Jak rozpuścić czekoladę? Podpowiadamy wam jaki jest najlepszy sposób stopienia czekolady

Czekolada to uniwersalny dodatek. Przyzwyczaiła nas, że jest obecna dosłownie wszędzie. Na jej bazie tworzone są słodycze. Jeśli coś nie jest czekoladą, to jest temu nadawany jej smak. Jest doskonałym produktem do tworzenia ozdób i dekoracji różnych dań i deserów. W tym przepisie powiemy wam jak najlepiej ją roztopić, aby przydała wam się podczas gotowania

Rozpuszczona czekolada

Nadaje się świetnie jako dekoracja do domowych wypieków. Smakuje doskonale jako nadzienie do wszelkich deserów. Zaskakująco to również świetny dodatek do dań słonych. Możemy roztopioną czekoladę dodawać do naleśników, racuchów lub omletów. Sztuka topienia czekolady może wydawać się prosta. Przecież wiele razy udało nam się 'zniszczyć' czekoladę przechowując ja na przykład w plecaku podczas długich wycieczek lub spacerów. Jednak musimy pamiętać o paru ważnych zasadach.

Sposobów na roztopienie czekolady jest kilka. Możemy to zrobić za pomocą mikrofalówki lub nad ogniem w garnuszku. Czekoladę możemy rozpuszczać również na słońcu, ale ta metoda działa jedynie latem, inaczej jest bardzo czasochłonna. Ostatnim sposobem i jednocześnie najbardziej skutecznym, jest kąpiel wodna. Dzięki kąpieli wodnej czekolada się nie przypali ani nie zważy.

Jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej?

  1. Musimy przygotować sobie dość głęboki rondelek, w którym będziemy gotować wodę na kąpiel. Do tego potrzebna jest miseczka, metalowa lub ceramiczna, w której umieścimy naszą czekoladę. Ważne jest by, miseczka była szersza od średnicy rondelka i po nałożeniu jej na jego brzegi nie dotykała, ani dna, ani powierzchni wody. Zależy nam, aby nasza czekolada topiła się pod wpływem pary wodnej, a nie gotującej się wody. Zadbajmy również o to, aby miska, w której będziemy topić czekoladę była sucha. Kropla wody mogłaby zważyć nam czekoladę.
  2. Napełniamy wodą rondelek to ok. 1/3 wysokości. Gotujemy wodę nad małym płomieniem.
  3. Dzielimy czekoladę na kostki lub po prostu mniejsze kawałki. Pamiętajmy, że im mniejsze kawałki czekolady, tym szybciej się rozpuści.
  4. Gdy woda zacznie wrzeć, umieszczamy miseczkę z czekoladą na rondelku.
  5. Obserwujmy czekoladę. Gdy zacznie być płynna możemy próbować ją delikatnie mieszać łyżeczką lub szpatułką.
  6. Co jakiś czas warto delikatnie podważyć miseczkę, jeśli szczelnie zatyka rondelek. Para wodna wtedy będzie miała ujście.
  7. Gdy czekolada zrobi się płynna, to znaczy, że jest gotowa. Odstawiamy ją na moment do przestygnięcia i możemy ją wykorzystać do innych dań lub wypieków.

Czekoladę możemy również topić bez użycia palnika. Wtedy będziemy pewni, że jej nie przypalimy. Wystarczy, że umieścimy naszą czekoladę nad gorącą wodą. Dodatkowo należy również pamiętać, aby do topienia czekolady używać produktów dobrej jakości. Najlepiej rozpuszczają się tabliczki o dużej zawartości kakao. Stąd tak trudno jest rozpuścić białą czekoladę, która często się rozwarstwia. Jeśli chcemy osiągnąć efekt błyszczącej czekolady możemy po rozpuszczeniu dodać do niej kroplę oleju i wymieszać.

Jeśli czekolada się nam nie uda i ulegnie zwarzeniu to nie koniec świata. Spróbujmy dodać do niej łyżeczkę masła lub odrobinę mleka. Po wymieszaniu powinna wrócić do wcześniejszej postaci.

Rozpuszczona czekolada

Zachęcamy was do stosowania naszych porad podczas przygotowania topionej czekolady. Korzystajcie z tego przepisu i cieszcie się płynną czekoladą na waszych przysmakach. Docenią to z pewnością wasi najbliżsi i przyjaciele. Eksperymentujcie z dodatkami. Próbujcie tworzyć polewy czekoladowe o różnych smakach i aromatach. Powodzenia i smacznego!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.