Ajvar - pasta z pieczonej papryki nie tylko do pieczywa [PRZEPIS]

Ajvar to doskonałe rozwiązanie dla tych, którym znudził się już serek śmietankowy albo hummus na kanapce. Polubią go zarówno wielbiciele kuchni roślinnej, jak i smakosze mięs. Zobacz, jak przygotować tradycyjną bałkańską potrawę.

Co to jest ajvar?

Ajvar to tradycyjna bałkańska pasta przygotowana z pieczonej papryki, bakłażana i czosnku. To jego podstawowe składniki - w zależności od regionu oraz zwyczajów kulinarnych w rodzinie kucharza lub kucharki pojawiają się wariacje wzbogacone ziołami, pomidorami, a nawet marchwią.

Składniki na ajvar:

  • 10 czerwonych papryk
  • 5 dużych bakłażanów
  • 5 sporych ząbków czosnku
  • pół szklanki oliwy*
  • 5 łyżek octu winnego lub jabłkowego
  • pieprz, sól

* lepiej, żeby nie była to oliwa extra vergine, gdyż tę najlepiej jeść na zimno

Jak zrobić ajvar? Krok po kroku:

Przygotowanie ajvaru jest bardzo proste. Z tym przepisem bez wątpienia poradzą sobie zarówno doświadczeni, jak i początkujący kucharze. Jak zrobić ajvar?

  1. Przygotuj warzywa do pieczenia: papryki umyj i przekrój na pół, usuń gniazda nasienne. Bakłażany umyj i pokrój w duże cząstki. Wyłóż blachę papierem do pieczenia. Warzywa skrop oliwą lub olejem. Czosnku nie obieraj - upiecz go w łupinkach.
  2. Nagrzej piekarnik do 170 stopni Celsjusza, włącz termoobieg. Piecz warzywa przez około pół godziny, przewracaj w trakcie, by upiekły się równomiernie.
  3. Kiedy będą gotowe, umieść je w torebkach foliowych lub strunówkach na 15-20 minut. Dzięki temu łatwiej będzie je obrać!
  4. Gdy warzywa przestygną, obierz je ze skóry, czosnek wyłuskaj z łupin, ewentualnie pokrój paprykę i bakłażan na drobniejsze elementy i wrzuć do wysokiej misy.
  5. Dolej pół szklanki oleju i pięć łyżek octu. Zblenduj wszystkie składniki (masa nie powinna być całkowicie gładka), a potem dopraw do smaku.

Rady:

  • Do ajvaru możesz także dodać pomidory (sparzone, obrane ze skórki zblenduj razem z innymi składnikami) lub przecier pomidorowy.
  • Jeśli lubisz pikantne smaki, przygotuj także 2 papryczki chili lub dużą ilość chili w proszku. Możesz także go doprawić odrobiną miodu, wykorzystać ulubione zioła.
  • Z ajvarem można eksperymentować – jeśli uważasz, że na przykład smak czosnku jest za bardzo wyczuwalny albo ocet sprawił, że pasta jest zbyt kwaśna, zmniejsz ilość. Podobnych zmian możesz dokonać co do liczby użytych bakłażanów i papryki - pamiętaj jednak, że zwykle to papryka gra w tej potrawie pierwsze skrzypce.

Ajvar - do czego najlepszy? Z czym jeść ajvar?

Najprostszy sposób jedzenia ajvaru to użycie go jako pasty do pieczywa. Na pewno będzie wybitnie smakował ze świeżym chlebem! Sprawdzi się także jako sos do mięs pieczonych lub grillowanych, wędlin oraz pasztetów. Możesz maczać w nim surowe warzywa, paluszki chlebowe lub nawet zastąpić nim keczup! Choć wiele osób poleca przede wszystkim ajvar schłodzony, możesz go zjeść również w wersji na ciepło. Użyj go do zapiekanki albo podaj jako sos do makaronu.

Sos ajvar - przechowywanie

Schłodzony ajvar przechowuj w lodówce - doskonale nada się do tego zakręcany słoiczek. Zjedz go jednak najpóźniej 4-5 dni po przygotowaniu, po tym czasie zacznie się psuć.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA