Frużelina - pyszny dodatek do ciast i deserów. Jak ją zrobić, by była najlepsza? Nie zapomnij o żelatynie!

Frużelina to jeden z tych dodatków do ciast, które przydadzą się wszystkim cukiernikom. Z jej dodatkiem można przygotować zarówno pyszne skomplikowane wypieki, jak i proste ciasta i gofry. Jak zrobić frużelinę? Sprawdź przepis!
Zobacz wideo

Frużelina - co to jest?

Frużelina to po prostu owoce w żelu. Jej konsystencja przypomina tężejącą galaretkę. Wygląda też trochę podobnie do kisielu, jest jednak - dzięki dodatkowi żelatyny lub podobnej substancji - lśniąca i oczywiście lekko żelująca.

Frużelina - gdzie kupić?

Frużelina jest produktem, który raczej trudno dostać w sklepach stacjonarnych czy dyskontach. Możesz poszukać jej w wyspecjalizowanych sklepach do różnymi dodatkami do wypieków, na pewno bez problemu znajdziesz ją w Internecie. Najlepszym sposobem na pozyskanie frużeliny jest jej samodzielne przygotowanie - to nie jest trudne zadanie! Poradzi z nim sobie każdy, nawet początkujący, cukiernik.

Frużelina - przepis

Przepis na frużelinę to jeden z tych przepisów, który należy dostosować do produktów, którymi się posługujemy. Tym razem warto użyj znanej i tradycyjnej metody "na oko". Wiąże się to z tym, że każdy rodzaj owoców ma inną zawartość wody, więc odpowiednie ilości mąki ziemniaczanej czy żelatyny zależą od twojego wyczucia. Podajemy jednak przybliżone proporcje!

Składniki na frużeliną malinową:

  • 250 g malin (świeżych lub mrożonych),
  • 1 łyżeczka żelatyny w proszku*,
  • 2 łyżki cukru,
  • 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
  • woda

* dobra wiadomość dla wegetarian i wegan: zamiast żelatyny można użyć agaru lub pektyn w podobnej ilości

Jeśli używasz owoców, które z natury są dość słodkie, możesz dodać łyżkę soku z cytryny. W zależności od rodzaju owoców i własnych upodobań zmodyfikuj także ilość dodawanego cukru!

Jak zrobić frużelinę - krok po kroku:

  1. Żelatynę zalej dwoma łyżkami wody, dobrze rozmieszaj i odstaw, by się rozpuściła i napęczniała.
  2. Maliny umyj, oczyść i przetrzyj je do garnka przez sitko, by pozbyć się pestek (jeśli pestki ci nie przeszkadzają, możesz pominąć ten krok). Następnie wsyp do nich cukier i zagotuj je. Gotuj przez około 3 minuty, cały czas mieszając.
  3. Mąkę ziemniaczaną rozmieszaj w łyżce wody i dodaj do malin, ponownie zagotuj. Wlej także rozpuszczoną żelatynę i wymieszaj.
  4. Gorącą frużelinę możesz włożyć do słoiczka (jeśli chcesz mieć zapas, przygotuj więcej frużeliny - dobierz składniki proporcjonalnie - przelej ją do niewielkich słoików, gdy będzie gorąca, mocno zakręć i postaw do góry dnem, by się zassały) lub wykorzystać od razu do ciasta.

Frużelina - do czego wykorzystać

Frużelina będzie doskonałym dodatkiem do wielu wypieków. Możesz przygotować przepyszne gofry z jej dodatkiem oraz z bitą śmietaną. Ozdabiaj nią tartaletki i muffiny, możesz ją także dodać do kremu do ciastek. Rewelacyjnym deserem będzie także ciasto z frużeliną - dobrze sprawdzą się tutaj proste ciasta jogurtowe, drożdżowe lub kruche. Po prostu zamiast dodawać świeże owoce, połóż na ich wierzchu frużelinę! To doskonały sposób zwłaszcza na jesienno-zimowe wypieki. Pyszną frużeliną przekładaj też torty - będzie doskonale smakować w towarzystwie kremów z mascarpone - i nadziewaj nią ciastka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA