Ciasto na pierogi - co zrobić, żeby było idealne? Mamy sprawdzone porady i przepis na każdą okazję

Ciasto na pierogi nie jest może najprostsze w przygotowaniu, ale to również żadna czarna magia. Często jednak obawiamy się je przyrządzać. W końcu to babcia czy mama robiły te najlepsze pierogi, a nam na pewno nie wyjdą tak samo dobre. Bez obaw. To wcale nie nie takie trudne. Jak zrobić ciasto na pierogi, żeby było najlepsze? Przed wami krótki poradnik dla początkujących i zaawansowanych kucharzy.

Jak zrobić ciasto na pierogi - która mąka będzie najlepsza?

Dobre ciasto na pierogi to podstawa. W końcu, jeśli będzie za twarde czy za grube, dania nie uratuje nawet najsmaczniejszy, najlepiej doprawiony farsz.

By zrobić idealne ciasto na pierogi, będziecie przede wszystkim potrzebować odpowiedniej mąki. Do klasycznych najlepiej sprawdzi się mąka poznańska (typ 500). Jest drobna i biała, a przygotowane z niej ciasto na pierogi - oczywiście dobrze przygotowane - powinno się łatwo formować i kleić.

Oczywiście nie tylko z niej możemy uformować idealne pierogi. Osoby, które unikają zwykłej pszenicy, bardzo często decydują się, by do ciasta na pierogi użyć mąki orkiszowej. Przygotowane z niej pierożki będą nieco ciemniejsze, ale samo ciasto będzie smakowało równie dobrze, jak to zrobione ze zwykłej mąki pszennej.

Z domowych pierogów nie muszą również rezygnować osoby na diecie bezglutenowej. By zrobić ciasto na pierogi bez glutenu najlepiej użyć mieszanki mąk. Jako baza najlepiej sprawdzi się mąka gryczana, stosunkowo ciężka, ale niezbyt lepka, którą warto uzupełnić dodatkiem mąki ryżowej, kukurydzianej, ziemniaczanej lub mąki z tapioki (można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością). Ciasto sklei dodatek zmielonego siemienia lnianego. Przepis na bezglutenowe ciasto na pierogi znajdziecie na dole tego tekstu.

Ciasto na pierogi - składniki:

  • 0,5 kg mąki
  • 200 ml ciepłej wody
  • 1 jajko
  • 2 łyżki oleju
  • szczypta soli

Ciasto na pierogi - krok po kroku:

  1. Na stolnicy uformuj "wulkan" z mąki. Wgnieć nieco wierzchołek. Wsyp do środka sól, wlej olej i wbij jajko.
  2. Zagniataj ciasto na pierogi, stopniowo dodając ciepłą wodę.
  3. Gdy będzie już elastyczne, przełóż je do miski, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około pół godziny.
  4. Po tym czasie podziel ciasto na pierogi na cztery części. Każdą z nich rozwałkuj na podsypanej mąką stolnicy i wycinaj kółka.
  5. Na każde kółko nakładaj po łyżeczce farszu. Zlep pierogi.
  6. Gotowe pierogi wrzucaj na gotującą się, osoloną wodę. Od momentu wypłynięcia gotuj je jeszcze przez około 4-5 minut, a następnie wyławiaj łyżką cedzakową.

Rada: Ugotowane pierogi możesz zamrozić. Aby nie kleiły się do siebie, do woreczków, w których będziesz je mrozić, możesz dodać nieco oleju. Ewentualnie możesz ułożyć je pojedynczo w zamrażalniku, wyłożonym np. papierem do pieczenia, a gdy zamarzną, przesypać do torebek.

Jak zrobić ciasto na pierogi? Mąka to nie wszystko

Ciasto na pierogi - co zrobić, żeby było idealne? Mamy przepisy i sprawdzone porady
Ciasto na pierogi - co zrobić, żeby było idealne? Mamy przepisy i sprawdzone porady Fot. Shutterstock

Klasyczne przepisy podają, że ciasto na pierogi robi się z mąki, ciepłej lub zimnej wody oraz soli. To jednak podstawowa receptura. Wiele osób do ciasta dodaje bowiem jeszcze tłuszcz, który nadaje ciastu miękkości i sprężystości. Sprawdzi się tu nie tylko olej, ale również roztopione masło.

