Jak zrobić pierogi chinkali?

Chinkali to pierogi, które wymagają niewielkich umiejętności od kucharza, za to sporego sprytu od jedzącego. Wypełnione są w środku bulionem, który trzeba umiejętnie wypić, aby nie uronić ani kropli i dopiero potem zjeść ciasto oraz mięsne nadzienie. Jak przyrządzić i jak zjeść chinkali? Oto podpowiedzi.

Pierożki chinkali to tradycyjne dania kuchni kaukaskiej, które możemy spotkać na stołach w krajach Wschodu, głównie w Gruzji. Jeżeli udamy się w podróż do Gruzji, najpewniej napotkamy chinkali sprzedawane na sztuki. Tradycyjnie są one niewielkie, raczej wielkości naszych uszek niż pierogów. Kształtem przypominają sakiewki, na talerzu prezentują się bardzo atrakcyjnie. Jeszcze lepiej smakują, Nie trzeba mieć wielkich umiejętności, aby je przyrządzić. Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne, jak wielu osobom się wydaje, ponieważ bulion znajdujący się w środku kołduna powstaje samoistnie w wyniku gotowania mięsa, które tam wkładamy. Nieco większym wyzwaniem może być samo zjedzenie chinkali.

Chinkali – jak zrobić gruzińskie pierożki?

Pierożki chinkali przygotowuje się z ciasta bardzo podobnego do tego, z jakiego polskie gospodynie przyrządzają pierogi. Ulepienie charakterystycznej sakiewki nie powinno sprawić wielkiego kłopotu nawet mniej wprawionemu kucharzowi.

Składniki:

  • 600 g mąki pszennej
  • sól
  • 1 szklanka wody
  • 300 g mięsa wołowego
  • 150 g mięsa wieprzowego
  • 150 g mięsa baraniego
  • 200 g cebuli
  • pieprz
  • nasiona kolendry
  • pęczek natki pietruszki
  • 1 szklanka rosołu

Ciasto na chinkali przygotowuje się w ten sam sposób, co ciasto na nasze tradycyjne pierogi. Mąkę z wodą I szczyptą soli ugniatamy aż do momentu, gdy ciasto przestanie się kleić do rąk. Następnie rozwałkowujemy je na blacie obsypanym mąką. Wykrawamy niewielkie kawałki ciasta, rozwałkowujemy cieniej na placuszek I nadziewamy farszem.

Jak przygotować farsz do chinkali? Tradycyjnie pierożki przygotowuje się z baraniny, jednak mieszanka różnych gatunków mięs jest jeszcze smaczniejsza. Mięso należy zmielić, wymieszać z posiekaną cebulką, dodać przyprawy (kolendrę należy zmielić). Do masy mięsnej wlać rosół, po czym dokładnie wymieszać całość. Zamiast rosołu można użyć wody, wtedy jednak farsz nie jest aż tak smaczny. Łyżką nakładać farsz na kolejne placuszki I formować je w sakiewkę. Gotujemy chinkali w osolonej wodzie. Po wypłynięciu powinny gotować się około 15-20 minut, w zależności od grubości ciasta. Podawać je należy gorące, posypane posiekaną natką pietruszki.

 Chinkali – jak je zjeść?

Kiedy uda już się nam przygotować chinkali i serwujemy gościom gorące danie, wielu z nich może mieć problem z zabraniem się do jedzenia. Jak bowiem należy jeść pierożki, które w środku mają gorący pyszny rosół? Po przekrojeniu cała ciecz wypływa i nie ma sposobu, by ją elegancko zjeść. Cała magia chinkali wtedy znika.

Aby więc cieszyć się wspaniałym smakiem chinkali, nalezy delikatnie chwycić pierożek, podtrzymując go od spodu widelcem, by się nie rozpadł nadgryźć kawałeczek ciasta i wypić rosołek ze środka. Po wypiciu wywaru możemy zjeść resztę pieroga. Tradycja nakazuje zostawić sam koniuszek sakiewki niezjedzony, jeśli jednak lubimy ciasto pierogowe, nikt nie może nam zabronić, aby je również skonsumować.

Chinkali najlepiej smakują na świeżo, jeśli jednak zostanie nam ich nadmiar, nie ma problemu, by ugotowane pierożki zamrozić I zjeść później. Wystarczy wrzucić je zamrożone na gotującą się wodę I po 5 minutach będą gotowe do spożycia.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA