Zaniedbana lodówka to siedlisko bakterii. Podpowiadamy, czym i jak często ją myć

Mycie lodówki zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Jednak przechowujemy w niej jedzenie, więc warto zadbać o to, aby była czysta i panowały w niej higieniczne warunki. Jak sprawnie ją umyć? Przedstawiamy kilka porad i plan działania. Do dzieła!
Zobacz wideo

Kiedy myć lodówkę?

Jak często powinno się myć lodówkę w środku? Zależy to od kilku czynników, między innymi od tego, jakie jedzenie i jak dużo jedzenia przez nią "przechodzi". Najważniejsze, by myć ją regularne, najlepiej raz na dwa miesiące.

Z kolei zamrażarkę najlepiej umyć w momencie, gdy zbierający się lód będzie miał powyżej pół centymetra grubości. W przypadku tych typu "no frost" lód nie zbiera się wewnątrz urządzenia, zatem nie ma bezpośredniego sygnału, kiedy to robić. Jedno jest pewne - nie warto czekać, aż lodówka czy zamrażarka zacznie wyglądać i pachnieć nieapetycznie. Jak zatem je umyć? Oto kilka porad.

Mycie lodówki - co nam będzie potrzebne?

  • rękawiczki
  • czysta gąbka
  • czysta, sucha szmatka
  • miska z ciepłą wodą
  • delikatny detergent do mycia (na przykład płyn do mycia naczyń) lub woda z 1 łyżką octu na 1 litr

Mycie lodówki - krok po kroku

  1. Wyłączamy lodówkę z prądu.
  2. Wyjmujemy z niej całą zawartość, włącznie z szufladami i półkami. To dobry moment, by przejrzeć produkty, które się w niej znajdowały. Być może niektóre są przeterminowane albo zepsute. Kilkugodzinny pobyt poza lodówką nie powinien źle wpłynąć na żywność. Możemy ją jednak zabezpieczyć i włożyć do toreb termicznych, lodówki turystycznej lub po prostu owinąć porządnie kilkoma kocami, które nieco zahamują proces ogrzewania.
  3. Do miski nalewamy ciepłą wodę i dodajemy do tego kilka kropel detergentu.
  4. Dokładnie myjemy wnętrze lodówki wraz z drzwiami, uszczelkami i zewnętrzną obudową, po czym wycieramy do sucha za pomocą ścierki.
  5. Tak samo postępujemy z wyjętymi szufladami i półkami.
  6. Trzeba również zadbać o odpływ. Możemy go wyczyścić przy pomocy patyczka do szaszłyków lub specjalnej szczoteczki do mycia słomek.
  7. W międzyczasie należy pamiętać o zamrażarce. Te typu "no frost" można myć od razu. Jeżeli posiadamy klasyczną, musimy pozostawić ją otwartą, by lód stopniał. Dopiero wtedy możemy ją wyczyścić. Znanymi poradami na szybsze rozmrożenie jest ogrzewanie zamrażarki za pomocą suszarki lub garnka z gorącą wodą. Takie metody mogą jednak uszkodzić urządzenie, zatem najlepiej zostawić je, by lód roztopił się w sposób naturalny. By zebrać ściekającą wodę, podstawiamy pod urządzenie naczynie lub używamy gąbki.
  8. Czystą i pozbawioną lodu lodówkę możemy znów podłączyć do prądu i zapełnić jedzeniem.

Jak dbać o higieniczne warunki wewnątrz lodówki?

Oto kilka porad, dzięki którym wasze lodówki dłużej zachowają świeżość.

  • Regularne wycieranie ścianek i dna lodówki z wody.
  • Częste przeglądanie jedzenia i wyrzucanie zepsutych produktów.
  • Regularne mycie i rozmrażanie.
  • Ustawienie odpowiedniej temperatury i przemyślany rozkład jedzenia na półkach.
  • Umieszczenie w lodówce pochłaniaczy zapachu. Dobrze sprawdzą się te dostępne w sklepach lub naturalne, na przykład pojemnik z fusami po kawie lub sodą oczyszczoną.
  • Pozostawianie w szufladach kawałków ręcznika papierowego, który wchłonie wilgoć z warzyw i owoców.

Zobacz również:

Zatkany zlew bądź prysznic? Pomogą ci zwykła sól kuchenna i wrzątek

Jak długo można przechowywać w lodówce ugotowane produkty? Do najbardziej wytrzymałych należą m.in. jajka

By wyczyścić ruszt, potrzebne będą sól i piekarnik? Podpowiadamy, jak przygotować grill do uczty w ogródku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.