Jak zrobić prawdziwą baklawę?

Baklawa to tradycyjny deser kuchni bałkańskiej oraz bliskowschodniej. Bardzo słodki, intensywny w smaku, lepki i charakterystyczny. Często widzimy go w punktach serwujących kebab. Możemy jednak zaserwować sobie ten deser sami w domu, wspominając wakacje spędzone w Grecji czy w Turcji lub marząc o podobnej wyprawie.

Jak zrobić prawdziwą baklawę?

Baklawa to tradycyjny deser kuchni bałkańskiej oraz bliskowschodniej. Bardzo słodki, intensywny w smaku, lepki i charakterystyczny. Często widzimy go w punktach serwujących kebab. Możemy jednak zaserwować sobie ten deser sami w domu, wspominając wakacje spędzone w Grecji czy w Turcji lub marząc o podobnej wyprawie.

Zapewne trudno już dziś spotkać kogoś, kto nie wie, co to jest baklawa. Dzięki popularności kebabów, Polacy odkryli też smak tego bardzo słodkiego ciasta, które jest klasycznym elementem kuchni tureckiej, greckiej, ormiańskiej itd. Deser ma charakterystyczną postać i konsystencję, ponieważ je nasączone i polane bardzo słodkim syropem. Baklawę przygotowuje się z ciasta w formie listków, w kuchni greckiej nazywanego “filo”, zaś w kuchni bałkańskiej “korą”. Wypełnione jest mnóstwem orzechów, tradycyjnie orzechów włoskich i pistacji, choć można spotkać różne wariacje na ten temat. Baklawa sprzedawana w restauracjach z kebabami może nam się wydawać bardzo słodka, dla niektórych nawet za słodka. Dlatego warto spróbować zrobić ją samemu i dostować poziom słodyczy do swoich gustów. Może się wtedy okazać, że baklawa stanie się naszym ulubionym deserem.

Przepis na baklawę

Baklawa jest tak słodkim ciastem, że niektórzy uważają ten przysmak za prawdziwą rozpustę. Deser ma tak charakterystyczny smak, że trudno pomylić go z jakimkolwiek innym. Typowe dla kuchni bałkańskiej ciasto filo możemy kupić gotowe, co oszczędzi nam sporo trudu oraz czasu. Można też wykonać je samemu.

Składniki na ciasto:

  • 2 opakowania ciasta filo
  • 10 dag orzechów włoskich
  • 10 dag midgałów (bez skórki)
  • 5 dag pistacji
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 3 goździki
  • 10 dag cukru
  • 20 dag masła

 Składniki na syrop:

  •  1,5 szklanki cukru
  • ¾ szklanki wody
  • 1 łyżeczka wody z kwiatu pomarańczy lub świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego

Pierwszym krokiem do przyrządzenia baklawy jest zrobienie syropu, który przed polaniem ciasta musi dobrze wystygnąć. Wszystkie składniki wlewamy do garnka i zagotowujemy. Trzymamy na ogniu przez około 10 minut od zagotowania, aby powstał syrop. Następnie odstawiamy do wystygnięcia.

Orzechy i midgały rozdrobnić blenderem. Wymieszać je cynamonem. W tym czasie rozpuścić I nieco wystudzić masło. Formę o wymiarach około 23x30 posmarować masełm, następnie wyłożyć na nią pierwszy kawałek ciasta filo. Pędzelkiem posmarować wierzch ciasta masłem. Następnie położyć kolejny płat ciasta i znów posmarować masłem. Powtórzyć czynność 8 razy (spód powinien składać się w sumie z ośmiu płatów ciasta filo przełożonych masłem). Następnie posypać ciasto warstwą zmielonych orzechów z cynamonem. Potem wyłożyć kolejne cztery płaty ciasta filo, każdą wysmarować masłem. Znowu wysypać orzechy. Na wierzchu ułożyć dwanaście wysmarowanych masłem warstw ciasta. Dobrze zaostrzonym nożem należy pokroić ciasto w kształt kwadratów, trójkątów lub rombów. Nacięcie powinno sięgać niemalże do odstatniej warstwy. Dzięki temu ciasto będzie podzielone na kawałki, ponieważ po upieczeniu trudno je pokoroić tak, by go nie uszkodzić.

 Piekarnik rozgrzać do 140 stopni C. Ciasto piec przez około 2 godziny. Po wyjęciu od razu polać ciasto syropem. Po wierzchu posypać posiekanymi pistacjami. Zostawić do wystudzenia. Baklawa nie należy do ciast, które najlepiej smakują na świeżo. Warto poczekać dwa lub trzy dni, wtedy deser nabiera smaku i jest najlepszy do spożycia.

 Jak samodzielnie zrobić ciasto filo?

Jeżeli nie chcemy kupować gotowego ciasta filo, możemy zrobić je sami. Oto przepis.

 Składniki:

  •  400 g mąki pszennej
  • 6 g soli
  • 350 ml ciepłej wody
  • 30 ml oliwy
  • skrobia ziemniaczana

Zmiksować mąkę z solą oraz wodą. Po połączeniu składników stopniowo dolewać oliwę. Miksować aż ciasto będzie delikatnie się kleiło, ale ładnie odchodziło od brzegów miski. Blat oprószyć mąką. Wyłożyć ciasto i zagnieść je w kulę. Następnie podzielić je na wiele mniejszych kulek, które ułożyć na blaszce oprószonej mąką. Przykryć ściereczką I zostawić do wyrośnięcia na 2 godziny.

Po tym czasie na oprószonym mąką blacie kolejno rozwałkowywać płaty ciasta. Następnie rozciągać je w dłoni, by było jak najcieńsze, ale nie porozrywało się. Płaty osobno przykrywać folią. Można je przechowywać w lodówce przez 24 godziny.

Więcej o: