Śledzie w oleju przygotowuje się z solonych matiasów. Przed rozpoczęciem przyrządzania warto je jednak wcześniej namoczyć. Moczymy śledzie przede wszystkim po to, by pozbyć się ich mocnego rybnego zapachu i intensywnego, słonego smaku. Im dłużej moczymy śledzie, tym ich smak staje się łagodniejszy, a same śledzie delikatniejsze. W czym i jak długo moczyć śledzie? Śledzie możemy moczyć w wodzie, wówczas zalewamy je na około godzinę, następnie wymieniamy wodę i moczymy kolejną godzinę. Jeśli natomiast chcemy uzyskać delikatniejszy smak, najlepiej jest moczyć śledzie w mleku. Moczenie śledzi, w zależności od preferencji, może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Wybór oleju zależy przede wszystkim od twoich preferencji smakowych. Jeśli lubisz oleje o wyrazistym smaku, możesz wybrać oliwę z oliwek lub olej lniany. Jeżeli jednak preferujesz, by olej nie dominował swoim smakiem nad pozostałymi składnikami potrawy, lepiej postaw na olej rzepakowy lub słonecznikowy. Wiele osób przygotowuje śledzie na Wigilię z olejem rydzowym (z lnianki).
Śledzie w oleju (przechowywane w lodówce) mogą stać nawet do dwóch tygodni. Ponieważ przyrządzamy je z solonych matiasów i konserwujemy w oleju, przez ten czas nie powinno się z nimi nic stać.
Nie od dziś wiadomo, że estetyczne podane potrawy sprawiają ogromną przyjemność, pobudzają nie tylko kubki smakowe, ale także cieszą oko. Jak więc podać śledzia w oleju? Najlepszą opcją będzie zaserwowanie go na półmiskach lub w salaterkach. By potrawa wabiła swoim wyglądem warto przyozdobić ją kontrastującymi dodatkami. W przypadku śledzia w oleju dobrze sprawdzą się m.in. natka pietruszki, szczypiorek, a także kapary, suszone pomidory czy też kolorowy pieprz.