Przecier pomidorowy - jak zrobić? Pyszny domowy dodatek do zup, sosów czy pizzy

Przecier pomidorowy to jeden z tych przetworów, które zawsze warto mieć w swojej spiżarni. Oczywiście przecier pomidorowy można kupić w chyba każdym supermarkecie, ale jego przygotowanie jest bardzo proste. Dlaczego by nie spróbować? Przed wami prosty przepis na przecier pomidorowy domowej roboty.

Przecier pomidorowy z pomidorów prosto z krzaczka

Do zrobienia przecieru pomidorowego najlepiej wykorzystać świeże pomidory z dobrego źródła - z własnego lub zaufanego gospodarstwa lub kupione na lokalnym bazarku. Przecier pomidorowy z pomidorów kupionych zimą w sklepie nie będzie smaczny, dlatego do przygotowania go zabierz się latem. Wtedy też kupisz pomidory na przecier w najlepszej cenie. Dobrze wykorzystać te odmiany pomidorów, które mają nie okrągły, ale podłużny kształt - są one bardziej mięsiste i mają mniej pestek.

Jak zrobić przecier pomidorowy?

Składniki:

  • 5 kg pomidorów
  • 3 łyżki soli
  • łyżka cukru

Ponadto przygotuj:

  • wrzątek
  • 5-6 słoików (przed użyciem koniecznie je wyparz!)
  • gęste sitko lub przecierak
  • duży garnek z grubym dnem
  • duża miska lub drugi garnek podobnej wielkości
  • tłuczek do ziemniaków
  • lejek

Przecier pomidorowy - przygotowanie krok po kroku:

  1. Pomidory podziel na partie po kilka sztuk.
  2. Sparz pierwszą z nich - umieść je w misce i zalej wrzątkiem. Wyjmij po chwili, gdy zobaczysz, że schodzi z nich skórka. Zalej wrzątkiem kolejną partię pomidorów, a te wyjęte z gorącej wody obierz ze skórki - powinna teraz bardzo łatwo schodzić.
  3. W ten sposób przygotuj wszystkie pomidory. Gdy już będą sparzone, pokrój je na cząstki. Nie usuwaj miąższu!
  4. Wrzuć pomidory do garnka i zagotuj je. Następnie rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków. Możesz je również zblednować, ale wtedy korzystaj z mniejszych obrotów, by nie zmiksować całkowicie pestek.
  5. Przygotuj gęste sitko lub przecierak, umieść nad dużą miską lub podobnym garnkiem i przetrzyj pomidory, by usunąć pestki lub ich pozostałości. Jeśli używasz sitka, zrób to przy pomocy łyżki.

Jak zagęścić przecier pomidorowy?

Konsystencja przecieru pomidorowego jest bardzo ważna, zbyt wodnisty nie sprawdzi się w większości potraw. Pytanie jak zrobić gęsty przecier pomidorowy ma prostą odpowiedź. Mimo że pomidory są już przetarte, należy ponownie przelać je do garnka i gotować przez 1-2 godziny do na średnim ogniu aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Oczywiście nie należy wtedy nakrywać garnka przykrywką, by nadmiar wody mógł odparować. Przed gotowaniem należy dodać sól i cukier, ewentualnie dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego, by lepiej zakonserwować przecier pomidorowy.

Jak przechowywać domowy przecier pomidorowy?

Przy pomocy lejka wlej przygotowany przecier do słoików. Nie napełniaj ich po same brzegi! Następnie mocno zakręć zakrętkę. Tak przygotowane przetwory mogą przez kilka dni stać w lodówce.

Jeśli chcesz zachować je na dłuższy czas, musisz je zawekować. Po przygotowaniu przecieru umyj dokładnie garnki, w których się gotował. Następnie wlej do nich wodę, połóż na dnie bawełnianą ściereczkę lub kilka warstw papierowego ręcznika, później postaw na niej odwrócone do góry dnem słoiki z przecierem (muszą być naprawdę dobrze zakręcone!). Woda powinna je zakrywać. Gdy się zagotują, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez ok. godzinę. Później zostaw do ostygnięcia w wodzie. Tak przygotowane weki mogą stać w suchym, chłodnym miejscu nawet przez kilka miesięcy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.