Sałatka z tuńczyka i ryżu przygotowywana jest na wiele sposobów. Zazwyczaj dodaje się do niej ogórki konserwowe, kukurydzę i jajka, ale niektórzy serwują ją także z cebulą, groszkiem z puszki lub jabłkiem. Biorąc pod uwagę swoje upodobania smakowe, możesz ją modyfikować! Jeśli chcesz przyrządzić taką sałatkę na przyjęcie, nie mieszaj od razu wszystkich składników, ale układaj je warstwami - będzie ładniej wyglądać na stole.
Składniki:
Ryż ugotuj według przepisu na opakowaniu, jajka natomiast ugotuj na twardo. Po ugotowaniu posiekaj je dość drobno Tuńczyka odsącz z zalewy i rozdrobnij widelcem. Z kukurydzy i fasoli także odlej zalewę. Gdy ryż będzie gotowy, odsącz go z nadmiaru wody i wsyp do miski. Dodaj tuńczyka, kukurydzę, fasolę, jajka i wymieszaj. Następnie dodaj majonez, sól i pieprz i połącz wszystkie składniki. Odstaw do lodówki na około godzinę, by smaki dobrze się połączyły. Podawaj schłodzoną, unikaj nadmiernego podgrzania tej potrawy.
Jeśli chcesz przygotować tę sałatkę w wersji warstwowej, wykładaj kolejno ryż, tuńczyka, ogórki, kukurydzę, jajka, majonez... itd. do wysokości miski. Po wierzchu posmaruj majonezem, możesz udekorować sałatkę szczypiorkiem, natką pietruszki lub prażoną cebulką.
Najbardziej kalorycznym elementem tej sałatki jest oczywiście majonez. Jeśli dbasz o linię, możesz z niego zrezygnować i zastąpić gęstym jogurtem greckim. Jeżeli chcesz jednak, by sałatka miała majonezową nutę smakową, przygotuj sos w proporcji: 3 łyżki jogurtu na 1 łyżkę majonezu. Do jogurtu możesz też dodać łyżeczkę musztardy delikatesowej. Pamiętaj także, by wybierać dobrego jakościowo tuńczyka w puszce - lepszy będzie ten w kawałkach, a nie rozdrobniony. Nie bierz także tuńczyka w oleju, bo sałatka będzie bardzo tłusta.
Sałatka z tuńczykiem i ryżem to w dużej mierze twoja inwencja i ulubione smaki. Wypróbuj tę sałatkę z dodatkiem cebuli, cebulki prażonej, kwaśnego jabłka. Ogórki konserwowe możesz także zastąpić kiszonymi ogórkami (jeśli kupujesz, a nie używasz swoich, zwróć uwagę, by były to faktycznie kiszone ogórki, a nie zakwaszane octem) albo świeżym ogórkiem - to dobre rozwiązanie zwłaszcza w sezonie. Spróbuj także użyć różnych rodzajów ryżu - nie tylko białego - brązowego, czerwonego, czarnego lub mieszanki trzech kolorów. Zamiast groszku spróbuj dodać czerwoną fasolę lub cieciorkę. Ciekawy smak osiągniesz także, dodając pokrojoną świeżą paprykę bądź uzupełniając sos posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem.