Rzeżucha - właściwości, jak posiać rzeżuchę, ile ona rośnie?

Rzeżucha kojarzy się przede wszystkim ze świętami Wielkanocy. Kto jej nie siał według instrukcji ze szkolnego podręcznika? Zielona, świeża i pikantna rzeżucha sprawdzi się nie tylko jako dekoracja wielkanocnego stołu, ale też składnik past, kanapek czy sałatek. Sprawdź, jak ją posiać, jakie ma właściwości i z czym będzie smakować najlepiej!

Rzeżucha - właściwości

Rzeżucha to roślina z rodziny kapustowatych, a jej fachowa nazwa to pieprzyca siewna. Jest bardzo zdrowa i warto wprowadzić ją do codziennej diety nie tylko na Wielkanoc - zwłaszcza że jest bardzo prosta w hodowaniu. Rzeżucha zawiera mnóstwo witamin i minerałów: witaminy A, C, K, PP, witaminy z grupy B, a także m.in. wapń, cynk, chrom, żelazo, fosfor, potas, cynk, kwas foliowy, jod.

Ze względu na swoje właściwości odżywcze, zalecana jest osobom cierpiącym na anemię (z uwagi na obecność żelaza), cukrzycę (obniża stężenie glukozy we krwi dzięki chromowi), choroby tarczycy (jest źródłem jodu), osteoporozę (zawiera dużo wapnia). Obecna w niej witamina C usuwa z organizmu nadmiar wolnych rodników oraz poprawia wchłanianie żelaza. Dzięki witaminie A wzmacnia naczynia krwionośne i pozytywnie wpływa na wzrok. Ma również działanie moczopędne, dlatego zalecana jest osobom, które mają problemy z nerkami. Te osoby powinny jednak szczególnie uważać, by nie jeść jej za dużo - kiełki rzeżuchy w zbyt dużych ilościach mogą powodować stany zapalne pęcherza moczowego. Po rzeżuchę powinny sięgnąć także osoby chore na choroby układy krążenia np. miażdżycę i chorobę wieńcową.

Rzeżucha sprawdza się także jako kosmetyk! Siarka obecna w rzeżusze zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia je. Ma także doskonałe działanie tonizujące, dlatego można wykorzystać ją do walki z trądzikiem. Niektórzy stosują ją również do wybielania piegów lub innych przebarwień skórnych.

Sok z rzeżuchy można wycisnąć w sokowirówce i stosować do przemywania twarzy lub jako wcierkę do włosów. Osoby, które mają skłonności do podrażnień, powinny przed użyciem rozcieńczyć sok wodą.

Jak posiać rzeżuchę? A jak posadzić rzeżuchę? Ile rośnie rzeżucha?

Hodowanie rzeżuchy to rzecz dziecinnie prosta!

  • Można posiać ją na kawałku ligniny, waty lub kilku warstwach ręcznika papierowego. Jeśli chcecie, by rzeżucha utworzyła kopułkę, odwróćcie miseczkę do góry dnem, pokryjcie dokładnie kilkoma warstwami ligniny lub waty i postawcie np. na talerzyku (powinien mieć większą średnicę niż miseczka). Uwaga, najlepiej najpierw namoczyć nasiona rzeżuchy przez ok. pół godziny. W tym czasie nasionka pokryją się śluzem, który ułatwi nam ich rozprowadzenie na wybranym podłożu. Rzeżucha lubi wodę, należy ją podlewać nawet dwa razy dziennie, jeśli zauważymy, że poprzednia porcja zniknęła z podstawki.
  • Rzeżuchę można wysiać także w kiełkownicy - wtedy będzie można ją zjadać wraz z korzonkami.
  • Rzeżuchę można hodować również w doniczce - do doniczki należy wsypać ziemię, a następnie posiać nasiona rzeżuchy i obficie podlewać.

Rzeżucha powinna osiągnąć wysokość mniej więcej trzech centymetrów po ok. sześciu-siedmiu dniach od wysiania. Właśnie wtedy można ją jeść albo udekorować nią stół na Wielkanoc. Będzie dobrze rosła w ciepłym i nasłonecznionym miejscu.

Rzeżucha - z czym jeść?

Rewelacyjnymi towarzyszami rzeżuchy są jajka. Sprawdzi się ona więc jako dodatek do pasty jajecznej, jajecznicy, faszerowanych jaj bądź gotowanych na miękko lub twardo. Można nią wzbogacić domowy twarożek lub inne serki do smarowania o delikatnym smaku. Rzeżucha będzie dobrym dodatkiem także do innych past warzywnych. Smaczna będzie także na świeżym chlebie posmarowanym masłem lub kanapkach z zielonym ogórkiem.

Zobacz wideo
Więcej o: