Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) – to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. Pochodzi z obszarów Azji, do Europy Południowej została sprowadzona w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W Polsce, mimo że jest uprawiana od lat, bardzo powoli zdobywa popularność, a zasługuje na uwagę ze względu na aromat, smak i właściwości lecznicze owoców.
Owoce pigwy - niewysokiego drzewa podobnego do jabłoni - są żółte, niewielkie i wyglądem przypominają jabłka. W ich składzie znajdziemy dużo naturalnego błonnika (pektyny), wapń, potas, żelazo, siarkę oraz witaminy: B1, B2, C, PP i prowitaminę A. Dzięki temu pigwa wykazuje właściwości odtruwające, bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Może być pomocna w leczeniu podrażnień skóry i infekcji górnych dróg oddechowych.
Surowe owoce nie są smaczne – mają bardzo twardy i kwaśny miąższ, ale z dodatkiem cukru lub w postaci konfitury stanowią wspaniały i aromatyczny dodatek do herbaty czy wypieków. Pigwa nadaje się też świetnie do sporządzania syropów, nalewek, konfitur, galaretek i kompotów.
Kawałki świeżych owoców pigwy dodane do herbaty nadają jej, podobnie jak cytryna, jasny kolor, kwaskowaty smak i mocny aromat. Taka herbatka stosowana przy przeziębieniu szybko złagodzi nieprzyjemne objawy.
Jesień to czas przetworów z pigwy! Dzięki niej wyleczymy kaszel i zgagę. Dzięki naszemu filmowi poznasz właściwości pigwy:
Aby dłużej cieszyć się smakiem i aromatem pigwy, dobrze jest zrobić z niej trochę przetworów. Przydadzą się szczególnie zimą, kiedy jest zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C.
Pigwę z cukrem do herbaty przygotowuje się bardzo prosto. Wystarczy umyte, pozbawione gniazd nasiennych owoce, pokroić w cienkie plasterki, umieścić w słoiku, zasypać cukrem (w proporcji: na 1 kg owoców - 300 g cukru), a gdy puszczą sok, zakręcić i zapasteryzować.
Tak przygotowana pigwa w cukrze jest źródłem witaminy C i może być zamiennikiem cytryny lub innych smakowych dodatków do herbaty.
Przepis na konfiturę z pigwy też nie jest zbyt skomplikowany. Potrzebujemy 1 kg świeżych owoców pigwy, dwie szklanki cukru (najlepiej trzcinowego), szklankę wody, cynamon i imbir.
Umyte i pozbawione pestek owoce kroimy drobno i wrzucamy do garnka z wodą, cukrem i przyprawami. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i dusimy pod przykryciem około półtorej godziny. Po tym czasie konfitura powinna być gotowa i można ją zamknąć w wyparzonych słoikach.
Obecność pektyn w owocach pigwy sprawia, że wykorzystuje się je do żelowania przetworów. Galaretki, dżemy i marmolady z jabłek czy gruszek z dodatkiem pigwy są bardzo smaczne i zdrowe. Owoce pigwy można dodać również do dań mięsnych - olejek lotny z miąższu i skórek pigwy podnosi walory smakowe tych potraw (zobacz również: Przetwory z pigwy - jak je przygotować? Podajemy przepisy).