Pstrąg w galarecie, czyli przepis na pyszną przystawkę nie tylko od święta

Pstrąg w galarecie jest daniem, które chętnie przyrządzamy podczas rodzinnych wizyt, szczególnie w okresie świątecznym. Ta przystawka cieszy się dużą popularnością wśród gości i szybko znika z talerza. Jej przygotowanie wydaje się być trudną sztuką, ale tak naprawdę jest bardzo proste. Jak przyrządzić pstrąga w galarecie? Poniżej prezentujemy kilka wskazówek.
Zobacz wideo

Pstrąg w galarecie przepis

Pstrąg w galarecie to rybna wersja znanych wszystkim zimnych nóżek lub galarety drobiowej. Ogromną zaletą tego dania jest krótki czas przygotowania. Możecie pokusić się o przyrządzenie galarety bez użycia żelatyny, poprzez długotrwałe gotowanie wywaru z niemięsnych elementów ryby, takich jak łby i kręgosłup. My jednak proponujemy wersję mniej czasochłonną. Do jej przyrządzenia możecie użyć świeżych, wypatroszonych i oskrobanych pstrągów albo filetów, których przygotowanie zajmie wam jeszcze mniej czasu.

Pstrąg w galarecie - składniki:

  • 4 filety z pstrąga lub 2 świeże ryby, wypatroszone i oskrobane z łusek
  • 1 i 1/2 l wody
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1 cebula
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • kilka liści natki pietruszki
  • żelatyna
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie 50 ml octu
  • 2 ugotowane na twardo jajka

Pstrąg w galarecie - krok po kroku:

  1. Marchewki i pietruszkę obieramy, a następnie kroimy w plastry. Cebulę obieramy i opalamy nad palnikiem lub w piekarniku.
  2. W garnku zagotowujemy wodę i wrzucamy do środka włoszczyznę, ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy przez 15 minut. Po tym czasie możemy dodać ocet, jeśli go używamy.
  3. W międzyczasie przygotowujemy ryby. Jeśli używamy świeżych, kroimy je w dzwonka, a głowy odkrawamy. Możemy je pozostawić na później i przygotować na nich zupę rybną.
  4. Pstrąga wkładamy do wywaru. Jeśli użyliśmy filetów, gotujemy je przez ok. 10 minut. W przypadku świeżej ryby czas gotowania może się nieco wydłużyć. Po 10 minutach warto nakłuć ją widelcem - jeśli wchodzi gładko, możemy ją ostrożnie wyjąć z wywaru. Należy uważać, aby mięso się nie rozpadło.
  5. Gdy dzwonka nieco przestygną, wyjmujemy ości. Filety możemy nieco rozdrobnić. 
  6. Z wywaru wyciągamy włoszczyznę za pomocą łyżki cedzakowej. Bulion możemy doprawić do smaku solą i pieprzem.
  7. Jeśli wywar wymaga sklarowania, wlewamy do środka dwa lekko ubite białka wraz z łyżką octu lub soku z cytryny i mieszamy przez chwilę. Gotujemy przez kilka minut, po czym zdejmujemy garnek z ognia. Po chwili zbieramy szumowiny, a wywar przecedzamy przez gazę.
  8. Do środka dodajemy żelatynę i dokładnie mieszamy. Jej ilość oraz sposób wykonania dobieramy zgodnie z zaleceniami producenta. Wywar z żelatyną odstawiamy do ostudzenia.
  9. Na dnie naczynia lub naczyń, w których będziemy serwować galaretę, układamy kawałki ryby, warzyw i jajek. Całość zalewamy wywarem i odstawiamy do lodówki do stężenia.

Pstrąg w galarecie - z czym podawać?

Pstrąg w galarecie świetnie smakuje polany octem lub sokiem z cytryny. To najczęstszy wybór fanów tej potrawy. Do pstrąga podać możemy grzanki lub kromki pieczywa, na przykład chleba domowej roboty z naszego przepisu. Gotowe! Pstrąg w galarecie to naprawdę prosta przekąska.

Zobacz również:

Śledź po włosku dla odważnych - PowerKuchnia Adriany

Dorsz pod kruszonką

Więcej o:
Copyright © Agora SA