Po czym poznać, że kiwi jest idealnie dojrzałe? Dotknij skórki

Czy zdarzyło się wam kupić kiwi twarde jak kamień? A takie, które było już przejrzałe? Jest sposób, żeby dokładnie określić, czy jest już idealne do jedzenia.

W przypadku większości owoców bardzo łatwo nam określić, czy są one już dojrzałe, czy też jeszcze nie nadają się do jedzenia. Zazwyczaj informuje nas o tym zmieniający się kolor ich skórki. Tak dzieje się na przykład w przypadku jabłek czy bananów.

Sztuka ta jest jednak trudniejsza w przypadku kiwi. W końcu po jego włochatej skórce trudno poznać, czy już jest dobre do jedzenia, czy jeszcze nie.

Dr Piotr Latocha - człowiek, który dał Polakom minikiwi. "Długo patrzono na mnie z politowanie". Zobacz nasz film:

Zobacz wideo

Po czym poznać, czy kiwi jest dojrzałe?

Kalifornijska Komisja ds. Owoców Kiwi (z ang. "California Kiwifruit Commission") radzi, że wystarczy jedynie delikatnie nacisnąć trzymany w dłoni owoc kciukiem. Jeśli powierzchnia lekko ugina się pod wpływem nacisku, kiwi nadaje się do jedzenia. Gdy skórka ugniata się zbyt łatwo, a w owocu pozostaje wgłębienie, jest on już przejrzały. Jeśli natomiast nie da się jej wcisnąć, owoc musi jeszcze dojrzeć.

Pamiętaj, żeby podczas zakupu wybierać te owoce, których skórka jest gładka i nie posiada żadnych uszkodzeń. Nie przejmuj się natomiast wielkością owocu. Zdaniem cytowanej przez nas wcześniej komisji rozmiar nie ma żadnego wpływu na jego smak.

Kupiłeś zbyt twarde kiwi? Jest na to sposób

Jeśli kiwi, które kupiłeś, jest zbyt twarde, możesz na dwa sposoby sprawić, żeby szybciej dojrzało. Po pierwsze, zamiast chować je do lodówki, pozostaw je w kuchni na blacie lub w misce. Pod wpływem ciepła stopniowo przestanie być twarde i będzie się nadawało do jedzenia.

Drugim sposobem jest umieszczenie kiwi w papierowej torbie z bananami lub jabłkami. Pod wpływem wydzielanego przez nie etylenu owoc szybko dojrzeje.

Pamiętaj, że kiwi nie musisz obierać przed jedzeniem. Jego skórka, choć włochata, jest całkowicie jadalna - podobnie jak skórka jabłka. Według informacji ze strony Kalifornijskiej Komisji ds. Owoców Kiwi, owoce jedzone ze skórką zawierają trzy razy więcej błonnika, a przy tym tracą mniej witaminy C niż owoce obrane. Pamiętaj tylko o tym, by porządnie umyć owoc przed jedzeniem.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.