Jak otworzyć wino bez korkociągu? Prezentujemy wam 6 sposobów na otwarcie wina bez użycia korkociągu

Otwieranie wina to czynność przez wielu koneserów okryta wielką czcią. Savoir vivre nakazuje otwierać wino w określony sposób i zawsze z użyciem korkociągu. Wino jednak jest napojem spożywanym w każdych warunkach. Zatem zdarzyć się może, iż zabraknie nam podstawowego narzędzia do otwierania butelki wina. Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Otwieranie wina bez korkociągu

Czy da się otworzyć wino bez specjalnego otwieracza? Oczywiście że jest to możliwe. Wiele razy w życiu znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy nie mieliśmy do dyspozycji otwieracza do wina. Może to być pobyt pod namiotem, na żaglach lub wakacje na kempingu. Nie jest wyjątkiem również brak korkociągu w naszych kuchniach.

Jak otwierać wino bez korkociągu? Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Sposób musi być bezpieczny dla nas i dla trunku, który mamy zamiar wypić, a pragnienie nie maleje. Poniżej prezentujemy wam aż sześć sposobów na to, jak skutecznie otworzyć wino bez korkociągu.

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

  1. Gdy jesteśmy otoczeni naturą i nie mamy przy sobie korkociągu z pomocą może przyjść nam nasz but. Ściągnijmy jednego z nich i wsadźmy do niego butelkę wina. Teraz musimy znaleźć stabilny punkt. Może to być pionowa ściana, murek lub drzewo. Jedną ręką chwytamy butelkę w okolicy rozszerzenia się butelki, a drugą ręką podtrzymujemy buta by nie zsunął się z butelki. Delikatnie, ale dynamicznie uderzamy dnem butelki w bucie o pionową powierzchnię. Pamiętajmy by robić to z wyczuciem. Zbyt mocne uderzenie może skutkować rozbiciem butelki w naszych rękach. Należy zachować dużą ostrożność przy tym sposobie. Zamiast buta możemy użyć grubej książki.
  2. To chyba najpopularniejszy sposób na dostanie się do wina - korek do butelki możemy również wepchnąć. Aby ta metoda się powiodła musimy znaleźć odpowiednio długi i sztywny przedmiot. Może to być widelec, szczoteczka do zębów, śrubokręt lub twardy patyk. Jest to dość czasochłonna i uciążliwa metoda, ale na pewno skuteczna. Im dłuższy przedmiot tym lepiej pozwoli nam zepchnąć korek głębiej w dno butelki. Pozwoli nam to na wygodniejsze nalewanie wina do naczyń.
  3. Kolejny ze sposobów może być dosłownie "wystrzałowy". Jest to metoda stosowana zwłaszcza w przypadku win musujących. Doskonale sprawdza się przy tych typach wina. Do jej zastosowania potrzebujemy noża lub scyzoryka. Im większe ostrze, tym większa szansa na powodzenie. Chwytamy butelkę mniej więcej w połowie jej długości. Korkiem powinna być skierowana na zewnątrz (od nas). Nachylamy butelkę pod katem ok. 30-40 stopni. Ostrze noża przykładamy do punktu złączenia szyjki z rozszerzającym się fragmentem butelki. Jednym i zdecydowanym ruchem ręki wybijamy korek wzdłuż szyjki. Przy tym sposobie należy również zachować szczególną ostrożność, ponieważ może skutkować rozerwaniem butelki.
  4. Przy tym sposobie potrzebne nam już będzie narzędzie z prawdziwego zdarzenia. Polega on na odpowiednim podgrzaniu przestrzeni między winem a korkiem. Najlepszym przyrządem do tego zadania będzie palnik kuchenny. Połóżmy naszą butelkę na równej powierzchni. Rozpalmy palnik i przyłóżmy go do szyjki butelki w miejscu zaraz pod korkiem, ale nad powierzchnią wina. Podczas podgrzewania szyjki obracajmy delikatnie butelkę, aby gorąca temperatura rozłożyła się równomiernie. Po ok. minucie powinniśmy zauważyć, jak korek wydobywa się z butelki. Uwaga, może zrobić to stopniowo i powoli lub gwałtownie wystrzelić.
  5. Do powodzenia w tym przypadku potrzebujemy ostrego narzędzia. Mogą to być nożyczki lub dość sztywny nóż. Wbijamy ostrze w poprzek korka, po jego średnicy. Gdy ostrze będzie stabilne i utknie w korku, zaczynamy go wykręcać. Gdy uda nam się wykręcić korek do ok. połowy możemy zacząć ruszać korkiem gwałtowniej na boki. Pamiętajmy, żeby wbić ostrze idealnie w środek korka, w innym przypadku może ulec zniszczeniu, a wtedy otwarcie wina bez korkociągu będzie jeszcze trudniejsze.
  6. Ten sposób jest dla majsterkowiczów, a z pomocą przyjdzie nam dobrze wyposażona skrzynka narzędziowa. Potrzebna będzie dość długa śruba z gwintem. Wkręcamy ją w środek korka tak, by stabilnie w nim utkwiła. Kolejnym narzędziem, którego będziemy potrzebować będzie młotek z końcówka do usuwania gwoździ lub kombinerki. Zakleszczamy wystający fragment śruby w narzędziu i staramy się wyszarpać korek na zewnątrz.

Jak otwierać wino

Pamiętajcie, aby podczas otwierania wina bez użycia korkociągu zachować szczególną ostrożność. Jeśli nie macie korkociągu z prawdziwego zdarzenia polecamy wam zaopatrzyć się w wielofunkcyjny scyzoryk, który zawsze posiada końcówkę do otwierania wina. Zachęcamy was do stosowania naszych porad. Mamy nadzieje, że okażą się dla was przydatne i uda wam się dzięki nim otworzyć butelkę wina, gdy zabraknie korkociągu.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Przystawki na imprezę. Szybkie i tanie przekąski dla gości

Jak zrobić mojito? Podpowiadamy, wam jak przyrządzić jeden z najpopularniejszych drinków

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.