Langosz (langos), czyli placek węgierski. Jak go zrobić i z czym serwować? Porady

Lanogsz (langos), to popularny na Węgrzech rodzaj placka. Przyrządza się go z ciasta drożdżowego, a następnie smaży na głębokim tłuszczu i podaje z ulubionymi dodatkami (zwykle śmietaną z dodatkiem czosnku i żółtym serem). Jak zrobić węgierskie placki langosze? Przed wami przepis oraz porady.

Włosi mają swoją pizzę, a Węgrzy nie mniej smaczne langosze. Podobnie jak pizzę, przygotowuje się je z dodatkiem drożdży. Jednak w odróżnieniu od włoskiego przysmaku, ciasto na węgierskie placki robi się z dodatkiem ziemniaków, placki są nieduże, a także smaży się je w głębokim tłuszczu zamiast piec. Ze względu na taki sposób przygotowania oraz dodatki, które zwykle lądują na wierzchu (śmietana, ser żółty, skwarki), węgierskie placki nie należą do najlżejszych dań. Jeden langosz - w zależności od rozmiaru i dodatków - to nawet 250 lub 300 kcal.

Langoszy możecie spróbować nie tylko na Węgrzech. Są tak smaczne, że rozpowszechniły się również na sąsiednie kraje, w tym zwłaszcza Słowację i Austrię. W dużych miastach można ich spróbować zazwyczaj w ulicznych budkach.

Zobacz wideo

Langosz - kilka porad

Do przygotowania langoszy najlepiej użyć zimnych ziemniaków, na przykład z obiadu z poprzedniego dnia. Ciepłe za bardzo wchłaniają mąkę i ciasto może wyjść za twarde.

Po zagnieceniu ciasto na węgierskie placki odkładamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce pod przykryciem (np. z czystej ściereczki). Powinno wyrastać przez około godzinę.

Po tym czasie ciasto wyciągamy, odrywamy kawałki i formujemy niezbyt grube placki wielkości dłoni. Smażymy je na oleju rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza. Jeśli nie macie termometru, po prostu rozgrzejcie olej w garnku, a gdy będzie gorący, wrzućcie do niego kawałek surowego ziemniaka lub kawałek chleba. Jeśli tłuszcz zacznie buzować, a ziemniak lub chleb zaczną się rumienić, można wrzucać placka.

Nie smażcie w garnku wielu placków naraz. Jeśli macie mały rondelek, będzie je trzeba smażyć pojedynczo. W dużym, głębokim garnku lub rondlu zmieszczą się maksymalnie dwa lub trzy. Placki trzeba smażyć z obydwu stron na rumiano.

Uważajcie jednak, żeby cały czas kontrolować temperaturę smażenia, by langosze nie smażyły się zbyt szybko. Inaczej z zewnątrz będą złociste, a w środku jeszcze surowe.

Langos (placek węgierski) - przepis

Langosze możesz podawać z ulubionymi dodatkami. Klasyka to śmietana z czosnkiem i żółty ser, ale możesz się również zainspirować włoską pizzą i podać je z pomidorami i twardym serem
Langosze możesz podawać z ulubionymi dodatkami. Klasyka to śmietana z czosnkiem i żółty ser, ale możesz się również zainspirować włoską pizzą i podać je z pomidorami i twardym serem Fot. Shutterstock

Składniki:

  • 3 ziemniaki (wybierz sypką odmianę)
  • 400 g mąki
  • 30 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suszonych
  • 1,5 szklanki ciepłego mleka
  • 4 łyżki roztopionego masła
  • 1 łyżka cukru
  • sól
  • olej do smażenia

Sposób przygotowania:

  1. Ziemniaki umyj, włóż do garnka i ugotuj w mundurkach. Następnie obierz i jeszcze ciepłe rozgnieć lub utłucz.
  2. Drożdże włóż do miseczki i rozetrzyj z cukrem. Następnie zalej ciepłym mlekiem (nie może mieć temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza) i doda 2-3 łyżki mąki. Wymieszaj do uzyskania konsystencji gęstej śmietany i odstaw do podwojenia objętości.
  3. W misce wymieszaj mąkę z zaczynem, ziemniakami, masłem i solą. Z tego wszystkiego wyrobić gładkie ciasto.
  4. Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  5. W garnku rozgrzać olej.
  6. Z ciasta odrywać kawałki, rozpłaszczać w dłoniach na placki, a następnie smażyć na złoto z obu stron.
  7. Gorące placki serwuj z kwaśną śmietaną z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku i soli. Jako dodatki sprawdzą się również: gulasz, posiekana szynka, skwarki z boczku, pokruszona bryndza albo duszona cebulka.
Więcej o: