Jak jeść pałeczkami? Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z pałeczek

Jedzenie pałeczkami sprawia, zwłaszcza na początku, sporo kłopotów. Może to stanowić wielką przeszkodę dla smakoszy kuchni azjatyckiej, którzy chcieliby jeść swoje ulubione dania w tradycyjny sposób. Podpowiemy wam, jak poprawnie używać pałeczek, by z łatwością chwytać każdy kęs.

Jedzenie pałeczkami

Pałeczki japońskie, zwane inaczej hashi, to dalekowschodnie narzędzia do jedzenia, które odpowiadają naszym nożom i widelcom. Są to dwa patyczki o odpowiednim rozmiarze i kształcie. Wykonuje się je z drewna, bambusa, metalu, kości słoniowej czy porcelany. W kuchni dalekowschodniej pałeczki używane są do każdego posiłku. Służą do spożywania sushi, ramenu, udonu, ryżu oraz wielu innych potraw. Z racji rosnącej popularności kuchni dalekowschodniej w Europie, coraz chętniej przejmujemy liczne zachowania związane z tą kulturą. Jednak nie zawsze posiadamy umiejętności oraz wiedzę jak poprawnie używać pałeczek.

Jak jeść pałeczkami? Technika jedzenia pałeczkami

Teraz wyjaśnimy wam jak ułożyć pałeczki w dłoni oraz jak nimi operować. Z rzeczy, które są nam niezbędne potrzebujemy jedynie kompletu zwykłych pałeczek do jedzenia.

 1. Dłoń układamy następująco: prostujemy kciuk, prostujemy palec wskazujący oraz środkowy. Palec serdeczny oraz mały są lekko zgięte.
 2. Pierwszą pałeczkę opieramy na zgięciu złączenia kciuka z palcem wskazującym. Dla stabilizacji pałeczki opieramy ją również na palcu serdecznym oraz wskazującym. To nimi będziemy najbardziej operować podczas jedzenia.
 3. Drugą pałeczkę wsuwamy równolegle do pierwszej. Będziemy ją kontrolować kciukiem oraz palcem wskazującym. Ta pałeczka będzie stanowić podstawę dla naszego jedzenia.
 4. Pałeczki wyrównujemy. Upewniamy się, że są na tych samych długościach.
 5. Przy pomocy pałeczki górnej przyciskamy kawałki jedzenia do dolnej. Do manewrów będziemy używać kciuka oraz palca wskazującego.

Jak się je pałeczkami? Tych zasad nie powinieneś łamać

Poza funkcją sztućców, pałeczki do jedzenia to ważny element kultury dalekowschodniej. Należy pamiętać, iż przy jedzeniu pałeczkami obowiązują pewne zasady.

 • Nie nabijaj jedzenia na pałeczki.
 • Nie oblizuj pałeczek z resztek jedzenia.
 • Nie trzymaj miseczki blisko twarzy.
 • Pałeczki nie służą do mieszania zupy.
 • Nie używaj własnych pałeczek przy nakładaniu jedzenia ze wspólnego naczynia.
 • Nie trzymaj pałeczek w zaciśniętej pięści.
 • Nie trzymaj naczynia z jedzeniem w tej samej ręce co pałeczki.
 • Nie spychaj jedzenia pałeczkami. Lepiej będzie, gdy obrócicie talerz.
 • Wszelka zabawa pałeczkami jak wskazywanie, machanie, stukanie, kręcenie w powietrzu kształtów będzie odebrane jako nietakt.

Pałeczki do jedzenia - na czym warto ćwiczyć?

Warto swoje umiejętności jedzenia pałeczkami kształtować na rożnych potrawach. Do ćwiczeń świetnie nadają się przede wszystkim kawałki warzyw, marchewki, kalafiora, brokułu czy warzywa strączkowe. Zachęcamy was to używania pałeczek w myśl naszych rad. Mamy nadzieje, że sprostacie temu trudowi i będziecie częściej kosztować azjatyckiej kuchni.

To wszystkie nasze rady dotyczące poprawnego jedzenia pałeczkami. Stosujcie się do nich, a z powodzeniem będziecie pałaszowali dania azjatyckiej kuchni. Pamiętajcie przy tym o zachowaniu dobrych manier w trakcie jedzenia pałeczkami.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.