Żurek to jedna z najpopularniejszych zup w naszej kulturze. Zajmuje zaszczytne miejsce na wielkanocnym stole podczas uroczystych świątecznych śniadań i obiadów. Charakteryzuje ją specyficzna kremowo-biała barwa oraz wyjątkowy, kwaśny smak. Najczęściej lubimy jeść żurek z ziemniakami lub jajkiem na twardo, a nierzadko również z białą kiełbasą. Często nazywany jest barszczem białym. Między tymi dwiema zupami jest jednak różnica i tkwi ona właśnie w zakwasie. Zakwas na barszcz biały jest przygotowywany z mąki pszennej, a na żurek z żytniej. Przez to jest bardziej ostry w smaku i kwaśniejszy niż barszcz biały.
Samo przygotowanie zakwasu nie jest skomplikowane. Największą trudnością może być proces dojrzewania zakwasu, trwa on minimum 4-5 dni, aż do 3 tygodni. Wszystko zależy od tego, jaki żur lubimy najbardziej. Dłuższe kiszenie zakwasu spowoduje, że nasz żurek wyjdzie kwaśniejszy. W zakwasie równie ważne są przyprawy. Musi się w nim znajdować czosnek, liść laurowy czy zioła takie jak majeranek, rozmaryn, ziele angielskie.
Przepisów na przygotowanie żurku jest mnóstwo. Każdy z nich jednak zawiera zakwas - jest to obowiązkowy składnik. Nie tylko świąteczny żurek wymaga zakwasu. Podobnie jest z barszczem czerwonym lub białym.
Na zakwas do żurku istnieje równie dużo przepisów, jak na sam żurek. Możemy dowolnie z nim eksperymentować. Zmieniać zestawienia przypraw, rodzaj mąki lub sprawdzać, po jakim czasie wyjdzie nam idealny zakwas na żurek.