Jak zrobić gulasz? Prosty przepis na danie w sam raz na obiad - na co dzień i na przyjęcie

Gulasz to kolejna tradycyjna potrawa w naszej kulturze. Nie jest daniem prostym i szybkim do przyrządzenia. Wymaga od nas przestrzegania kilku zasad. Jednak warto poświęcić czas na przygotowanie pysznego gulaszu. Podpowiadamy wam jak tego dokonać.

Jak zrobić pyszny gulasz?

Do gulaszu możemy użyć zarówno wieprzowiny jak i wołowiny. Pasuje do niego każdy rodzaj mięsa czerwonego. Często można też spotkać gulasz z mięsa kurczaka. W restauracyjnym menu często widujemy gulasz z szynki lub żołądków drobiowych. Poza mięsem musimy pamiętać o papryce i cebuli. Dla prawdziwych fanów gulaszu polecamy wersję pikantną, z ostrą papryką chili i czosnkiem.

Gotowy gulasz możemy podawać na wiele sposobów. Doskonale smakuje jako drugie danie, podamy w miseczce z chlebem. Kasza gryczana również świetnie pasuje do gulaszu. Często można się również spotkać z gulaszem podanym razem z kluskami śląskimi lub tłuczonymi ziemniakami i kiszonymi ogórkami. Gulasz można dodać również do placków ziemniaczanych, na kształt placków po węgiersku.

Jak zrobić gulasz wołowy - składniki:

  • 1 kg mięsa wołowego
  • 3 duże cebule
  • 2 łyżki masła
  • 40 g mąki pszennej
  • 500 ml bulionu mięsnego lub warzywnego
  • 3 liście laurowe
  • olej
  • sól, pieprz

Jak ugotować gulasz wołowy - krok po kroku:

  1. Mięso wołowe kroimy na mniejsze kostki, przekładamy do głębokiej miski i marynujemy. Możemy do tego użyć oliwy, soli, pieprzu i liścia laurowego. Zamiast oliwy można użyć również czerwonego wytrawnego wina. Całość należy dokładnie wymieszać i pod przykryciem trzymać w lodówce przez ok. 10 godzin.
  2. Po tym czasie przygotowujemy sobie patelnię. Dodajemy masło i podgrzewamy.
  3. Mięso z marynaty odsączamy i obtaczamy w mące, a następnie smażymy na złotawo brązowy kolor. Usmażone kawałki przekładamy do głębokiego garnka.
  4. Zawartość garnka zalewamy bulionem.
  5. W międzyczasie na patelni smażymy cebulę aż się zeszkli i dodajemy do całości w garnku.
  6. Wszystko gotujemy ok. 1 i 1/2 godziny. Kontrolujemy proces gotowania i często mieszamy. Uzupełniamy odparowaną wodę, tak, by całość powoli gęstniała.
  7. Kiedy gulasz zgęstnieje, możemy go podawać bezpośrednio po gotowaniu.

Gotowanie gulaszu

Po ugotowaniu gulaszu otrzymujemy pyszne mięso ze smakowitym gęstym sosem. Tak przygotowany gulasz możemy z powodzeniem łączyć ze wszystkimi dodatkami lub podawać jako drugie danie z pieczywem. Gulasz możemy przechowywać przez kilka dni. Wielokrotne odgrzewanie gulaszu wpływa na jego smak. Staje się bardziej aromatyczny i wyrazisty. Należy pamiętać, że odgrzewane mięso z gulaszu z czasem rozpada się i rozdrabnia na mniejsze niteczki. Jednak wątpimy w to, że gulasz przygotowany według naszego przepisu będzie zalegał w waszej lodówce - trudno mu się oprzeć. Sprawdźcie sami!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA