Kluski śląskie składają się przede wszystkim z ziemniaków i mąki. Połączenie tych dwóch składników sprawia, że wychodzą z jednej strony puszyste i miękkie, a z drugiej odpowiednio zwarte. To, co najbardziej charakterystyczne w kluskach śląskich, to ich wygląd. Mają kształt lekko spłaszczonych kulek z wgłębieniem w środku.
Co do klusek śląskich? Kluski podawać możemy na wiele sposobów. Najczęściej są dodawane do dań mięsnych. Najlepiej komponują się z sosem pieczeniowym, grzybowym czy pomidorowym. Kluski śląskie pasują również doskonale do gulaszu, leczo albo do różnego rodzaju dań z kapusty. Śląskie kluski mogą być również podawane jak pierogi. Wystarczy okrasić je odrobiną masła, słoniny lub podsmażonej cebuli. Nierzadko są również podawane na słodko z cukrem, słodką śmietaną albo konfiturami.
Dzięki temu przepisowi możemy przygotować dowolną ilość klusek. Wystarczy pamiętać o odpowiednich proporcjach - na 3/4 objętości ziemniaków przypada 1/4 objętości mąki. Zachowując te proporcje, możemy gotować bez odmierzania składników. Kluski śląskie to uniwersalne danie, które można zastosować jako dodatek do wielu potraw. Na Śląsku najczęściej podawane są z tradycyjną roladą.
Zachęcamy was do stosowania naszego przepisu na kluski śląskie. Dzięki niemu nauczycie się jak przygotować pyszne danie obiadowe. Gotowanie klusek śląskich wcale nie jest takie trudne i skomplikowane, jak by mogło się wydawać. Korzystajcie z naszego przepisu i twórzcie własne połączenia z kluskami śląskimi. Smacznego!
Zobacz również:
Przepis na kotlety ziemniaczane. Dobrze wykorzystaj ziemniaki, które zostały z obiadu!