Niektóre przepisy mówią również o użyciu jajka - całego lub tylko żółtka. W zależności od tego, które z nich dodamy do ciasta na pierogi, będzie się ono nieco różniło właściwościami. To z dodatkiem samego żółtka zachowa swój kształt podczas gotowania, podczas gdy to z dodatkiem całego jajka, może nieco "spuchnąć" w trakcie gotowania.

To jednak nie koniec modyfikacji. Dobre ciasto na pierogi można bowiem zrobić wyłącznie z użyciem mąki, soli i... maślanki. Wystarczy zagnieść pół kilograma mąki z połową litra maślanki i szczyptą soli i gotowe.

Jak zrobić dobre ciasto na pierogi? Pora na... odpoczynek

Jeśli mamy już wszystkie potrzebne składniki, czas zabrać się za zagniatanie ciasta. Idealne ciasto na pierogi powinno być jednocześnie i zwarte, i elastyczne. By osiągnęło ten stan, potrzebne mu jednak nie tylko zagniatanie, ale również... chwila odpoczynku.

W tym celu, po zagnieceniu, odstawiamy ciasto do miski i przykrywamy czystą, bawełnianą ściereczką. Następnie odstawiamy je na około pół godziny w ciepłe miejsce (wystarczy temperatura pokojowa lub nieco wyższa). Ten czas potrzebny jest, by gluten w cieście utworzył elastyczne wiązania. Dzięki temu ciasto na pierogi, nawet cienko rozwałkowane, nie będzie się rwało i będzie elastyczne. Powinno być jednak nieco lepkie, aby dało się łatwo skleić z niego pieroga.

Idealne ciasto na pierogi - techniki lepienia

Ciasto na pierogi powinno być na tyle elastyczne by dało się nie tylko skleić pierogi, ale również uformować ich krawędź
Ciasto na pierogi powinno być na tyle elastyczne by dało się nie tylko skleić pierogi, ale również uformować ich krawędź Fot. Shutterstock

Przygotowanie idealnie elastycznego ciasta na pierogi to mniej więcej połowa sukcesu. By był pełny, musimy je następnie rozwałkować, a następnie uformować zgrabne pierożki.

Puryści wycinają kółka z ciasta na pierogi za pomocą szklanki. Niektórzy jednak zwracają uwagę na to, że sposób ten nie jest zbyt efektywny. Zamiast tego wolą wycinać kwadraty, dzięki czemu wykorzystują całą powierzchnię raz rozwałkowanego ciasta.

Kiedy uzyskamy już placuszek z ciasta, czas nałożyć do niego farsz i uformować pierogi. Istnieje kilka różnych szkół sklejania brzegu pierogów. Oprócz klasycznej falbanki sklejony brzeg pieroga możemy również ozdobić, odciskając na nim ząbki widelca. Bardziej wprawni kucharze potrafią jednak ozdobić go również ozdobnym warkoczem.

Zobacz wideo

Pierogi - ciasto bezglutenowe - jak to się robi?

Składniki:

  • 300 g mąki gryczanej
  • 150 g mąki ryżowej
  • 100 g zmielonego siemienia lub mąki lnianej
  • 10 ml oleju rzepakowego
  • porządna szczypta soli
  • ok. 0,5 litra ciepłej wody

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie sypie składniki umieść w misce, a następnie dodaj olej i połowę wody.
  2. Wyrabiaj ciasto na pierogi ręcznie lub za pomocą miksera, stopniowo dolewając wodę, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję.
  3. Ciasto odstaw pod ściereczką na około pół godziny. Dzięki siemieniu powinno w tym czasie poprawić swoją konsystencję.
  4. Gotowe ciasto na pierogi podziel na 3-4 części. Rozwałkowuj je na stolnicy obsypanej niewielką ilością mąki ziemniaczanej i wykrawaj kółka. Następnie nakładaj farsz i formuj pierogi.
  5. Pierogi wrzucaj na osolony wrzątek. Gdy wypłyną, gotuj jeszcze przez około 2 minuty.
Więcej o: