Jak zrobić croissanty? Przepis na pyszne rogaliki rodem z Francji

Croissant kojarzy nam się przede wszystkim z pysznym śniadaniem. Niekoniecznie francuskim. Ten rodzaj pieczywa możemy jeść na wiele sposobów. Słodki rogalik świetnie pasuje do kawy, pyszny jest z dżemem albo miodem i masłem. Francuzi nie wahają się łączyć go również ze słonymi dodatkami, np. szynką czy serem. Jak zrobić słynne rogaliki croissant? Przepis, wbrew pozorom, nie jest aż tak skomplikowany.

Rogaliki croissant

Croissanty pieczone są z ciasta francuskiego, zwiniętego w pulchniutkie wewnątrz i chrupiące z zewnątrz rogaliki. W Polsce często mają słodkie nadzienie, choć tradycyjny przepis go nie przewiduje.

Historia rogalików croissant ma swój początek we Francji. Według źródeł internetowych pierwszy przepis na croissanty pochodzi z 1839 roku, a jego autorem jest właściciel paryskiej piekarni - August Zang.

Croissanty są wyrabiane z ciasta francuskiego. Każdy już powinien znać właściwości tego ciasta. Jest delikatne i puszyste, elastyczne w środku, ale kruche z zewnątrz. Poprzez kilkukrotne przekładanie warstw ciasta z dodatkiem drożdży i masy maślanej mają nie tylko wspaniały, maślany smak i aromat. Dzięki temu powstaje również ich charakterystyczna, "listkowana" struktura.

Croissanty - składniki:

  • ok. 700 g mąki + 3 łyżeczki
  • łyżeczka drożdży
  • ok. 350 ml zimnego mleka
  • ok. 350 g masła
  • 1/3 szklanki cukru
  • 1 jajko
  • sól

Jak zrobić croissanty? Przepis krok po kroku:

  1. Przygotowujemy głęboką miskę. Dodajemy do niej ok. 500 g mąki, cukier, szczyptę soli oraz drożdże. Wszystko dokładnie mieszamy. Powoli dodajemy mleko. Do mieszania najlepiej użyć własnej dłoni. Dodajemy masło i ponownie mieszamy.
  2. Gotowe ciasto zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na ok. 1,5 godziny.
  3. Teraz czas na masę do przekładania ciasta. - 300 g masła łączymy z 3 łyżeczkami mąki. Gotową masę formujemy w kształt prostokąta o wymiarach 30x13 cm, owijamy folią spożywczą i chłodzimy w lodówce przez 30 minut.
  4. Wyciągamy ciasto z lodówki i rozwałkujemy na duży prostokąt (szerokość ok. 30-40 cm). Masło z dodatkiem mąki układamy na środku prostokąta z ciasta. Następnie zakładamy na nie górną 1/3 ciasta drożdżowego, a następnie zakładamy na to dolną 1/3 część drożdżowego (tak, jakbyśmy składali list na 3 części). Ciasto dociskamy i zlepiamy brzegi. Wszystko rozwałkujemy kolejny raz.
  5. Składamy ciasto na pół aby powstał z niego prostokąt i ponownie wałkujemy je na kształt prostokąta.
  6. Następnie ponownie zawijamy ciasto w folię i wkładamy do lodówki na 2 godziny.
  7. Ten proces rozwałkowania ciasta i schłodzenia należy powtórzyć jeszcze dwa razy, a potem ciasto znów należy włożyć w folii do lodówki na całą noc.
  8. Po nocy wyjmujemy ciasto i na tortownicy posypanej mąką rozwałkujemy je na prostokąt o długości ok. 30 cm i szerokości ok. 20 cm. Potem przecinamy je na pół.
  9. Każdą z połówek ciasta rozwałkujmy tak, aby powiększyły się ok. 1,5 raza. Następnie wykrawamy z ciasta trójkąty o wysokości ok. 15 cm.
  10. Trójkąty zawijamy tak by powstał kształt croissanta - zaczynamy od podstawy, a kończymy na wierzchołku. Przekładamy je na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia (rożek, który został po zawinięciu wierzchołka rogala powinien się znaleźć na spodzie). Całość odstawiamy na ok. 45 minut.
  11. Kiedy croissanty urosną, wkładamy je do piekarnika. Piekarnik powinien być rozgrzany do temperatury 190 stopni Celsjusza. Każdego rogalika smarujemy jajkiem i pieczemy przez ok. 20-25 minut.
  12. Uważnie obserwujemy proces pieczenia. Croissanty będą gotowe gdy osiągną złocisty kolor, ale jeśli przegapimy ten moment, możemy je łatwo przypalić. Po upieczeniu studzimy je na kratce.

Trójkąty zawijamy tak by powstał kształt croissanta - zaczynamy od podstawy, a kończymy na wierzchołkuTrójkąty zawijamy tak by powstał kształt croissanta - zaczynamy od podstawy, a kończymy na wierzchołku Fot. Shutterstock

Przepis na croissanty - jak wykorzystać gotowe rogaliki?

Przed zwinięciem, croissanty możemy również nadziewać ulubionymi dodatkami. Jako farsz możemy wykorzystać m.in. czekoladę, nutellę, budyń, dżem albo roztarty z masłem cukier z cynamonem. Pyszny i wykwintny przepis na croissanty to również te z nadzieniem ze zmielonych orzechów, np. pekan (z dodatkiem cukru lub miodu i masła) albo z dodatkiem dżemu z gorzkich pomarańczy.

Jeśli obawiacie się dodać nadzienie do środka rogalików, możecie - po upieczeniu i ostudzeniu - po prostu ozdobić ich wierzch ulubioną polewą. W tej roli świetnie sprawdzi się na przykład lukier (by miał więcej aromatu, cukier puder rozetrzyjcie z sokiem i skórką z cytryny lub np. likierem amaretto) albo roztopiona czekolada.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA