyżeczki.
Jeśli przygotowujecie napój, który ma was wzmocnić po intensywnym treningu, dodajcie do niego również nieco miodu, cukru lub glukozy (można ją kupić w aptekach i niektórych większych sklepach). Wystarczy około 4-5 łyżeczek na litr napoju. Słodki smak złagodzi nieco słoność soli.
Dodatkowo do napoju można dodać kilka listków ulubionych ziół, np. mięty, bazylii, rozmarynu lub melisy.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Do letniej wody dodaj pozostałe składniki. Wymieszaj i pozostaw do pełnego ostudzenia. Gotowe!
Średnie zapotrzebowanie na wodę wynosi około 2,5 litra dziennie. W czasie dużych upałów i wtedy, kiedy intensywnie ćwiczysz, powinieneś pić jej więcej - nawet 3-4 litry.
Do dziennego limitu płynów wliczamy nie tylko wodę, ale wszystko (oprócz alkoholu), co wypijamy w ciągu dnia. Wodę zawierają także produkty spożywcze, w tym zwłaszcza owoce i warzywa, a także dania na ich bazie.